Yankee

Alfio Contini

Kostýmy:

Giulia Mafai
  • StaryMech

Pestřejší blíženec "Djanga" tíhne přiznaně ke komiksu a tu a tam maně (?) k "Limonádovému Joeovi" - bez jeho osvobodivého čtveráctví . Tvůrci obětují lecos (v rámci žánru) nevšednímu záběru / symbolu / výroku ; pilíře jejich snůšky nesmyslů obsahových i formálních tvoří přestřelka na pokračování, jízdní přesuny v malebném terénu (za zvuků převážně protivné hudby včetně povinného Hvízdání) a bezbřehé tlachy všech v záběru. Vzorek z rozmluvy, kterou vedou zlý mexický psanec (Adolfo Celi s přelivem) a dobrý americký lovec hlav (nezodpovědně obsazený Philippe Leroy) během závěrečného střetu : "Jenomže mně zbývá ještě pár nábojů... (pauza) ... zatímco ty máš v revolveru už jen jediný, jeden ubohý poslední náboj ..." (pauza) "Jediný náboj je víc než dost pro někoho, kdo s ním umí zacházet. Ale hry, v nichž jde o život, bohužel netrvají dlouho. A živý hráč je pořád ještě hráč ; mrtvý hráč není nic víc než mrtvola. (....) Ostatně hra se hraje pro pobavení, ne proto, abys vyhrál ...." Dva výjevy stojí za pozornost filmových dějepisců : hrátky se štírem v ohnivém kruhu tři roky před "Divokou bandou" a věšení ženy stojící na ramenou manžela dvě léta před "Tenkrát na Západě".(16.6.2015)

Parádní kousek spaghetti westernu v tom nejlepším brakovém smyslu! Superman, alias Yankee (sice ne stoprocentně charismatický Philippe Leroy, ale dobrý) sám proti hordě banditů s nádhernou postavou Velkého Concha (Adolfo Celi). Přinejmenším stejně dobrý spaghetti jako "Un dollaro tra i denti" s Tony Anthonym, protože nebere sám sebe vážně. Primárním a jediným cílem je napínavá a jemně ironická zábava, podmíněná vypnutím intelektu - v tomto směru je máloco vytknout. Nádherná scéna přestřelky v sutinách puebla, v nichž jako ozvěna rezonuje hrdinův hlas, vyvolávající bandity jednoho po druhém. Pokud by vyšel tento - u nás zatím málo známý - "rodokaps" v kvalitní úpravě na DVD, s chutí bych si jej koupil a podíval se znovu...(22.11.2011)

Co se týče kamery a jejích úžasných barev a záběrů, musím tvůrce pochválit. Jenže se je nějak nepodařilo aplikovat na samotný příběh, který je silně dolarový. Ta specifika, jež si tvůrci přidali, nemají sílu, aby vyšvihla film nad průměr, a to je už kvůli vizuální stránce škoda. Možná by silnější herci (třeba Garko/Wolff) vytáhli film výše. Škoda.(3.3.2014)

Tak pozor; tohle je jeden z nejstylovějších westernů. Prostupuje ho velmi osobitá skoro až surealistická atmosféra. Vizuálně úžasný film se spoustou excentrických záběrů. Pískací motiv je jeden z nejlepších, co jsem slyšel. Leroy (Yankee) může zprvu vypadat jako zvláštní volba do hlavní role, ale vlastně se mi i on nakonec dost líbil. Charisma určitě má. Spíš je to otázkou zvyku. Jediné co se mi nezamlouvalo byl ne zrova originální příběh. Ten je úplně klasickej a možná i moc přímočarej bez nějakýho překvapení. * ten plakát vystihuje perfektně atmosféru Yankeeho. Trochu pochmurná, chladná, ale okouzlující.(4.11.2013)

Charismatičtí herci italského filmu.(28.10.2013)