Člověk ze železa

• Polsko Człowiek z żelaza (více)

Gdaňsk bouří a vzniká Solidarita. Volné pokračování filmu Člověk z mramoru natočené uprostřed bouřlivých událostí... Wajda jde přímo do centra událostí. Stávka v Gdaňských loděnicích a vznik nezávislých odborů Solidarita. Reportér Winkel má natočit reportáž o stávce dělníků v gdaňských loděnicích, zejména se má soustředit na vůdce stávkujících Macieka Tomczyka. Teprve postupně poznává, že je manipulován, aby Tomczyka kompromitoval. Přímo v centru Solidarity poznává, že jejich požadavky jsou oprávněné. (Česká televize)

PTuranyi

Angažovaný historický životopisný príbeh nadväzujúci na Človeka z mramoru, tvoriaci s filmom "Walesa, človek z nádeje" trilógiu o boji poľských robotníkov za lepšie podmienky. Príbeh Mateusza Birkuta pokračuje angažovaním jeho syna Macieka Tomczyka, zachyteného prostredníctvom novinára Winkela poplatného tajnej polícii. Ten postupne nadobúda odvahu vzoprieť sa nátlaku policajného štátu. Vďaka nemu tak máme úplný obraz o vzniku slobodných odborov a Solidarity. Produkcia je kvalitná, ale hlavné slovo tu majú herci a ich dialógy. Tí to zvládajú výborne takže príbeh má celkom dobrý spád a produkcia sa stará hlavne o správnu kompozíciu a sem tam vloží dobový protestsong. Napríklad Janek Wiśniewski padł čo s niektorými scénami tvorí prepojenie na film Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł. ()

remotrumpet

"No co, budu inženýr. A bude mi hůř. - Blbost. Proč by ti mělo být hůř? -  Protože toho budu mít víc co stratit." - "Žádná lež dlouho nevydrží." ()

gizi

Dokážu si představit, že film v době uvedení byl v Polsku celkem bomba a že snad i dnes u Poláků má stále nostalgický úspěch. Mě bohužel úplně neoslovil. Představitel hlavní role mi není sympatický. Na druhou stranu bylo pěkně naznačeno, jací jsou Poláci notorici. A závěrečná píseň moc silná - takový polský Kryl. 65%. ()

corax8

Celou dobu jsem měl pocit beznaděje a tíhy. Z toho mne vyvedla až pasáž s rozhovorem ve vězení. Paradoxně. Víborně udělaný film, kde se střídali záběry z archivu. Vnitřní boj Winkela je znát skoro v každé scéně. Prostě výborná výpověď o své době nadčasově natočené téma o svobodě a touze. ()