Oběť

Sacrificatio

(Švédsko)

Švédsko / Francie / Velká Británie, 1986, 148 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.12.2005)

92% - Krásný film, který pojednává o otázkách smyslu života, o strachu o své bližní, a především o oběťi, jakou je člověk ochoten přinést vyšší instanci, jen aby je ochránil před nevyhnutelným. Celý se pohybuje na pomezí mezi realitou a jakýmsi viděním, přičemž ani na vteřinu se divákovo oko nenudí. Spolupráce Tarkovského s Nykvistem zde podle mě trhá rekordy v kategorii "co všechno se vejde do jediného záběru". Na začátku a na konci zazní slavná, nádherná Bachova arie "Erbarme Dich, mein Gott". Na začátku jsem nevěděl proč zrovna tato hudba, na konci jsem to věděl zatraceně dobře. Velký zážitek.(20.4.2006)

"Vzdám se všeho, co mě poutá k životu, jen když navrátíš vše zpět, jak tomu bylo dříve." Přál jsem si, aby ten film skončil. Přál jsem si, aby neskončil nikdy. V obou případech se jedná o poklonu. Nejapokalyptičtější Tarkovskij. Odkaz pro opravdové mučedníky.(4.1.2016)

For ME 92%(21.2.2012)

Další úchvatný Tarkovskij, kterému nerad dávám hvězdy, protože nevím, podle čeho by se měl takovýto film ohodnotit. Dám tedy opět čtyřhvězdu. Vím jen, že to zanechalo úžasný dojem - a doufám, že až uvidím podruhé, budu mít větší jasno.(28.11.2010)

• - Úvodní záběr (po skončení titulků), trvající téměř devět a půl minuty, je vůbec nejdelším záběrem ze všech Tarkovského snímků. Celý film pak sestává z pouhých 115 záběrů. (džanik)

• - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)

• - Při jedné spiristické seanci se Andrej Tarkovskij setkal se spisovatelem Borisem Pasternakem, který mu řekl, že natočí sedm filmů. Oběť je sedmý a poslední film Andreje Tarkovského. (Johnston)