Cesta ven

(festivalový název)

Cesta ven

Česko / Francie, 2014, 103 min

• honajz

Na rovinu, já nevím. Chápu Václavovu snahu podat současné problémy cikánů (nebo Romů, podle gusta) tak nějak otevřeně, ze všech stran, co nejrealističtěji. Je to hezké gesto, ačkoliv poněkud srážené klišoidní situací statečného a správného jedince, který se snaží dostat z osidel předsudků vlastní komunity. Jenže ten film tak nějak nemá filmové atributy. Na dokument je to strašně přehrávané, na film je to také hodně přehrávané, ale navíc tomu chybí příběh. Vidíme nějaké snahy, ale otázka zní, jestli to odněkud někam jde. Jestli má být tím vysněným rájem jiná země než ČR, kde se i Romové k sobě chovají mile a přátelsky a rádi chodí do práce. Nevím. Jde jen o jakýsi popis, entomologické studium motýla s chladným odstupem, jenž může sice v divákovi také vyvolat nějaké emoce, zvláště když se motýlkovi chvějí tykadélka, ou, jak ho to asi musí bolet!, ale celkově je nám jeho osud ukradený. Docela by mne zajímalo, zda skutečně existují takové zářné příklady sebeuvědomělých Romek, jimž jen osud, nechápaví gadžové a vlastní komunita hážou furt a furt jen klacky pod nohy. Nebo jestli jde jen o uměle dodaný prvek, jenž pak - jak jsem psal výše - sráží celou dokumentaristicky syrovou stylizaci dolů. Btw, cena za nejlepší herecký výkon české kritiky? Amatérce? To hodnotící kritici upadli na hlavu, ne? Nebo jim slíbili, když nenominují, zájezd do Chánova?(18.2.2015)

Černočerná honba za penězi a spokojeným žitím v boji proti českým předsudkům, úřadům práce, půjčkám a sociálkám. Po Marianovi další film, který křísí špinavé ulice mosteckých ghett a staví do popředí drsnou realitu bytí. Temné syrové drama, které mi zbytečně necpe patos podnos, místo toho krade drahé kovy včetně zlatých sošek. Cesta ven nakládá českou filmografii do ošuňtělého žigula a jede nás proslavit do světa. Snad pro mnoho čechů bude vést film k uvědomění, že xenofobie a anticigánská nálada zakořeněná a prorostlá českem, je v drobnohledu tisíce podobných lidských příběhů.(25.2.2015)

Pokud by člověk chtěl být hodně jízlivý, nabude dojmu, že canneští pořadatelé byli líní dělat celou romskou retrospektivu, tak hledali něco jako důstojný multivitaminový džus, který pojal tak nějak od všeho z problematiky něco. A díky režisérovi Petru Václavovi ho skutečně našli. Připomíná encyklopedii, kde je doslova ode všeho, co vás k tématu napadne, špetka. Jde o film plný zkratek a těžko říct, jestli už to samo o sobě u tak komplikovaného tématu není poměrně likvidační. Navíc bohužel leckdy i dost polopatických zkratek, třeba když jde hrdinka prodat řetízek po matce a v následující scéně musí dcera pronést „mami, prodat ten šperk po babičce muselo bejt pro tebe fakt jako že těžký,“ aby opravdu každému divákovi došlo, v jaké svízelné situaci jsme se ocitli.(29.5.2014)

• Terva

Tédy, tak to jsem zklamán, Český lev, za co? CITÁT - Jablko nepadá daleko od stromu............(23.2.2015)

Asi nemá moc smysl něco k tomu psát. Co ale smysl rozhodně má, je film vidět. 90 %(14.2.2015)