Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (oficiální text distributora)

Peca7

Prvních 20 minut je snad to nejodpornější, co jsem kdy viděl. Nechutná kamera, nechutný osazenstvo klubu Rectum, nechutný rozmašírování hlavy nadranc.... Když se ale úvod přetrpí, začne to trochu dávat smysl a stává se to poutavějším, i když konec mohl být o něco zajímavější, ale konec je vlastně začátek ()

Mírouš

Tak to byla teda síla. Francouzký, drsný Memento...Dvě scény byly odporně nezapomenutelný (kdo viděl, ví). Zajímalo by mě, kolikrát to točili, ty scény bez jedinýho střihu. U tý z podchodu jsem fakt ani nedýchal. Říkal jsem si, jestli je to vlastně normální, když koukám na takovýhle filmy, kde je tolik násilí a lidskýho neštěstí. Mám rád slashery a podobný věci, ale u tohohle jsem se fakt zamyslel, jestli nejsem taky zvrácenej, když mě tyhle brutality přitahujou...Takže ani nevím, jestli bych mohl "ZVRÁCENÝHO" doporučit, nebo naopak. Každopádně to se mnou pěkně zamávalo... ()

Jorge-Z

Tak abych citoval Postráneckého jako generála z Černých baronů: "Chce se mi zvracet!". Jedna hvězda za krásu Bellucci a šaška Cassela. Pokus o umění, který se nepovedl. Na ubití hasičákem a znásilnění v průchodu nezapomenu, jinak se na film zapomenout musí. ()

smetyl

V úvodu vás zaskočí neobvykle se pohybující kamera. Snímá krouživě a ze strany na stranu. Beze střihu. Její oko se zaměřuje na slizkého, úchylně vyhlížejícího muže, jenž má ruce položené na klíně, tak nevíme zda je zcela nahý nebo má spodní prádlo. Doznává se ze sexu s vlastní dcerou. Už v tomhle momentu musí být divákovi jasné, že nepůjde o žádný příjemný filmový zážitek. A také není. Příběh je vyprávěn od samotného závěru a končí začátkem. Jednotlivé scény jsou různě dlouhé a vždy končí tam, kde předešlá začala. Prvních pár desítek minut, je kamera velice nestálá a v pozadí navíc hrají zvuky, které ve vás vyvolávají divný pocit. Dezorientace, absolutní nepochopení co se na plátně odehrává a zbožné přání, aby se obraz už konečně vyrovnal a skončili, závratě vyvolávající, dlouhé záběry. Dlouhé záběry na násilné scény jsou hlavní částí kontroverze ve filmu. Přiznám se, že jsem v žádném filmu, promítaném v kinosálech neviděl tolik dlouhou a opravdově působící scénu znásilnění v blikajícím rudém tunelu. Podobně tak nechutnou scénu hned ze začátku z baru Rectum. Stejně tak i ostatní scény působili zdlouhavě. Například vyptávání se na Hlístu v baru a nebo poptávání se prostitutek. Ptali se hrozné spousty lidí. Ve většině filmů jsou to tak 2 nanejvýš tři lidi, dokud nezjistí na co se ptají. Tady jich bylo třeba osm. Nejvíce emotivní je ale až poslední scéna, jíž vlastně celý příběh začíná. Na pozadí tohoto, zjištění vám dojde, že všechno to co se stalo je ještě několikanásobně hrůzné než se zdálo předtím. Úplně poslední scéna je buď zbožným přáním diváka, pravdou a nebo snem znásilněné ženy. Jak je to opravdu myšleno si musíme domyslet sami. Abych to shrnul, tak Zvrácený byl jedním z nejdepresivnějších a nejnepříjemnějších filmů co jsem kdy viděl, který přesně reflektuje moderní zvrácenou dobu. Bohužel. http://www.youtube.com/watch?v=9lMArVYkqZ8 ()

el.zapikano

Irréversible a.k.a. znásilnenie v podchode. Film pre silne žalúdky. Netradičné postupy, ponurá atmosféra a vynikajúci Vincent Cassel. ()

Mikino00

Je sice krásné, že se příběh odvíjí pozpátku, ale když si ho na konci přehrajete v hlavě, zjistíte, že se jednalo o prostý ničím vyjímečný příběh, který dějově nenabízí nic zajímavého, je zahleděný sám do sebe a přesvědčený o své vyjímečnosti, snaží se za každou cenu šokovat, ať už sexuální otevřenosti, předlouhými scénami, kde je Belluci nahá či násilím. ()

WayDott

Velmi zajímavě pojaté tím, že film jde zezadu dopředu. Hnusné brutální znásilnění v podchodu. Zbytek ukecaná nuda. ()

Renfield

Což o to, zvrácených je ve filmu spousty, který konkrétní je tím potom myšlen? Kdyby se pro český název použil přesný překlad toho originálního, tedy Nezvratný, dávalo by to celé podstatně větší smysl. Hold je to jinak, proto se názvu dá jen pousmát a "užít si další z příběhů" Gaspara Noého. Noé není žádný geniální vypravěč a samozřejmě ani scénárista, přesto jsou jeho filmy svým způsobem jedinečné. Příběh přece může být jednoduchý, když je jeho technické zpracování netradiční a povedené. Důležité je potom výsledné propojení s obrazem, to Noé umí dokonale. Důkazem budiž hned úvodní (závěrečné) titulky a hudba (zvuk) je doprovázející, divákova nepohoda začíná! Onen zvuk pokračuje ještě dlouho do příběhu a stejně jako kamera dodává na silně neklidné a depresivní atmosféře... jakoby dění v Rectu nestačilo. Téměř úvodní scéna je naprosto šílená jízda po jeho chodbách a návštěvnicích. Kamera rychle střídá záběry, otáčí se ze strany na stranu, jednoduše dodává pocit, že je toho všeho účasten i divák a je mu z toho řádně zle. Vše vrcholí hasičákem, jenže ani po něm se vysvobození nekoná, kamera pokračuje v šílené jízdě ulicemi, je tu část hledání, která končí v podchodu. Jednoznačně nejsilnější a zároveň nejodpornější část filmu, mám pocit, že se ještě nikomu nepodařilo natočit znásilnění tak reálně. Své v této scéně udělá i ten "klid" a zároveň syrovost... Kamera poprvé opravdu klidná, ležící na zemi, k tomu ticho, žádná hudba, žádný zvuk, jen herci, naprosto výborní herci! Říkal jsem si, že po něčem takovém už film nebude mít co říct, není tomu tak. Následující dění řekne víc o postavách, jejich vztazích a vlastně i to znásilnění dostává další silný rozměr. Závěr (úvod) a Odysea, nikoliv naposledy u Noého, také proto je ho možno vyložit různě. 90% ()

Oralfabet

Věděl jsem víceméně přesně do čeho jdu, a tak jsem mohl o tom, jaký má převrácení příběhu vliv na divákův prožitek, přemýšlet ještě ve chvílích, kdy jsem si asi měl spíš říkat: "kdo to je a komu to sakra drtí hlavu tím hasičákem?" Ale jako jo, myslím že na konci (na začátku) to do sebe zapadlo celkem dobře a utvrdilo mě to v tom, že ten gimmick nebyl jenom gimmick. Pomineme-li všechny tyhle formy-se-týkající plky, napsal bych asi už jen, že Irreversible nejspíš udělal pro rudě vymalované podchody a příhodně pojmenované gay kluby to, co Čelisti pro moře. 8/10 ()

bobstock

Šílená epilepsie brutálního činu zpočátku se navrací do téměř koukatelné formy jako čas, který musíte přetočit, aby se vrátilo o co jste přišli. Bohužel to nejde v rámci zákonitostí vesmíru, tedy pokud nemáte soukromý teserakt, který pracuje ve 4D. Co ale jde si užít magickou chvíli překrásné Bellucci v daft punkové hávu...ooo bože. 75% ()

Pedro

Film, na němž je sice na jednu stranu snaha šokovat trochu příliš markantní, na druhou stranu ale trvám na tom, že vlastní děj není nijak zvlášť přitažený za vlasy - takhle se to klidně mohlo stát (a to včetně těch nejbrutálnějších pasáží). A že se nám nelíbí být svědky znásilnění? Cílem tohohle filmu není, aby se nám líbil - on se jen snaží ukázat, jaká může také realita být. Když před tím, co se nám nelíbí, strčíme hlavu do písku, tak se nic nezmění - na to bychom mohli snad oproti těm pštrosům přijít sami... ()

sanninka

Hodně drsný film, chvílemi pěkně nechutné záběry (scéna znásilnění v podchodu nebo umlácení člověka hasicím přístrojem v gay baru je vážně pro hodně silné povahy), výborné herecké výkony, jen ta zmatena kamera nebyla zrovna moje gusto.. ()

Perfo

Veškerá slova jsou zbytečná. Tehle film musíte vidět na vlastní oči a pak si ho buď zamilujete, nebo ho uplně zavrhnete. ()

WinstonS

Retrospektivní a netypický způsob vyprávění je dobrý nápad a dodává příběhu na ještě větší dramatičnosti. Některé scény jsou HODNĚ naturalistické a syrové, jiné zase působí jako až příliš křečovitý pokus o maximální autenticitu. Problémem filmu je fakt, že čím více se blíží ke konci, tím více nudí (logicky proto, že víme, co je čeká a že všechny ty chvíle pohody a lásky jsou de facto k ničemu). Slabší tři hvězdičky. P.S. výroky ze scény znásilnění použili jako intro ke svému albu Kokar Pičkan pánové z kapely Elektrick Mann. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července