Wadjda

• Saúdská Arábie Wadjda (více)

Malá Wadjda sní o tom, že si pořídí zelené kolo. Na závody s kamarádem ze sousedství však musí zapomenout: zákony totiž děvčatům jízdu na kole zakazují. Dívenka se rozhodne vydělat si peníze ve školní soutěži v recitaci koránu. Stává se z ní ukázkově zbožná holčička... Debut první ženy režisérky v Saúdské Arábii Haifay al Mansourové je civilní meditací o svobodě v nesvobodném světě a vzpomínkou na Zloděje kol Vittoria De Sicy. (MFF Karlovy Vary)

ecceHOMMO

Život žien v arabskom svete bol síce priblížený pekne, Wadjda si sympatie získať taktiež dokázala, ale snímok samotný sa mi pod kožu votrieť nedokázal. ()

drackula

Odvážny film o odvážnej dievčine, ktorá zo svojej pozície nechápe toľkú zviazanosť tradíciami a náboženstvom. Je otázne, nakoľko je film verný realite - možno je to tam ešte horšie/lepšie - ale nič to nemení na fakte, že film sa mi páčil a pôsobil na mňa veľmi pozitívne. Sekcia "Príbehy - filmy životnej sily" tomuto filmu sedela neskutočne. 70% IFF Bratislava 2013 ()

venca163

"A pamatujte dívky, pokud menstruujete, nesmíte se dotýkat Koránu," pravila učitelka islámského recitačního kroužku a všechny dívky se rozhiňaly jako pitomé. Až na jednu, která s důležitým výrazem (možno soudit dle toho kusu obličeje, který vyčuhoval z její burky) vzala do ruky kapesník a snažila se stránkami listovat takto. Ale naučil jsem se i další novinky ze světa arabského, například že bavit se je hřích a že Korán se nesmí nechat ležet otevřený, neb do něj plivne ďábel. Navzdory tomuto protivnému komentáři je film vesměs příjemný, i když trochu zbytečně moc kormidluje diváka tam kam chce. A líbily se mi ty děti, hlavně ten kluk hrál suprovně. (80%) ()

vitekpe

A zase pribeh z jineho sveta ci dimenze. Kouknete se, a mate par dni o cem premyslet... Navic ta holka (Waad Mohammed) byla skvela, a musite ji drzet palce od prvni do posledni minuty... 100% Nadhera. P.S.: zajimave je take to, ze tento film natocila Haifaa Al-Mansour, prvni zena - reziserka z tamniho sveta... ()

Hanys_

Wadjda chce kolo a tak se přihlásí do recitování, které moc nemusí. Celou dobu se nic moc neděje a závěr tomu dá ještě malou facku. Natočí někdo film i o tom, jak jsem si šetřil na prvního kompa? 4/10 ()

Rozjimatel

"Kde sú tvoje peniaze?" "V Palestíne."  Veľmi milý príbeh jednej malej odvážnej rebelky Wadjdy vo svete, v ktorom majú ženy podradné postavenie. Je to trošku filmársky jalové, necítiť z toho takú tu nefalšovanú pravdivosť, nemalo to na mňa ani zďaleka taký emočný dopad ako napríklad často spomínané Božie deti. Hereckí predstavitelia sú veľmi sympatickí, priateľstvo medzi Wadjdou a Abdullahom je dojímavé, ale vo výkone ich hereckých predstaviteľov mi chýbalo trochu viac autentickosti, videl som už podstatne lepšie výkony nehercov. V každom prípade to bolo zaujímavé nahliadnutie do veľmi odlišnej kultúry, veď našinec nemá veľa príležitostí sledovať, čo sa deje za arabskou oponou. ()

sona123

Krásný film s úžasným koncem. Film o jiné zemi, kultuře, u kterého jsem si uvědomila, jaké mám štěstí, že mohu žít jinde. Pravda, dílo hrálo na city, ale nevadilo mi to ani trochu. ()

Pevek2

Otravne je jak ten film nadbiha zapadnimu festivalovemu publiku a to jeste lacinym zpusobem. Postavy ucitelek ve skole podsouvaji, jake je to zrizeni strasne a muslimske nabozenstvi proti zenam. Kdyz bych si ale za ne dosadil nejdesnejsi ucitelky ze stredni a zakladni skoly, jak jsem je sam zazil, tak bychom na tom byli podobne a pritom to byly vetsinou materialistky. Taktez motiv s zenou, ktera bojuje o to, aby si muz neporidil dalsi zenu by se dal klidne vymenit za celkem bezny standardni rozvod jakekoli ceske rodiny. Ustredni zapletka s porizovanim kola pripomene iranske filmy o detech (Kiarostami), ale ty mely konzistentni styl. U nej jsem vic veril, ze vychazi z tradice dane zeme. Chapu ale, ze kdyz to treba podporil fond Sundance nebo Rotterdamu, ze bylo tezke udrzet striktne arabsky vypravecsky styl. Pokud se ale na film bude divat divak bez predem daneho predsudku o nebezpecnych muslimech a bez agresivni feministicke optiky, snadno tam najde duverne zname okamziky. Pro me je jednoznacne nejlepsi postavou Wadjdin kamarad Abdoullah. Na nem je videt, jak malo staci k tomu, aby byl svet o fous snesitelnejsi. Je totiz tolerantni a toho, koho ma rad podporuje podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi. A to je ve vysledku nakonec vic nez spolecenska, nabozenska i kdovijaka jina pravidla. ()

LuccinyFilmy

Film je místy až učebnicový svými příklady, jak jsou ženy v Saudské Arábii diskriminovány. Pohádkovým koncem jim však slibuje naději do budoucna. ()

Saur.us

Pohled do života lidí tak kulturně vzdálených a přitom tolik podobných očima rebelantského děvčete, které se jen tak s předem danou rolí smířit nechce. ()

inutihar

Můj třetí saúdský film. Nejvíc profesionální, nejvíce internacionální (koprodukce s Německem), ale bohužel ten nejméně saúdský... Jednoznačné zacílení na "západního" festivalového diváka. To ale nemění nic na faktu, že oba hlavní dětští představitelé byli výborní. ()

Loooki

Hlavná hrdinka hrá svoju rolu úžasne, musel som sa presvedčiť na vlastné oči, aké ťažké je jazdiť na bicykli keď je človek žena. ()

Ben Nevis

Ano, islámské ženy to mají těžké, ale většině to nevadí. Víc než trable malé Wadjdi jsem vnímala zrcadlo nastavené naší společnosti. Už se může téměř cokoli, ale vždycky tomu tak nebylo. Navíc naše společnost si stále najde způsoby, jak vyhmátnout a ukázat prstem na "radikály", kteří se nechtějí podřídit normám. Ať už s jedná o ponožky v sandálech nebo veganství. Je to smutné, ale ženy nejsou stavěné na riskování života v demonstracích a většině nevadí starat se o domácnost, děti a na ulici chodit jako strašidlo. Nezbývá jim, než čekat, až pro mužskému muslima bude výhodnější mít emancipovanou ženu. Stejně jako v západní společnosti politici povolili ženám volit z výpočitavosti, protože měli hned dvojnásobek hlasů, o které mohli bojovat. ()

Kalimero13

Obsahově si člověk uvědomuje, že byť my tu na "západě" řešíme vlastní srance, "tam kdesi na východě" umí být pěkně na palicu, aneb scénář nám to servíruje přesně tak, aby se volnomyšlenkářský Evropan pořádně zavztekal. Jako filmové umělecké sdělení je to ale slabé a nevyužité. ()

markotter

Další, velmi zdařilý snímek o tom, jak to mají ženy v některých částech světa těžké. Navíc tady se tvůrcům povedlo krásně popsat to, jak si to částečně dělají ženy samy tím, jak úzkostlivě dbají na tom, aby tradice byly dodrženy. ()

Gertruda.W

Natočit tento film stálo jistě velkou dávku odvahy. Hodnotím dost vysoko, i když jsem se ze začátku nijak zvlášť nebavila. Jako holka ve věku Wadjdy jsem na kole trávila většinu svého volného času, takže jsem se hned vcítila. A ještě v lecčems dalším mi film připomněl mé dětství. Každá ideologie, ať už nábožensko-fundamentalistická či tehdy naše socialistická, potlačuje svobodu a sešněrovává jednotlivce do jednoty davu. A zjednodušeně, dělají si to lidi sami. Takže ta škola mi trochu připomněla i tu moji školu - soutěž v koránu soutěže typu O zemi, kde zítra již znamená včera, poslušné holčičky, co se neprotiví, ředitelka taky jako by z naší socialistické skutečnosti vypadla. Díky Bohu, že je to pryč. A ženám (ale i mužům) v Arábii (ovšem vlastně všude) přeji hodně šťastných svobodných osobností co se nedají. Jako je sama režisérka tohoto filmu. ()

Belsazar

Je těžké (a špatné) odsuzovat něco, čemu nerozumíme (a přesto to dělá většina z nás). Tenhle film vůbec není o náboženství. Nebo si snad někdo myslí, že tu jde o wahhábismus? Jaký je rozdíl mezi fundamentalisticky chápaným židovstvím, křesťanstvím, islámem, či jiným náboženstvím? Jaký je (z hlediska vztahu k člověku) rozdíl mezi dějinami nejrůznějších náboženských směrů? Já říkám: Pramalý. Tady nejde o náboženství. Tady v tom filmu, který asi není dokonalý (kašlu na nějaké objektivní zhodnocení filmařského řemesla), tady jde o dítě. A kdo brání dětem si hrát, kdo je již od dětství korumpuje, to je zrůda. Bez ohledu na rasový původ či náboženskou víru. Zrůda. ()

Giron

Po velkých očekáváních, která snímek vzbudil v rámci 48. MFF Karlovy Vary, jsem se i já vypravil do kina. Snímek je vcelku milý, nenudí, ale je poněkud povrchní a až příliš přímočarý, dívenka ovšem hraje pěkně. Chápu, proč se film tak líbil, ale mě takto zjednodušený příběh nestačí. Snímek ničím extra nevybočoval a i z toho důvodu mi hodnocení zde přijde velmi přepálené. ()

Doutas

Příběh filmu je sice prosťounký, ale určitě stojí za shlédnutí. A to nejen proto, že jde o film ze země tak tajemné a exotické jakou je Saúdská Arábie. Wadjda je film o holčičce, která touží po jediném – po kole, na kterém by mohla závodit se svým kamarádem. Ale v Saúdské Arábii holčičky na kole nejezdí, protože se to nehodí. Její maminka se snaží udržet pozornost svého manžela, který o ni však moc nestojí. Poslední porod ji zanechal neplodnou a ona mu tak nemůže dát syna. Wadjda je film o ženském údělu v konzervativní islámské společnosti, který však popisuje překvapivě střízlivě. Nečekejte žádné dramatické scény domácího násilí, násilně vynucovanou poslušnost ani ostentativní projevy mužské dominance. Život žen je mnohem více svazován samotnou společností s jejími nejrůznějšími náboženskými pravidly nežli samotnými muži. Film nám rovněž ukazuje to, jak je Saúdská Arábie bohatou a svým způsobem i moderní zemí. Na stěně bytu středostavovské rodiny visí velká plazma televize, ale žena musí jezdit do práce svozem, neboť ji společnost nedovoluje řídit. Při nákupech v luxusním obchodním domě si žena musí zkoušet šaty potají na záchodech, neboť v obchodě v kabince se to nehodí. Jsou krásné, červené, s hlubokým dekoltem, a žena si je nadšeně koupí, přestože ví, že si je nikam nebude moct vzít. Ale snad se v nich bude líbit manželovi, kterého miluje, a snad ho i přesvědčí, aby se přestal poohlížet po druhé manželce a zůstal jen s ní. ()

Sakulnikov

Milá a jemná kritika wahhábovského zřízení. Někteří v tom vidí alegorii a kritiku zákazu řízení aut, pro mě to byla jen jistá touha nezapadnout do zvláštního světa kleriků. Sympatické je, že po uveřejnění tohoto filmu byl zrušen zákaz jezdit na kole pro ženy (nebo spíš jen zmírněn). Zajímavé je to i proto, že v Saúdské Arábii nemají kina. Pravdou je, že jsem si během celého filmu říkal, že není tak docela arabský. Ale to se dá čekat od režisérky, která vystudovala na "Západě" a byla tedy konfrontována s jiným pohledem. ()

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny