Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala. Predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov…Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po 20 rokoch slobodnej samostatnosti. Slovensko, aké si nechceme pripustiť. Tento autentický dokument je potrebné vidieť. Pre vlastné zdravie a na vlastné riziko. V prípade nevoľnosti vyhľadajme svojho ošetrujúceho lekára. Pre istotu. Zaslúžime si to. (oficiální text distributora)

Martin741

Pozrel som si dokument od Fica do Fica a musim povedat, ze toto je dokumentarny HNOJ. Autorka Piussi tu vystupuje ako ta, ktorej nazor /na tie jej kauzy, ktorymi ona zije/ je jediny spravny, neomylny a dokonaly. Ludia, co by jej protirecili, po tych tu niet ani chyru ani slychu. Amatercina najhrubsieho kalibru- presne to je dokument - Od Fica do Fica -, a to som videl dostatok dokumentov, da sa povedat stovky. Ze "slovenska filmova tvorba" po Novembri 1989 je hnoj, som si zvykol. Ale ze ma niekto tendencie kvalitne pohnojit aj tocenie dokumentov, to mi je novum. PS Preco za totality a najbrutalnejsej normalizacie sme tocili v byv. Ceskoslovensku same vyborne filmy /Kladivo na Carodejnice..../ a teraz, ked je demokracia a su podstatne vacsie moznosti, tocime jeden vykal za druhym? Dokumentu davam 6 % ()

Jermann

Když někdo populárně prezentuje nepopulární téma, vždycky mi to trochu zavání. Asi proto je mi tak sympatický nepřikrášlený styl režisérky Piussi. Události prostě zaznamenává tak, jak přijdou a stejně tak je prezentuje.. a především u toho na sebe neupozorňuje. Právě v tomto případě se hlavní objekt zájmu prezentoval, projevil a znemožnil zcela sám. ()

mr.filo

Smutné to je, a ne že není. ................................ Zuzana Piussi “Multikiná sa boja a RTVS sa zatiaľ nerozhýbala. Šírenie filmu cez internet je pre mňa ako tvorcu jediné východisko.” Takže: dočasně na doc aliance. ()

ivet.ka

Spíše zachycení nějakého výseku skutečnosti, ze kterého by se dala vytvořit reportáž do publicistického televizního pořadu. Jako celovečerní dokument je to poměrně slabé. Zoufalství, které mohou Slováci pociťovat však chápu. Ale snaha najít nějaké řešení zde naprosto selhává a občané se snaží demokracii nahradit lynčováním, vypískáním druhé strany a vulgárními pokřiky. Good luck. ()

elanius

(26/2016) / Ťažko hovoriť o dokumentárnom filme. Od Fica do Fica mapuje obdobie od volieb 2010 do 2012 a je skôr "extended" reportážou ako tým filmom. Škoda, že sa materiál nestrihol trochu viac a širší priestor by tak mohli dostať aj ľudia ako Leško či Fedor Gál, ktorý jednoznačne mohli dielo obohatiť a zasadiť do širších spoločenských súvislostí. Okrem pár, skôr menej vhodných nekoncepčných vsuviek (animácia, divný týpek čítajúci z Gorily) je priamy autorský vklad mizivý. Všetci sa asi zhodneme, že Piussi by hlasovo nemala figurovať v absolútne žiadnom audio-vizuálnom zázname, výrazný dokumentaristický talent strhnúť diváka absentuje určite tiež, baba má ale odvahu a v konečnom dôsledku je jasné, že robí užitočnú prácu. Som v ňou úplne za jedno v názore, ktorý vysloví takmer na konci filmu, že toto je proste to čo si zaslúžime. (6/10) ()

ghatos

Zoufalá vláda a ještě zoufalejší nesourodý občanský odpor (typické pro spoustu postmoderních demokracií v Evropě). Působí to dost beznadějně a poslední 3 minuty jsou úplně katastrofální (pocit absolutního zmaru). 73%. ()

Arkanoid

Genealógia goríl: Jasné, kde sa propagoval Ján Slota, musela byť súťaž v udržaní krígľu piva. Inak všetka česť chlapom podávajúcim si balvan a trhajúcim telefónne zoznamy. SNS Slovenska 2010 už dávno nereprezentovala tie isté hodnoty, ako pri jej založení. Nie s opitým hulvátom Slotom na jej čele. Sledujeme samozrejme aj predvolebné kampane iných politických strán, kde koaličné, SNS, HZDS a Smer svojim voličom neponúkli žiadne faktami podložené argumenty a bolo vidieť napríklad kult osobnosti Vladimíra Mečiara. Všetky strany a ich predstavitelia sú poňatí za týchto prvých dvadsať minút dokumentu poňatí veľmi skratkovito. Lusknutím prsta sa dostávame k pádu vlády Ivety Radičovej. Gorila: Prečo Gorilu číta ten šušlavý pán? Aký význam má pre diváka skomolený zvuk slov, práve v dokumente, čo by mal objasňovať vážnu tému? Peter Pčolinský, vtedy možno dôveryhodný organizátor protestov Gorila (aj keď už vtedy do istej miery ovládaný mocou), dnes v strane kamaráta mafiánov, xenofóbneho Borisa Kollára, ktorý sa nehanbí zavádzať svojich voličov. Neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár na prekvapenie sa snažil posúvať protesty správnym smerom. História Penty je zaujímavá, oplatí sa pozrieť. Mnohí z organizátorov naivne uverili Kaliňákovi, smeráckemu politikovi s mnohými korupčnými škandálmi. Organizátori sa snažili protestovať, no neúspešne, hlavne kvôli absencii konkrétnych realizovateľných požiadaviek. Pri sledovaní diskusií bratislavskej vetvy sa tomu ani nie je veľmi čo čudovať. Zaslepení svojimi čiastočnými úspechmi nedokázali dobre koordinovať ani rozhovory medzi sebou. Účastník protestu v 55. minúte vystihol povahu časti národa. Ak bol režijný zámer ukázať, ako sa protesty vymkli akejkoľvek myšlienke kvôli anarchistickému uvažovaniu a hulvátstvu niektorých účastníkov, podarilo sa. ()

janeke

sledovanie tohto filmu má reálne sprievodné telesné symptómy ako nevoľnosť, nutkanie vypnúť film a neprestajné držanie sa za hlavu. nie je to veru strihačsky precízna dokumentaristika, ale zuzana piussi mala odvahu odkryť totálne banálne bahno, a za to štyri hviezdy. (predvolebné kortešačky SNS a HZDS sú už len pre silné žalúdky...) ()

Marys

LFŠ 2014: Nepozerám veľmi dokumenty, no z tých, čo som videl, som videl určite aj lepšie. Zároveň sa ma ako Slováka kontext do značnej miery týka a určite film vyvolal určité sklamanie z toho, ako sa radšej všetci pohádame, než aby sme niečo vyriešili, no až taký "wau" som z neho určite nebol. ()

Martinius

film, ktory zobrazuje a ktory sa pyta. zobrazuje opiciu atmosferu i cely ten pocit blbej bezutesnej nalady, ktory tu stale pretrvava. a najma pocit bezmocnosti a krivdy z toho, ako zopar skupin gaunerov ovladlo celu krajinu. PS: a co si cakal marius? toto nie je porno s maloletymi aziatkami, ktoremu by si mohol dat 5 hviezdiciek. opat raz si si zmylil cintorin a cikas na zly hrob. reziserkina ambicia nastastie nebola ukazat viac z koktania tety krempaskej a onanie edka chmelara (uplne stacilo jeho par teplych slov), rovnako ako film zdaleka nebol iba o gorile. banda neschopakov by sa asi neopierala o svajciarsky model priamej demokracie a reziserka by ho nekladla do popredia, ze? kurnik, kam sa ta piussi len hrabe na tvoje IQ, ktoremu sa vyrovna uz len velkost tvojho analneho kolika. mozno by stalo za to natocit film o tebe a tvojej bezhranicnej genialite. ako sedis doma pred compom, pozeras striedavo naruta a ficove fotografie a s rutinou hentai-majstra zapasis s vlastnou erekciou. k tym piatim cervenym hviezdickam by som ti prilozil aj ruzovy kosacik s kladivkom :) ()

poet

V podstate sa človek nič nové nedozvie ak aspoň trochu sleduje správy a dianie v politike... O zákulisí gorila protestov som nemal veľké ilúzie ale kedže na malom slovensku chce byť každý šéf tak to úspešne dopadnúť ani nemohlo :)... O nestrannosti dokumentu som si nerobil veľké nádeje, ale to že obdobie medzi dvoma Fico-vládami tu bola koalícia, ktorá sa rozbila sama na sebe a svojej ješitnosti a pani autorka to odbije jedným strihom, tak to už bolo trošku moc. Aspoň že ten protest song od živých kvetov stál zato. ()

nessbeal

Film bol natáčaný od roku 2010 do roku 2012. Dokumentaristka Zuzana Piussi, ktorej hrozí väzenie za jej dokument Nemoc tretej moci, tvrdí, že film natočila zo zúfalstva. „Keďže sa blížili voľby, zaujímalo ma, ako sa ľudia rozprávajú s politikmi, koľko ich chodí na mítingy a podobne. Dostala som sa k Mečiarovi, bola som aj na akciách Slotu či Smeru. Potom som ten film odložila – bol to síce zaujímavý materiál, ale ešte to nebolo na film. Vzápätí však nečakane vyhrala voľby pravica. Páčil sa mi ten kontrast – na jednej strane veľká radosť jej priaznivcov a zároveň veľký smútok Mečiara, ktorý klamal ešte aj počas volebnej noci, keď tvrdil, že sa dostali do parlamentu. A potom zrazu euroval a pád vlády. Keď prišla Gorila, vedela som, že už sa mi začína črtať film," povedala Piussi. ***** NA ZHLIADNUTIE: http://vimeo.com/54031149# ()

tomashrabek

O čom ten film vlastne je, o čom vypovedá? Obdobie popísané v jeho názve je de facto preskočené - po predvolebných mítingoch nasledujú priamo roztržky medzi organizátormi gorilých protestov tesne pred ďalšími voľbami. O kom ten film vypovedá a čo presne? Je kritikou našich politických zastupiteľov, celej občianskej spoločnosti, alebo len neschopných organizátorov protestov, ktorí si nechali pomedzi prsty pretiecť vynikajúci matroš na otvorenie celospoločenskej diskusie na tému podôb zastupiteľskej demokracie? A akú úlohu v tom všetkom hrá Fico? Nulový rozpočet a amatérizmus autorky totálne potopili potenciál, ktorý skrývala možnosť natáčať zákulisie protestov, podobne, ako bol kvôli organizátorom oných protestov premárnený kapitál spoločenskej atmosféry na Slovensku v danom období. Škoda. Ani len obraz Fica ako ultimátneho politického zla som tomu dokumentu neuveril. Zato mám poriadnu chuť na kolu! ()

frolish

Subjektivne zobrazenie udalosti ocami autorky o snahe, no zaroven bezmocnosti a neschopnosti zjednotit sa kvoli spravnej veci a nieco zmenit. Po formalnej stranke slabe, ale ta message tam bola a v zavere som mal aj napriek prvotnemu sklamaniu dobry pocit, ze tu niekto natocil takyto film. 70% ()

Illioplius

Dokumentu chýba koncept: úvod, záver, téma a účel. Na začiatku to vyzerá tak, že dokument bude o Ficovi, resp. o jeho vláde či vládach. Aj názov tomu nasvedčuje. No dokument je rozdelený na dve časti: prvú, krátku, naozaj o Ficovi a jeho vláde, no a potom druhú, omnoho dlhšiu, ktorá je v podstate o ničom. Ale k tomu sa ešte dostanem. Dokonca ani len tá prvá časť nie je zameraná na Fica ako takého či jeho stranu. Viac priestoru je tam venovaného už politicky nečinným stranám SNS a HZDS, resp. ich politickým kampaniam. Nechápem, čo to má spoločného s čímkoľvek, čomu sa oplatí venovať pozornosť. Samotné obdobie „Od Fica do Fica“ je z politického hľadiska ponechané vlastne bez povšimnutia. Bohužiaľ, volebné noci v straníckych sídlach nie sú reprezentatívne ukážky (slovenskej) politiky. Zámer tvorkyne zaznamenať toto obdobie akosi „zdola“, bol, ako som už napísal vyššie, o ničom. Teda ten výsledok bol o ničom, aby som sa vyjadril presne. Piussi snímala akési hnutie, ktorého žalostnosť bola zjavná už v jeho najranejších začiatkoch – v čase prudkého pribúdania požiadaviek a ich menenia z ako-tak rozumných na úplné nezmysly. Protesty pritiahli ako magnet podivné indivíduá, ktoré v dokumente môžeme vidieť ako pokúšajúce sa prebudovať spoločnosť na stretnutiach hŕstky ľudí. Ja viaceré tie osoby poznám z videnia a viem, že udalosti toho typu priťahujú ľudí toho typu. Z niektorých mám pocit, že nemajú čo celý deň robiť… Každopádne, Piussi dala podivným indivíduám enormný priestor. Dala ho ľuďom, ktorí nijak nereprezentujú slovenskú spoločnosť, čoho dôkazom alebo indíciou je aj to, že sa tá spoločnosť s organizátormi protestov nedokázala stotožniť a protesty po niekoľkých pokusoch zlyhali. Pýtam sa: prečo Piussi nevenovala obsah svojho dokumentu omnoho významnejším, zaujímavejším a vplyvnejším ľuďom, skupinám, hnutiam či udalostiam? Prečo ho venovala neúspešnému projektu, periférii slovenskej spoločnosti? Nevyčítam jej, že zo začiatku toto ľudové hnutie zaznamenávala. Veď ono z toho teoreticky mohlo niečo vzísť a Piussi sa chopila príležitosti. Vyčítam jej, že keď vysvitlo, že je to úplná fraška, to zo svojho dokumentu nevyradila. Mala neúrekom možností, čo zaznamenávať, ako to nastrihať, čo zahrnúť, čo vynechať, no ona to spravila jedným zo zlých spôsobov. Nicholson dostal minimálny priestor, rovnako ďalší ľudia, ktorí mali k afére čo-to povedať – väčšina z nich nedostala priestor žiaden. Piussi sa skrátka nepochopiteľne držala svojho zámeru, kto vie, či vôbec nejak intuitívne vymedzeného, keďže ho počas chodu zmenila, miesto toho, aby sa chopila šance spraviť naozaj poriadny a dobrý dokument o spise, resp. kauze Gorila. Neviem jasne povedať, či čas tejto veci pomáha alebo škodí, no som presvedčený o tom, že ak má o tom niekedy vzniknúť dobrý dokument, so zberom údajov (v tomto prípade audiovizuálnych) už bolo potrebné začať. A pokračovať v ňom viacero rokov, možno množstvo rokov. K tomu patrí aj odhodlanie a vôľa nepodľahnúť pokušeniu výsledné dielo vydať predčasne z marketingových dôvodov. Napriek tomu sa dá dokument Zuzany Piussy chápať aj ako akýsi záznam jedného hnutia. Hoci spoločensky úplne bezvýznamného, ale s istým dopadom (tým myslím protesty s tisícmi účastníkov, aj keď si myslím, že tí účastníci nemali na organizátorov žiadnu väzbu, teda ten prvok organizátorov tam bol nadbytočný, bez vplyvu a bez spoločenského uznania). Ak zarátam aj technické nedostatky (mikrofón zasahujúci do obrazu mi prekážal), nemôžem dať viac ako dve hviezdy. A aj to som možno pridal len čisto z dôvodu ľútosti. () (méně) (více)

Puol

4* hlavne za odvahu nakrútiť takéto svedectvo doby, na druhú stranu človek sa nič moc nové z dokumentu nedozvie. Tak 7/10. ()

agassi68

Alegorická ukážka prečo voľby v r. 2012 dopadli ako dopadli. Vidieť to najmä na mladých organizátoroch gorilích protestov, kde má takmer každý svoj názor a chce ho prezentovať ako ten jediný správny. A stačilo zapojiť do toho pár skúsených ľudí a trošku potlačiť svoje ego. Presne tak dopadla terajšia slovenská opozícia a hranol si môže akurát tak mädliť ruky.. ()