Cesta ven

The Way Out

(festivalový název)

Cesta ven

Česko / Francie, 2014, 103 min

Petr Václav Cestou ven prochází někde mezi Abdellatifem Kechichem a bratry Dardennovými.(29.5.2014)

Černočerná honba za penězi a spokojeným žitím v boji proti českým předsudkům, úřadům práce, půjčkám a sociálkám. Po Marianovi další film, který křísí špinavé ulice mosteckých ghett a staví do popředí drsnou realitu bytí. Temné syrové drama, které mi zbytečně necpe patos podnos, místo toho krade drahé kovy včetně zlatých sošek. Cesta ven nakládá českou filmografii do ošuňtělého žigula a jede nás proslavit do světa. Snad pro mnoho čechů bude vést film k uvědomění, že xenofobie a anticigánská nálada zakořeněná a prorostlá českem, je v drobnohledu tisíce podobných lidských příběhů.(25.2.2015)

Jsem asi sluníčko. No a co.(31.7.2016)

Po opakovanom pozretí konštatujem, že to nie je len "film o dôležitej téme", ale je to aj sakra dobre zrežírované. Inými slovami, nespolieha sa to na exploatovanie danej témy. Je to nekompromisná demýtizacia rôznych klišé okolo rómskej menšiny a dokonca si to nekorektne z rómov a z ich biedneho sociálneho statusu robí srandu. Napriek tomu, že je to riadna nakladačka, sa pár krát v kine aj schuti zarehocete, niektoré scény sú fakt dobrá satira nielen na naivných rómov ale na život na dne vôbec. Hlavná postava je top, napriek tomu, že sa stráni kriminality a chce viesť normálny život, tak nepôsobí tézovito a neživotne ako pionierske postavy z iných filmov na danú tému v našej proveniencii. .............Toto dielo navyše završuje obdobie rozkladu klasického inštitucionálneho vzniku filmov v ČR. Keď sa spätne pozrieme na posledné roky, tak všetky zaujímavé filmy v ČR vznikli buď v neobvyklom produkčnom zázemí (Hoříci keř v HBO) alebo sú ich tvorcovia výrazne ovplyvnený zahraničným umeleckým kontextom (režisér diela Hany študoval v Anglicku, Petr Václav žije dlhodobo mimo ČR). Ten inštitucionálny rozklad bol zavŕšený aj oficiálne, keď Cesta ven dostala tú bezvýznamnú cenu zvanú Český lev (kiežby ju teraz zrušili :D ).(3.3.2015)

• Pepinec

Začínám mít pocit, že když se vynoří film o společenských problémech nebo průserech, rozdají se mu Oscaři, Palmy, Medvědi, Lvi a další havěť, aby se teda jakože veřejně ukázalo, že to všichni vidíme stejně, no a pak je všecko dál pořád tak stejné, jako to vždycky bylo a bude. Myslím, že pozérství by se za tím dalo hledat. Protože co u ostatních filmů vadí, je tady najednou ta nejlepší věc na světě. Nebo se snad kupříkladu filmy o našich problémových spoluobčanech točí pořád dokolečka proto, že je to cool téma, a ne proto, že by s tím chtěl někdo něco dělat? V tom případě bych teda prosil taky cool zpracování, a ne něco, u čeho se cítím hůř než u praní ponožek.(27.12.2015)

• - Film mimo jiné natáčeli v mediálně nechvalně známé ostravské lokalitě Přednádraží a v jedné z nejproblémovějších ubytoven jménem Průkopník, na okraji Karviné, jejíž provoz byl k 30.11. 2013 ukončen. O rok později byla ubytovna srovnána se zemí. (peetriss)

• - Pre maximálnu autentickosť Petr Václav obsadzoval postavy priamo v rómskych getách, poskytoval nehercom priestor zostať samými sebou. Zámerne ich neviedol k tomu, aby sa učili naspamäť všetky repliky, ale aby prirodzene reagovali v konkrétnych situáciach. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Mária Ferencová-Zajacová přišla na pražský casting, na němž byla angažována jako asistentka castingu. Postupem času ji režisér obsadil do role Andrey. Má syna, po dlouhá leta pracovala jako číšnice. Dálkově studuje Střední školu sociálně-právní se zaměřením na etnikum. (Zdroj: Cestaven.cz)