Adaptace kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa. Děj líčí osudy typické dělnické rodiny s nezaměstnaným otcem, násilníkem a pijanem, a kdysi krásnou matkou neúspěšně usilující o štěstí svých dětí. Snímek ohromuje scénami až zvířecí brutality, ale upoutává též obrazy plnými citu, humoru a naděje. Vizuální naléhavost díla tlumočí barevně a tónově bohatá kamera konstatující smírnou krásu krajiny i odpudivou atmosféru předměstí. Film se stal událostí roku 1994 a získal více než dvacet cen na předních filmových festivalech, kde byli vyzdvihovány především herecké výkony představitelů, vesměs Maorů a míšenců, jakým je sám i režisér. (oficiální text distributora)

Jorge-Z

Krutý pohled na dnes skoro zašlou maorskou kulturu. Co s nimi udělala dnešní společnost a co udělali sami na sobě? Kvůli 17 dolarům raději berou podporu než pracují, celý den prosedí v baru a pak pořádají pitky doma, kde zpívají sladké americké songy, bijí své manželky a děti, které následně končí na periferiích. Otec rodiny Jake nejprve působí jako mílius, ale zdání klame a většího hajzla, ochlastu a primitiva jsem ve filmu dlouho neviděl. Ne jednoho zamrazí. ()

Neotom

Nekompromisně realistický a syrový exkurz do životů (z historického kontextu) právem ublížené skupiny obyvatel Nového Zélandu, Maorů. Především ovšem fascinuje svou globálně univerzální platností. Další z důkazů, že sílu nelze redukovat pouze na fyzickou schránku. 80% ()

Milodar

Kdysi byli kočovníky je povedená a sugestivní sondáž do análu ghetta a je vlastně jedno, kdo v tom ghettu žije. Vizuálně opravdu velmi přesvědčivé. Co mě však nepřesvědčilo, je schématický děj a snaha manipulovat diváka. Všechna vina byla navalena na jednoho člena rodiny, a z ostatních se stali jeho oběti...tak to ne. Paradoxně i toto dílo se nevyhnulo rasistickým kecům a soudům o tom, jaké etnikum mělo v historii nejlepší kočovníky. ()

Abiosis

*MĀORI A ICH TĀ MOKO * Tento záber z traileru ma dostal a jednoducho som filmu neodolal. Je to poriadna temnota - všade masa tmavých maorských junákov, ich tmavých maorských tetovaní a ich tmavých násilnických myšlienok. Narodiť sa ako žena sa v tejto komunite neoplatí - buď vás zošúverí nadmerné užívanie cigariet a alkoholu, alebo z vás vysaje energiu poltucta vašich hladných detí, alebo vám dá manžel päsťou na oko, keď mu odmietnete pripraviť volské oko. A ak ste tínedžerka, zložiť ustarostenú hlavu na strýkove plece nemusí byť ten najrozumnejší nápad. Je pravda, že z času na čas vám maorský muž pekne zaspieva a zoberie vás na výlet, ale krčma a kamoši s fľašami chlastu aj tak vždy zostanú prioritou. Verdikt v 1 vete: Majstrovsky natočený film o krutej, každodennej realite maorskej spodiny. 10.08.13 ()

vander19

Fucking bloody movie. Nový Zéland priniesol do knižnice svetovej kinematografie mnoho. Jackson, krásne zábery použité v jeho trilógiach a podobne. Toto je trošku z iného súdka, film zobrazuje a hlavne ukazuje situáciu jednej maorskej rodiny. Hrdí bývalí bojovníci známi svojim tancom HAKA. Ale nie len tým, ale aj drsnosťou tejto komunity. V bare sú bitky na dennom poriadku, ale to nie sú bitky ako poznáme u nás. Je to neskutočné násilie, podobné to majú aj doma. Chlast, žiadna práca, žiadna budúcnosť. Fakt je to drsný film. ()

Prochy38

Brácha si teď užívá zimu na Novém Zélandu, a když toho máte plnou hlavu, najdete si i nejlepší NZ film. Za svým hodnocením si plně stojím. Myslím, že jako film je to nadhodnoceno, ale můj názor. Herecky na jedničku podtrženou, o tom není pochyb. Herci si to užívali a dali do rolí všechno, to je poznat. Silný příběh, který ústí v tragické vyvrcholení mě dostal, to jsem fakt nečekal. Zklamání ale ve mně vyvolal film jako celek. Kdo je tam vlastně dobrý? Komu přát štěstí a kdo by měl dostat přes hubu. To je to. Vážně jsou tam tací lidé? Vždyť to je k pláči. Chlast, násilí, nedobrovolný sex, .... denní rutina a tento národ mi má být milý? Není. ()

Rozjimatel

[3,5*]       "Jesus girl, is that the result of one hell of an orgasm or what?"       Vrcholne znepokojivá dráma z nesmierne odpudivého sveta plného násilia, "hustých" alfa samcov a tých najprimitívnejších pudov. Veľkú časť filmu som sa musel poriadne premáhať, aby som sa naň vôbec dokázal dívať, držal ma pri ňom len pôsobivý obraz a pre mňa veľmi nevšedný svet Maoriov. Časom som si ale uvedomil, že toto nie je iba nejaký plytký, efektný film, ktorému stačí, že šokuje, ale ide o pomerne hlbokú drámu, realisticky stvárnenú, s veľmi presvedčivými hereckými výkonmi (Temuera Morrison ako dokonalé mega-hovädo Jake, mladý Cliff Curtis, skoro na nepoznanie, ako strýko Bully). Snáď jediné, čo mi trochu vadilo, bolo to, že som sa vôbec nedokázal stotožniť s hlavnou hrdinkou Beth (Rena Owen), ktorá mi pripadala poriadne švihnutá a aj dosť nesympatická (samozrejme, tú brutálnu nakladačku som jej ani trochu neprial). Páčil sa mi záver filmu (zvraty, rozuzlenie) a netradične pochválim aj výborné a originálne titulky na začiatku i na konci filmu (s výbornou hudbou).       "You are still a slave, Jake. To your fists, to the drink, to yourself." ()

listr

Hlavní předností tohoto filmu je herecké obsazení. Nutná dávka agresivity není pro slabší povahy. Je to fakt místy docela síla... Děj je až moc smutný a až na konci vysvitne trocha naděje. Je to film především o určitém odsouzení jednoho národa k záhubě a o částečném zapuzení tradic. ()

ottis

Snímek,který určitě dostane každého diváka,je to přesně ten film,na který myslíte ještě dlouho po jeho shlédnutí.Spousta neznámých herců,kteří odvádí skvělé výkony,ale nad všemi se tyčí Temuera Morrison,ten předvádí opravdový herecký koncert.Ve spoustě scén se chová jako zvíře a jde z něho opravdový strach,mít něco takového doma,raději bych si to hodil.Kdo má rád filmy plné chlastu a nasilí určitě si pochutná. ()

dehlie

pevne verím, že to nie je autentický pohľad maorskej spoločnosti, pretože keď dopadla tak ako tento film zobrazuje, je to jeden veľmi smutný príbeh, z ktorého sa snáď možno len poučiť. každopádne jeden z najsurovejších filmov aký bol kedy natočený. ()

Santino7

Azda najsilnejšia a najpôsobivejšia sociálna dráma, akú som kedy v živote videl, a pritom tak prirodzená a nenútená (až je to človeku nepríjemné, že ono ten príbeh vlastne nie je ničím vyložene špeciálny a podobne krutých sa odohráva všade po svete neúrekom). Okrem samotnej obsahovej stránky, ktorá sa zarýva hlboko pod kožu a zostáva rezonovať ešte dlho po skončení projekcie, nutno oceniť i vykreslenie súčasného maorského obyvateľstva ako-takého vrátane ich zvyklostí a kultúry, ťažkého začleňovania sa, všemožných problémov a trápení, kriminality a tak ďalej. No skrátka výborne komplexná záležitosť zvládnutá obsahovo i formálne priam bezchybne - pričom klobúk dole i pred hereckým obsadením -, nuž a bezpochyby absolútny režijný vrchol Lee Tamahoriho (ku ktorému sa mu v neskoršej tvorbe podľa mňa ani len nepodarilo priblížiť). Snímka, ktorej zhliadnutie by som odporučil skutočne každému. 100% ()

bidja

Konečně se mi podařila druhá projekce tohoto filmu jenž si pamatuji s mládí. Nemusím ubírat hvězdičku ba naopak rád bych přidal. Brilatně vykreslené prostředí zdevastované menšiny původního maurského obyvatelstva NZ. Výborný výkon hlavní hrdinky. Visáž některých členů gangu je úžasná. ()

bolan

Nemám rád negerský filmy a nemá to nic společného s rasismem, obvykle jsou poměrně laciný až stupidní s příšernými dialogy. Výhodou tohoto filmu je skutečně reálný pohled na domácí násilí s kterým se samozřejmě nepotýkají jen Maoři. ()

Maura

Film, ktorý je ťažko k niečomu prirovnať. Bizarný a trochu šialený. Možno však realistickejší, ako sa môže zdať. Rodina, v ktorej je všetko zle. Matka, z ktorej sa na konci stane bohyňa pomsty. Facka, ktorú si raz za čas zaslúži každý unudený cinefil/cinefilka. ()

Cartman

Film zobrazující krutou realitu v celé své nahotě. Násilnickému otci alkoholikovi otevře oči až smrt nevinné...ovšem to už je pozdě cokoliv zachraňovat... ()

Martyr

Vzdy bolo zaujimave sledovat ludi s tuzbou po lepsom zivote ako prezivaju pod kridlami asocialov a nasilnikov bez stipky sucitu. Po titulkoch ma chytila mierna depresia, že život fakt nie je prechádzka ružovou záhradou ()