Cesta ven

(festivalový název)

Cesta ven

Česko / Francie, 2014, 103 min

• NinadeL

Romská tématika byla českému filmu vlastní už od jeho počátku, ale v posledních letech nám hodně přebujela. Už to asi nikdy nebude mít poetiku Černého plamene nebo Mého přítele Fabiána, ale ani Skřivánků na niti. Dneska cestujeme Až do města Aš, putujeme s ROMingem a hledáme Cestu ven. Ano a zcela překvapivě zjišťujeme, že žádná není. Je to v povaze těch lidí a i když je mezi nimi někdo, kdo se fakt snaží, krev je zkrátka silnější než voda. #finaleplzen(11.5.2015)

• Terva

Tédy, tak to jsem zklamán, Český lev, za co? CITÁT - Jablko nepadá daleko od stromu............(23.2.2015)

Filmy z cikánského prostředí v zásadě vycházejí ze tří myšlenkových postupů. První je exoticky romantizující a trpí jím podle mého některé filmy ze západní Evropy, především z Francie (i když nejtypičtější příklad je asi sovětský snímek Cikáni jdou do nebe), a u nás tím byl poznamenaný např. Roming. Druhý má tendenci líčit romský svět z aktivistických pozic, kdy zdůrazňuje rasismus a líčí komunitu jako oběť. No a třetí se kouká na tuhle komunitu přes frustraci "bílé lůzy" a komentářů na internetových diskuzích - viz náš Magnusek. Cesta ven na to zkouší jít jinak a snaží se v rámci svých možností o realismus a syrové podání. Ne vždycky se jí to daří, scénář by se dal vypilovat, ale ten prvek autenticity je tam znát a zároveň velká snaha udělat poctivý film. Jde o pokus o poctivou autorskou výpověď, a toho si cením. Celkový dojem: 75 %.(16.2.2015)

Petr Václav Cestou ven prochází někde mezi Abdellatifem Kechichem a bratry Dardennovými.(29.5.2014)

Cesta ven má jedinou slabinu a tou jsou herecké výkony. Na druhou stranu je obdivuhodné, že Václav dokázal sestavit tak početný ansámbl z neherců a v rámci možností ho ukočírovat. Po opravdu dlouhé době se mi stalo, že jsem dokoukal český film a ani jednou jsem se u něj necítil trapně. Neobsahoval totiž žádnou scénu, které bych nedokázal uvěřit a opravdu na mě zapůsobil. Dalším kladem je aktuální téma, žádné hrabání se v minulosti, které snad musí připadat otravné už i samotným tvůrcům. Cesta ven je v našich končinách zjevením, osvěžením a filmem evropských měřítek, který může být brán opravdu vážně. Přál bych si, aby se česká kinematografie vydala tímto směrem a konečně dospěla, vyrovnala se s tím co tu bylo a začala řešit něco víc než komplexy z minulosti. Český film roku, ne-li desetiletí.(30.1.2015)

• - Film mimo jiné natáčeli v mediálně nechvalně známé ostravské lokalitě Přednádraží a v jedné z nejproblémovějších ubytoven jménem Průkopník, na okraji Karviné, jejíž provoz byl k 30.11. 2013 ukončen. O rok později byla ubytovna srovnána se zemí. (peetriss)

• - Od své premiéry 29. května 2014 až do konce roku měla Cesta ven v kinech 260 představení, na která přišlo pouhých 3 936 diváků. (Zdroj: Mladá fronta DNES). (hippyman)

• - Mária Ferencová-Zajacová přišla na pražský casting, na němž byla angažována jako asistentka castingu. Postupem času ji režisér obsadil do role Andrey. Má syna, po dlouhá leta pracovala jako číšnice. Dálkově studuje Střední školu sociálně-právní se zaměřením na etnikum. (Zdroj: Cestaven.cz)