Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala. Predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov…Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po 20 rokoch slobodnej samostatnosti. Slovensko, aké si nechceme pripustiť. Tento autentický dokument je potrebné vidieť. Pre vlastné zdravie a na vlastné riziko. V prípade nevoľnosti vyhľadajme svojho ošetrujúceho lekára. Pre istotu. Zaslúžime si to. (oficiální text distributora)

ivet.ka

Spíše zachycení nějakého výseku skutečnosti, ze kterého by se dala vytvořit reportáž do publicistického televizního pořadu. Jako celovečerní dokument je to poměrně slabé. Zoufalství, které mohou Slováci pociťovat však chápu. Ale snaha najít nějaké řešení zde naprosto selhává a občané se snaží demokracii nahradit lynčováním, vypískáním druhé strany a vulgárními pokřiky. Good luck. ()

Hamaradža

Film som prvýkrát videl 8 rokov po udalostiach, ktoré zobrazuje (ktoré som vtedy nevnímal, keďže som v roku 2012 mal 15 rokov a politika má príliš nezaujímala.) Toto sledovanie malo veľmi pochmúrny nádych. Vláda sa odvtedy vymenila, no situácia vyzerá stále rovnako, človek dostáva pocit že sa my, naivný, hlúpy, zamindrákovaný a konfliktný národ, nikdy nepoučíme. Čo sa formy týka, bola klasicky "Piussovská" - dramaturgicky neujasnená, rozhádzaná. Zobrazenie udalostí v dokumente bude mať však nepochybne každým ďalším rokom od premiéry väčšiu historickú váhu. ()

elanius

(26/2016) / Ťažko hovoriť o dokumentárnom filme. Od Fica do Fica mapuje obdobie od volieb 2010 do 2012 a je skôr "extended" reportážou ako tým filmom. Škoda, že sa materiál nestrihol trochu viac a širší priestor by tak mohli dostať aj ľudia ako Leško či Fedor Gál, ktorý jednoznačne mohli dielo obohatiť a zasadiť do širších spoločenských súvislostí. Okrem pár, skôr menej vhodných nekoncepčných vsuviek (animácia, divný týpek čítajúci z Gorily) je priamy autorský vklad mizivý. Všetci sa asi zhodneme, že Piussi by hlasovo nemala figurovať v absolútne žiadnom audio-vizuálnom zázname, výrazný dokumentaristický talent strhnúť diváka absentuje určite tiež, baba má ale odvahu a v konečnom dôsledku je jasné, že robí užitočnú prácu. Som v ňou úplne za jedno v názore, ktorý vysloví takmer na konci filmu, že toto je proste to čo si zaslúžime. (6/10) ()

Madsbender

Dokument, ktorý dáva tuzemskej politike a "osobnostiam" trochu do tela, ponúka striedmy pohľad pod pokrievku a miesto nudnej demagógie ukazuje pravdu. Teda aspoň sa o to snaží. Zároveň sa nevyhýba ani roztržkám medzi samotnými protestujúcimi a dokazuje, že ani to, že sa ľudia proti niečomu konečne spoja, neznamená víťazstvo a práve ideálnu spoluprácu. A že riešenie môže byť stále v nedohľadne. 80% ()

nunka

Výpovedná hodnota tohto "goriláckeho dokumentu" tkvie v prvom rade v zobrazení hysterického davu, ktorý nevie čo chce, ale aspoň vie, čo nechce, rovnako ako jeho "vodcovia". Miestami to zaváňalo trpkou iróniou, že organizátori sú len banda filozofujúcich egomaniakov, kde si každý chce presadiť len to svoje...čo môže vyznievať jednostranne... Po technickej stránke je film slabý, amatérsky a "študentský" - kamera a strihy bohužial najviac. Po obsahovej stránke sa snaží opísať tie najhlavnejšie gorily tak, že ponúka zrkadlo, no všetko to robí subjektívnym pohľadom a práve vyváženosť pohľadov chýba najviac. O absolutne nevhodnom a uchu nelahodiacom hlase Zuzany Piussi sa na tomto mieste nebudem radšej ani rozširovať... ()

• Slovenská multikina a veřejnoprávní RTVS odmítli dokument odvysílat. Oficiálně proto, že film údajně nebyl dokončený. Podle autorů ale představitelé kin uvedli, že dokument je příliš politický. Piussi byla tak nucena film šířit pouze prostřednictvím internetu. (ČSFD)
  • Hlavnými aktérmi väčšiny minutáže snímky Od Fica do Fica sú davy, ktoré sa začiatkom roka 2012 vydali do ulíc na protest proti kauze Gorila. (Sufferer)