The Conspiracy

• Austrálie The Conspiracy (více)

Dva filmoví tvůrci zvolili za objekt svého nového projektu možná trochu bláznivého konspiračního teoretika. Snaží se mu vetřít do přízně, díky čemuž získávají zajímavý materiál. Jednoho dne ale teoretik zmizí. Začaly jeho teorie odkrývat pravdu ohledně vděčného tématu 9/11? Stal se nepohodlným a byl odstraněn, nebo se jen skrývá za účelem posílení svých bludů? (Abes)

Bloody13

Yop, mně to docela sedlo. Ať už atraktivností daného námětu (konspirace ohledně 11. září a Bilderbergu mě hodně baví, a to ani nejsem paranoidní), tak závěrečnou půlhodinou, která se z „pouhých“ konspiračních teorií překlene do „obřadního“ survivalu. Forma FF tentokrát nevadí, naopak, má své opodstatnění a svou funkci plní. Zajímavý krok provedou jeho tvůrci ve zmiňovaném závěru: klasické kamery vymění za miniatury schované ve sponách ke kravatám, aby dvojici hrdinů (a divákům zároveň) umožnili prožít autentickou hrůzu z následujícího dění. Ale jak už bylo řečeno, musíte přistoupit na jejich hru, podobně jako v drtivé většině ostatních pseudo-dokumentů. ()

stuntmanMIKE

Hmmm... na úvod hneď poviem, že o horor nejde.... to je sprostosť. Každopádne je to zaujímavý námet, ktorý aj napriek tomu, že sa vlastne nič nedeje upúta. Fakt som zo začiatku sedel, pozeral a vravel si, že to proste musí byť dobré. Všetko akosi zapadalo a ja som si krochkal v kresle a potom to prišlo... prišiel záver, ktorý tvorcovia odjebali najblbším možným spôsobom... a až potom som si uvedomil, že ten film bol vlastne zlý. Celé to čo ma vťahovalo do deja bola len kopírka dokumentov typu Zeitgeist a keď tvorcovia mali prísť z niečím novým a zakomponovať tam ten následný hon a thrillerové prvky, tak sa prejavilo ich diletantstvo. Trestuhodne nevyužité a nedotiahnuté. ()

misterz

Nápad zaujímavý, len čo z toho, keď ten obsah bol plný faktických chýb a táranín niekde z inej dimenzie? Ani po pocitovej stránke to na mňa nezapôsobilo a o horore v duševnej rovine tiež nemôže byť ani reči. To už si radšej pustite staré zlaté Lake Mungo (2008), ktoré vám určite nejaký ten negatívny pocit navodí. Záver taktiež vyšumel do prázdna, ani si neviete predstaviť tú úľavu, keď to konečne skončilo. Na hranici odpadových záležitostí. 30/100 ()

Cappuccino

Veľmi originálne prevedenie v posledných rokoch (bohužiaľ) tak veľmi populárnej témy do hororového žánru. Začína to ako jedna veľká konšpirácia, z ktorej sa pomaly rysuje niečo, čo by mohlo vyznieť ako pravda. Postupne budované napätie funguje a záverečný akt má skutočne výraznú, priam okultistickú atmosféru. Trocha ma mrzí, že sa v tejto časti filmári viac nevyhrali s dialógmi a neodhalili nám čo to z pozadia Tarsus Clubu. Found footage nie je môj obľúbený subžáner práve kvôli tomu, že mu chýba inovatívnosť, ktorú som však u The Conspiracy určite nepostrádal. Za mňa palec hore. ()

George Stobbart

Dvojica filmárov sa snaží preveriť možnú konšpiračnú teóriu po záhadnom zmiznutí miestneho sprisahaneckého nadšenca a pri tom sa dostáva na stopu tajnému spoločenstvu, ktorého „práca“ siaha až hlboko do histórie... Je možné, že tu funguje skupinka s takým vplyvom, aby ovládala fungovanie spoločnosti? A pokiaľ áno, stojí naozaj za to ich sledovať a naivne si myslieť, že to človeka nepríde draho? To sú len jedny z mála otázok, ktoré sa v priebehu tohto realisticky a reportážne ladeného found footage vynárajú a pokiaľ má človek slabosť pre konšpiračné teórie (+ špinavé zákulisie fungovania USA), tak môže byť v siedmom nebi. Ja som síce nebol a miestami som sa aj nudil, no vo finále to našťastie príjemne atmosféricky zhustlo, luxusne vygradovalo a odmenilo moju trpezlivosť, takže sa sťažovať nemusím. ()