Miluj ma alebo odíď (festivalový název)

Miluj ma alebo odíď

Love Me or Leave Me

(festivalový název)

Slovensko, 2012, 95 min

• F-red

Ten film bol tak pekelne nudný, že pri záverečnej scéne na železničnom moste som mal pocit, že sa pozerám na americký trhák, aj keď tá scéna bola tiež nudná, ale s tou ešte väčšou nudou predtým perfektne vynikla, raz darmo, režisér vie ako na to.(29.3.2016)

• Havenohome

Je to des. Keď budem chcieť, aby niekto trpel, tak ho priviažem a pustím mu tento film................Dej to ma skoro taký riedky ako Tak fajn.................Ešte prvých desať minút si človek hovorí, že to nie je až také zlé. Ale keď sa tam ani po hodine nič nezačne diať, tak to už je moc. Enormné množstvo stopáže zaberajú ezoterické činnosti podkreslené mučivým klavírnym motívom. Potom príde jedna smiešna "sex-selling" scéna a jedna predvídateľná dramatická scéna bezvýsledne ždímajúca emócie. A potom je už vlastne koniec....................Je to taká Jesenná sonáta s Kaliňákom. Kaliňáka nepripomína len herec Igonda a jeho štylizácia do úlohy sympatického muža, ktorého chcú všetky chudery do postele, ale aj replika jednej postavy, ktorá doslova povie, že sa kedysi v mladosti bozkávala s Kaliňákom. WTF? To akože postava z fikčného hraného filmu spomína na reálneho politika Kaliňáka? Inú logiku to nemá. Tak sa paranoidne pýtam, že či to je nejaká platená podprahová reklama na voličky Smeru-SD? Od pravdy asi nebudem ďaleko, kedže na premiére sa promenádoval samotný Maďarič a ďalší smerácky sympaťák so sexi bradou Blanár. A keď režisérka vyzná svoj kladný vzťah k prednášajúcemu Robértovi Ficovi (v tomto rozhovore http://www.filmsk.sk/show_article.php?id=6816&movie=&archive=1 ). Priznávam, že som asi paranoidný. Ale ak by to aj nebola reklama na sexi bradáča zbožne obdivovaného stádom sliepok (Tak zobrazuje Solčanská všetky ženy vo filme. Dúfam, že to nie je autobiografická inšpirácia), aj tak sa mi zdá, že je to troška predražené "umenie". 600 000 € od AVF a od RTVS na niečo ako dva diely Paneláku? Celé sa to odohráva v jednej lokácii (okrem pár úvodných obrazov), umelecký výkon tam nikto žiadny nepodal, ani nejakú drahú hviezdu platiť nemuseli a dve sady sviečok a vlečka halloweenských dyní predsa nemôže byť taká drahá? Ale chápem, že aj dramaturg z RTVS, čo ten scenár ani nečítal, potrebuje z niečoho žiť, a že aj firmy na prenájom filmovej techniky potrebujú zarobiť. Ale aj keď započítame všetky tieto položky, tak sa mi stále zdá, že 600 000 € je predsa len veľa.....................Aby som len neohováral, tak sa aj k filmu viac vyjadrím. Je to ďalší slovenský film "zo života", keď fikčný text hľadá svoju jedinú oporu vo väzbe na životnú realitu (vrcholom je spomínaná replika o Kaliňákovi) a nekonštruuje nijakú dramatickú logiku (Niečo, z čoho by mal potešenie aj divák, ktorý nepozná Kaliňáka). V dôsledku čoho môžete film čítať len v otrocky mimetickom zmysle a jediné, čo vám po dopozeraní zostane v mysli sú banálne stereotypné vyhlásenia: "Veru je to tak, taký je život!" Táto paradigma "umeleckého filmu", ktorý musí vypovedať o strastiplných existenčných problémoch je hlboko vyčerpaná. Na Slovensku sa jej však stále darí (nedávny film Ďakujem, dobre! nie je iný prípad). Snaha hovoriť o miliónkrát omletých témach (rozvod, vzťahové problémy, medzigeneračné problémy, odcudzenie, atď) sa vďaka chabému spracovaniu a nulovej invencii redukuje na seriálovu otravnú exploatáciu. Nedarí sa nijaký zaujímavý pohľad na známe veci, ale len najklišovitejšie stereotypy a lacné ždímanie emócií. Solčanská si to pekne vygrejduje do sýtych farieb, preloží to zopár žeriavovými zábermi a tým sa končí jej režijný prínos. Jej schopnosť prerozprávať cudzí (už aj tak veľmi biedny) scenár je nulová. No najhoršie sú na tom tie ženy. Najviac ma zaráža, keď ženy vykreslia samy seba vo filme ako sliepky, alebo ako vyprázdnený objekt sexuálnej potreby. Feministické hnutie na Slovensku by si malo urobiť poriadok hlavne vo vlastných radoch.(15.2.2013)

Veľmi zaujímavý film, ale miestami až priveľmi nudné a naťahované. Celkovo je to lepší priemer a niekedy sa človek aj dobre pobavil a nasmial. Je to o medziľudských vzťahoch a tie sú, ako všetci vieme, dosť komplikované a nevyhneme sa tomu ani v tomto filme. Dobre, že nebol dlhší, lebo by to pre neho dopadlo len horšie. Takto je to tak akurát a dá sa to zniesť, ale človek sa musí poriadne zamyslieť a vidieť v tom hlbšie súvislosti a hlavne čo chcel básnik povedať.(21.8.2013)

• suuperchlap

Film, ktorý by som si ani v TV nepozrel. Vyhodených 600.000 Euro zo slovenských daní. Film bez pointy, bez poriadneho scenáru a tým pádom bez deja. Najhoršie je, že po premiére, ikeď potlesk bol fakt vlažný, sa každý tváril,že je to ok, že film sa na nič nehral. Vážení, film za moje dane by sa už konečne mohol aspoň trochu podobať na zábavu!Videl v kine premiéru!(20.1.2013)

• insky

Až tak by som tento film nezatracoval, zaujímavé sú hodnotenia, to tiež svedčí min. o tom že je priestor na vzhliadnutie tohoto filmu. Osobne si myslím že je pravda v tom že to nie je žiadny prevrat, na druhej strane je nutné dodať, že 2-3 postavy zahrali svoje úlohy veľmi dobre, predovšetkým červenovlasá slečna.(23.1.2013)