Mělas to vědět (2020) (seriál)

Cca prva polovica je 10/10 - vynikajuca hutna atmosfera a skvela praca s divakovymi ocakavaniami, ktoremu sa postupne odkryvaju kusky dejovej skladacky. Potom to ale oslabne, napatie a tajomno sa vytraca a v pragmatickejsej konverzacnej rovine to uz nefunguje zdaleka tak dobre. Zaver je bohuzial uz skor taky priemerny televizny thriller bez stipky originality, do ktoreho sa mi citovo nepodarilo ponorit. Velka skoda, lebo to malo naozaj skvely rozbeh a potencial.

Deadpool 2 (2018)

Jednotka spomedzi marveloviek vycnievala 1.) hutnym (na komiksovku) a putavo vyrozpravanym (flashbacky) pribehom 2.) vybornym humorom s udernym a castom sebaparodickym hlaskovanim 3.) mensim mnozstvom akcie nahradenym prave bodmi 1.) a 2.). Druha porcia toho isteho vsak spravidla nebyva taka zabavna. Nielenze pokusy hlaskovat za kazdu cenu isli omnoho castejsie do stratena, pritlacilo sa na akciu a ubralo na pribehu, po ktorom sa dieru snazili zaplatat radoby dojemne romanticke/rodinne sceny, posobiace sablonovite a oproti jednotke az necakane neautenticky (hlavne ze sebaparodujeme lazy screenwriting, ze?). Originalitu a sviezost vystriedalo typicke zanrove klise, ktore ako jednohubka v kine pobavi, no uz nema cim ocarit ci prekvapit.

Deadpool (2016)

Po druhom zhliadnuti zdviham na 5*. V zaplave komsikoviek je to velmi sviezi a originalny pocin (uz som sa zacinal bat, ze to v roku 2016 ani nie je mozne). Vyrazne vycnieva najma skvelym humorom s prvkami sebaparodie, originalnou formou rozpravania pribehu, schopnostou nebrat sa vazne a v neposlednom rade (pre mna ako nie hardcore fanusika Marvelu) zmyslom pre proporciu. Menej repetitivnej akcie (ked bola, tak prehladna a okorenena hlaskami) a viac budovania pribehu a sperkovania dialogov potesilo. 90%

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Prva polovica az dve tretiny vynikajuce, v druhej sa objavuju problemy. Jedna z hlavnych deviz filmu, nepredvidatelnost (pribehova aj charakterova), miestami sklza do prekombinovanosti a ubera tak na uveritelnosti dobre nastolenej civilnej atmosfere. Niektore situacie su zbytocne prehrotene a trochu prvoplanovo sokujuce, co film chvilami robi viac karikaturisticky ako autenticky. Ale celkovo je to velmi zaujimava mozaika paradne napisanych a este lepsie zahranych charakterov, mnozstva britkych hlasok a velmi originalne ponateho, jedinecneho pribehu. Bol tam nabeh na 5 hviezd.

Wind River (2017)

Sheridan vie solidne budovat atmosferu a pracovat s nadhernym exterierom, ale napriek tomu pribeh nevyrozpraval k mojej spokojnosti. Alebo je chyba v pribehu samotnom. Relativne dlhe intro/outro v kombinacii s kratsou stopazou zosekali hlavnu zapletku na prilis jednoduchu a priamociaru story bez akehokolvek vrstvenia, ktora sa konci priskoro, ked konecne ide do tuheho. Vo finale som mal skoro pocit ze o krimi linku tu hadam ani neslo. Skoda vsak, ze ta bola pre mna vyrazne zaujimavejsia a presvedcivejsia nez dramaticka/melancholicka stranka filmu. Navyse, niektore sceny boli solidne WTF (reakcia na rezanie zeny) a viacere dialogy silno prestrelene s patosom a klise. Chcel by som tomu dat vyssie hodnotenie, ale potencial v tomto pripade prevysil vysledok. Bohuzial, katarzia sa nekonala. 3 a pol *.

Zločin (2011) (seriál)

1. séria: Oldschoolovo poctivá, inteligentná, precízne vystavaná psychologická detektívka s dobrou atmosférou. Výhodou je, že od prvého dielu vhupneme bez zbytočných rečí priamo do prípadu a divák je od začiatku v strehu. Ústredné detektívne duo je veľmi sympatické a chémia každým dielom funguje lepšie. Scenár je výborný, uveriteľne zobrazuje náročnú policajnú prácu a postupné pretĺkanie sa prípadom (a jeho dopad na osobný život vyšetrovateľov), skvele sa pohráva s divákovými očakávaniami a gradácia v záverečných dieloch z toho robí jasne nadpriemernú záležitosť. Oproti ostatným detektívkam sa veľa času zaoberá rodinou pozostalých a ich trápeniami, čo vďaka skvele napísaným a zahraným postavám nepôsobí ako prvoplánový útok na city, ala naopak veľmi autenticky dotvára atmosféru a buduje k postavám silné puto. 90% _____ 2.séria si od prvého dielu zázračne udržuje skvelé tempo nasadené v závere jednotky a ponúka ešte intenzívnejší zážitok po všetkých stránkach. Psychologizácia postáv tak v hlavných ako vedľajších úlohách je brilantná, autentická atmosféra sa dostáva silne pod kožu a ak som tvrdil, že prvá séria cielila na divákove city, táto ich žmýka do maxima. Pátranie so zmyslom pre detail sa pritom naďalej úspešne drží logiky, takže aj neočakávané zvraty sú zväčša okamžite uveriteľné a kladne prijaté, dotvárajúc prepracovanú mozaiku skutkov a motivácií postáv. Záver je opäť nadmieru uspokojivý a nabitý emóciami. Scéna "What I know" patrí k tomu najsilnejšiemu, čo som mal v živote možnosť vidieť. Jasných 100% a pre mňa jedna z naj seriálových sérií vôbec. _____ 3. séria si podľa očakávaní nedokázala udržať vysoko nastavenú latku a náhla zmena prostredia bez nadväznosti na predošlý dej za sebou necháva väčšinu postáv, ktoré som mal po intenzívnom zážitku ešte prvých pár epizód problém dostať z hlavy (tzv. "postseriálová opica" sa tu teda deje ešte v rámci seriálu). Problém má viaceré aspekty: 1) Výrazne slabší scenár spôsobuje, že tempo je prvú polku série veľmi pomalé s minimálnymi dejovými posunmi. 2) Prostredie hlavnej línie nie je zďaleka také atraktívne a detailne vykreslené, čo uberá na atmosfére. 3) Postavy sú napísané príliš jednoducho a priamočiaro, prepracovaná psychologizácia sa vytráca (nehovoriac o tom, že človek si skôr vybuduje puto k trúchliacej rodine než pouličným prostitútkam a ich nezodpovedným mamám). 4) Príbeh aj počet postáv je citeľne zoštíhlený, čo spôsobuje menší počet podozrivých a menej priestoru na zvraty, ktoré potom pôsobia buď predvídateľne, alebo, bohužiaľ po prvý raz v seriáli, nelogicky. Aby som len nehanil, paralelná väzenská línia je výborná, herecký výkon Saarsgaada vskutku pôsobivý, rovnako ako dynamika jeho vzťahu s dozorcami a ďalšími väzňami. Holder je tiež čoraz väčší sympoš a detektívne duo funguje výborne. Cca v polovici série to naberie veľmi slušný spád a atmosféru, no záverečný zvrat ma tentokrát vyslovene sklamal, povedal by som že až vytočil, takže len za 65%. _____ 4. miniséria sa pomaly, ale iste približuje k top kvalite, na akú sme boli zvyknutí. V menšom počte dielov dokáže vybudovať dosť silný, nový príbeh, porovnateľný s prvými dvomi sériami, pričom zároveň v paralelnej línii uspokojivo nadväzuje na tú predošlú. Atmosféra je tiesnivá až zúfalá, občas trocha tlačí na pílu a vsádza na explicitne ladené scény, ale funguje to. V prvom rade to má opäť hlavu a pätu a lepší scenár, ktorý pôsobí dostatočne nepredvídateľne a zároveň uveriteľne. Dve dejové línie miestami pôsobia roztrieštene a čo do diváckych záujmov nevyrovnane, ale obe sa dočkajú kvalitného vypointovania, takže 90%. Uzavretie seriálu ako takého solídne a zmysluplné.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Priznam sa, ze z prvej serie som bol ako die-hard fanusik Breaking Bad celkom sklamany, tazko povedat ci to sposobili privelke ocakavania, kazdopadne mal som viacere vycitky. Klucovou esenciou kvalitneho serialu su pre mna postavy, ku ktorym si dokazem vybudovat silne emocionalne puto a tu mi take chybali - z vedlajsich uloh som bol vyslovene sklamany. Pribeh na mna posobil trochu kostrbato a neucelene (mozno sposobene aj pricastym vyuzivanim flashbackov). Bud sa zaoberal 1) poskulovanim po BB (Mexikanci), co ma sice bavilo najviac, ale zaroven evokovalo miernu samoucelnost 2) liniou Mikea, ktorej dlho chybalo prepojenie na zvysok, hoci bola silne atmosfericka 3) pravnickymi zalezitostimi, z ktorych niektore boli vyborne, ale v podstate ta hlavna s vykradnutou rodinou ma nebavila, resp. 4) Jimmyho osobnymi vztahmi, ktore boli obcas zaujimave, obcas ale (aspon pre mna) repetitivne otravne (Chuck), resp. slabo vykreslene (Kim). Summa summarum za slabsie 4*. _____ Po dlhom case som sa z dlhej chvile pustil do druhej serie a spolu s tretou som ju zhltol na jeden dych. Pribeh sa konecne rozbehol a zacal davat vacsi zmysel ako celok, vztahy sa patricne rozvinuli po kazdej linii, cele to nabralo uplne novu dynamiku, ziadne slabe epizody. Zrazu som mal pocit, ze prva seria bola len predjedlo pre tento rezijny a scenaristicky koncert najvyssej kvality, na ktoru sme boli u Gilligana zvyknuti. Zmysel pre detail s akym je to natocene je neuveritelny, praca s kamerou je to najlepsie, co som kdekolvek doposial videl (POV z kosa ci dna bazena a podobne drobne vychytavky spolu s filtrami krasne tvoria atmosferu). Na scenu sa vratilo kopec starych dobrych charakterov z BB a tentoraz uz v style, ze to do seba vsetko perfektne zapada a dejove linie sa dynamicky posuvaju (aj ked ta Mikeova relativne s prehladom vyhrava). Jedina vyraznejsia vycitka: menej tej otravnej electricity alergy a bola by to dokonalost. Kazdopadne tretia seria potvrdila kvality druhej, ja zdviham na 5* a tesim sa na pokracovanie. Squat cobbler ftw.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Prvá tretina je skvelá, typicky tarantinovská konverzačka s parádne spracovaným násilím a dialógmi, v ktorých si vychutnáte každé slovo. Herci brilantní, atmoška super, nábeh na plné hodnotenie. Následne príchod do baru, kde Cheech Marin zadelí najpôsobivejší welcome speech ever, Salma to potvrdí snáď najlepšou light erotic scénou, čo som za veľmi dlhú dobu videl, no a potom je to ale už... proste too much. 10-15 minút tej masakry by som zvládol, má to aj vtipné momenty (premena Toma Saviniho), ale polku filmu to jednoducho neustojí. Zrazu som stratil záujem o dej i postavy a to je obrovská škoda. Summa summarum objektívne tak na lepšie 3*, ale nakoľko na to asi tak skoro nezabudnem a určite si to dám znovu, trochu pridám.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

S "pokracovanim" sveta HP mam podobny problem ako pred rokom u Star Wars - pozera sa na to fajn, ale film postrada sceny ci charaktery, ktore by vyraznejsie vtiahli do deja a zaryli sa do pamate divaka na dlhsi cas. Postavy na mna posobili malo rozvinute a so ziadnou som sa nevedel stotoznit, casto bolo citit skratkovitost vyplyvajucu z kniznej predlohy. Napriek dlhej stopazi je tam fakt malo strhujucich a zapametatelnych okamihov, proste si to len tak plynie a vas to sice nenudi, ale je vam tak trochu jedno, co sa stane dalej. No a ten naklad patosu na zaver mohol byt tiez mensi. Ale aby som len nekritizoval, ako rozpravka pre deti je to super. Magicka atmosfera z HP ostala, humor cieli tiez skor na mladsie publikum, vizual a efekty ma celkom bavili. Ak by ma to chytilo v mladsom veku, mozno to mam aj za 5*. Ako jednoducha rodinna rozpravka to funguje, ako fantasy pre zbehleho filmoveho fanusika je to poslabsie. 70%