Nostalgie

• Sovětský svaz Nostalgija (více)

Šílenství, co to je? To jen my nechceme rozumět těm, kteří jsou nejblíž pravdě. Moc rituálu, mystika, magie, pírka a oheň ve filmu Andreje Tarkovského... Ruský badatel přijíždí do Itálie zkoumat život a dílo svého krajana – skladatele, který zde žil v 18.století. Doprovázen tlumočnicí putuje po neznámé krajině, pronásledován vizemi, vzpomínkami a otázkami. Duchovními průvodci na cestě jsou mu skladatelovy dopisy, básně zesnulého otce a vlastní vzpomínky na dětství a na dobu manželského štěstí. Katalyzátorem jeho cesty se ukáže být setkání se šíleným Domenicem, který mu vytyčí symbolický úkol... Snímek, na jehož scénáři spolupracoval slovutný italský scenárista Tonino Guerra, natočil Andrej Tarkovskij v roce 1983. Dotýká se tématu vztahu k vlastnímu domovu a vlastní minulosti, ideje šílenství i pocitů vykořeněnosti a osamělosti ve světě – jinými slovy, možnosti jeho výkladu jsou skutečně neomezené, protože každý divák se k výše zmíněným veličinám vztahuje jinak. Jediným určujícím interpretačním klíčem tohoto navýsost niterného filmu tak zůstává jeho název. (Česká televize)

rbr

Nostalgie známená tesk. Touha. To je tak ňák všechno, co je řečeno nebo líp o čem je mluveno v tomhle filmu a taky to, co je třeba k tomuhle filmu říct. ()

Tucne.prasa

Úplne chápem diskutérov, čo dali 5 hviezdičiek aj tých, čo hodnotili “Odpad!” Sám som bol na začiatku filmu rozčarovaný. Márna snaha o pochopenie a nuda veľmi krátko po začiatku takmer viedli k vypnutiu televízora. S chuťou som si počas filmu prečítal všetky zlé hodnotenia a stotožnil sa s nimi. Na čo sa tu hrajú tí ART-isti s najvyššími hodnoteniami? Pár minút nepozornosti spôsobilo, že som sa v deji stratil úplne. A to bolo ono. Začal som si všímať vizuálnu stránku. Každý záber je tu krásnou fotografiou, ktorú by som si bez ostychu zavesil na stenu. Večne upršané a zahmlené scény spolu s hudbou dokonale dotvárajú “Nostalgiu”. Ak pri pozeraní filmu vypnete logickú časť mozgu, užijete si to. ()

pallok

Veľmi nudné a zbytočné predvádzanie vlastného génia v minimálnom priestore a maximálne nevyužitom časovom fonde. Scéna prechodu prázdneho bazéna s horiacou sviečkou zaklincovala trápenie s celým nekomfortným dielom. Jedine fór s utlmením farebnosti vizuálu môžem pochváliť, a som rád, že som film dopozeral do konca. Skúsim dať Andrejovi ešte jednu šancu, ale nie hneď, na toto sa musí zabudnúť. ()

Chung

Obávám se, že Nostalgii – snad ještě více než jiné Tarkovského filmy – není ani tak třeba chápat, jako je třeba ji cítit. Hodnocení tak asi nutně musí záviset na povaze (a momentálním duševním rozpoložení) diváka. S mou povahou se ale zdá se autor protnul naprosto, protože i když bych jen obtížně dokázal formulovat děj filmu, odnáším si z něj mimořádný zážitek, jen znásobený krásou obrazů, které jsem viděl. Za všechno asi mluví fakt, že i když má Nostalgie dvě hodiny a skoro nic se v ní neděje, dokonale mě při pohledu na hodinky překvapilo, že se už blíží závěr (ach, ten závěr…) ()