Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Antaeus

Prvý film, pri ktorom som po dopozeraní iba sedel a čumel na bežiace titulky. Scéna znásilnenia je rozhodne tá najsilnejšia, čo som v tomto smere doteraz videl. ()

Thomas_xxxxx

Prvá približne pol hodina sa nesie v nepretržitom krúžení kamerou, až to začína byť otravné a pomaly aj mne samému sa začína točiť hlava. Akoby toho nebolo dosť, do toho stereotypná hudba, ktorá tiež lezie na nervy. Potom sa kamera trochu znormalizuje a začne to byť trochu zaujímavejšie. Scéna so znásilnením dobrá, úvodnú krúžiacu pol hodinu by som zredukoval na 10 minút, zbytočne zdĺhavé a vzhľadom na to, že dej filmu ide od konca, tak vás koniec filmu, ktorý predstavuje začiatok deja, už ani veľmi nezaujíma. ()

TheSpearCZ

Gasparův největší zářez, při kterém úmyslně šokoval celou Francii. A co si budem, tohle je film, na který se nekoukalo lehce dříve a nekouká se na něj lehce ani dnes, i když ty známky "výjimečnosti" režiséra se tu také našly jako třeba zakomponování nízkofrekvenčního zvuku, který člověka nenechá vydechnout a nutí tak diváka stále reagovat na to, co se zrovna odehrává před ním, také je tu vyloženě jasná inspirace dva roky dřívějším Mementem, které bylo v době vydání obrovským hitem a něčím novým, na čemž tady Gaspar stavěl. No a scéna se znásilněním, ta je tady i přes tu evidentní snahu až extrémisticky proslavit tenhle snímek a dostat k němu, co nejvíce lidí je i přesto šokující, a vůbec se nedivím, protože takhle reálně a staticky natočit něco takového, to si snad nikdo ani nedovolí natočit. Poté, ale přichází doslova úpadek ve velkém, protože posledních 50 minut si musí člověk vyloženě protrpět, tam se sice dozvíme jeden "menší zvrat" neboli epilog k příběhu, ale právě na konci jde poznat, jak je ten film nesourodý a vyloženě stojí jen na té jedné scéně. No, nedivím se, že tohle Gaspar už nikdy nepřekonal, ono to snad ani nejde. Čisté 3* ()

malenfant

Asi ne každý to pobral, ale mě to přišlo dokonale brutální. Čímž nechci říct že jsem úchyl, ale že mě film udělal zcela to co měl. Přikoval k obrazovce a kroutil mi žaludek... ()

Saara

Fakt se mi líbilo, jak je to natočené pozpátku. Obávám se ale, že bych to podruhé už nekousla. Asi jsem slabota, ale ta scéna znásilnění mi stačila jednou. ()

KOZEL84

Scéna v podchodu byla fakt síla.Nejhnusnější jakou sem kdy viděl.Vydržím hodně ale tohle už vidět nechci.Nevadí mi usekané hlavy,nohy,ruce,potoky krve (ledatak nesmyslností a samoúčelností),ale scény znásilnění nemůžu vidět.Hasičák šel dobře. ()

honelnik

Gaspar Noe je ten chlap čo sa vám vláme do domu, poprehadzuje abecedne zoradeného Dostojevského s životopismi Yvetty Blanarovičovej, naští vám do záchoda a nespláchne, a hneď potom ako podhodí vašej pubertálnej dcére na prádelník dlho skrývané adoptočné listiny, zožerie čerstvú vianočku, čo ste mali mať na raňajky a vám zostane len ten tvrdý chleba a treska zo včera. Vy, v slzách, mu za to zaplatíte a naklikáte mu 4*, pretože niečo také ste ešte nevideli. ()

rounen

film jde od konce po začátek, kameramanovi bych tu kameru vzal a otloukl bych mu jí o hlavu... kdo se má na ten kolotoč dívat? to je pohled na obraz jako prase! tam uplně stačilo držet kameru vklidu, a okořenit to dramatickou psycho hudbou... kamera mi zkazila celý film... jinak sexuální scény byly super, a měly svůj náboj/kouzlo... sexy Monica nádhérné tělo... ()

edie sedgwic

Pripomenulo mi to film Memento, ktory ma bavil o nieco menej ako Irreversible. Noe je blazon v dobrom zmysle slova: divak ma hned od zaciatku zavraty z otacajucej sa kamery a nejasnych, rychlych zaberov. Dve klucove nasilne sceny su tak neprijemne detailne natocene, az som mala mnohokrat chut vypnut to a zabudnut na existenciu podobneho filmu. Sceny vas bohuzial vtiahnu do seba a uz vas nepustia. ()

Wawer

Triumf formy nad obsahem, syrový a naturalistický film, který nenechá nikoho chladný a kdekomu z něj bude zle, překvapivě víc kvůli způsobu snímání než kvůli samotnému obsahu. ()

Gastovski

Už úplný začátek v odporném teploušském brlohu dává tušit, že film nebude žádná selanka. Noého tvorbu jsem začal sledovat stejně jako u tohoto filmu: od konce. Jeho poznávací vizitkou jsou táhlé bezestřihové scény, všemi směry poletující až psychedelická kamera a lidská hnusota. Zvrácený není vůbec příjemné pokoukání, jak zvolenou formou zachycení, tak obsahem. Nicméně každá jedna odpornost nemá za úkol za každou cenu šokovat či obracet žaludky naruby. Vše směřuje k určitému smířlivému poselství. A právě to má velkou váhu. ()

gombarix

Tomu, kdo způsobil, že film NEZVRATNÝ je v Česku znám jako "Zvrácený", by měli narvat ten minimax do řiti! Jinak pověstná scéna znásilnění mi zas kdovíjak drastická nepřišla, spíš prostě jen docela realistická. Možná, co já vím. ()

KuZd

Libila se mi originalita retrospektivy snimku, originalni kamera vystihujici momentalni pocity hl. postavy (ke konci zmatena, nasrana, neudrzi koncentraci - na zacatku klidna a staticka), jednoduchy namet a naprosto odzbrojujici konec. ()

in4mator

Jeden z nejbrutálnějších filmů, které znám. Některé japonské filmy jsou možná brutálnější, ale násilné scény nemají tak reálnou atmosféru (pro evropana). Procházení gay-klubem na začátku (resp. konci) bylo sice nekonečné (~10 min.), navíc s tou zběsilou kamerou a "hudbou", až jsem si říkal, proč se na to už konečně nevykašle. Ale pak se divák dozví, proč byl tak vytrvalý. Práce s kamerou je obdivuhodná, na začátku a na konci se z ní točí hlava, ale přechody mezi jednotlivými úseky jsou zajímavě udělané. Úplný konec filmu by měli ale epileptici přeskočit. Na druhou stranu je potřeba říct, že nebýt specifické kamery a děje pozpátku, film by byl obyčejný a možná i nudný. Tím, že se děj odehrává pozpátku, získává film další rozměr. Bohužel ale ta část po znásilnění (ve skutečnosti před znásilněním, které mimochodem trvá opět kolem 10 min.) už je emotivně ochuzena. /zkuste se nejdřív podívat na to, jak někdo ubije člověka a pak si pustit pohádku/ Naštěstí to trochu vyvažuje Monica Bellucci. I když má film rádoby nějakou hlubší myšlenku, nepřipadá mně moc výrazná vzhledem k obsahu filmu. Jako by byla přidána navíc, aby film nepůsobil tak zbytečně a zvráceně. Dalším diskutabilním prvkem je chování postav a náhlé změny v jejich charakterech. Celkově to je zajímavý film, ale podle mě je až moc zvrácený - a to nemám na mysli dvě nejdiskutovanější scény - opravdu jsou homosexuálové taková prasata? ()

mala_kea

Po uvodních pár minutách jsem se už chystal vypnout DVD, ale jakmile se Marcus dostal do gay klubu, akce se rozjela na vysokých obrátkách. Jen ta kamera mohla být trochu "stabilnější" ikdyž vím, že to byl kameramanův záměr. Nebýt také některých sexuálních scén ( je jich tu opravdu požehnaně) a nebýt krásnýc¨h vnadů Monicy, tak by určitě šlo hodnocení dolů. Já to ale nehodnotím podle prsou, ale podle svérázného přístupu a skvělého hereckého výkonu hlavního herce. ()

msroubek

Kdybych od začátku věděl, za co je ta rozmlácená hlava hasičákem, asi bych si to užil více. Pokud sem to pochopil správně tak to navíc schytal ten špatnej... ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července