Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

PetrPan

Povedená satirická komedie, která dnes nejvíc táhne díky trojroli vynikajícího Petera Sellerse.  A je nutno říct, že jeho vystoupení  mají asi největší šmrnc, nejvíc se mi líbil jako vélkovévodkyně Gloriana. Na druhou stranu nestojí veškerá legrace jen na něm a Arnoldovi se daří vytvářet komické či satirické scénky i bez  něj, desková hra mocnářů či panika při útoku mimozemšťanů budiž toho důkazem. Mladičká Jean Seberg pak dodává i potřebné romantické odlehčení a suchý britský humor  šustí celou stopáží. Svěží, břitké, kousavé, protimocenské a protiválečné. Dnes tedy opět aktuální, že. Vychází mi přesně čtyři hvězdy. Bez pruhů i srpů a kladiv. ()

Sarkastic

Krásně absurdní satira s plno kvalitními fóry, narážkami a nezapomenutelnými scénami (např. vůbec celá invaze do USA, rokování o vyhlášení války, dohadování mírové smlouvy či hraní deskovky Diplomacie). Film táhne na svých bedrech především Peter Sellers a ani v jedné roli mě nezklamal. Sice některé scény jsou slabší a ne všechny vtipné tak, jak by být mohly, ale slušné 4* ode mě tahle rýpavá komedie dostane. „Varuji Vás! Znám zpaměti Ženevskou dohodu.“ – „Bravo! Někdy večer mi ji musíte zarecitovat. Já hraji na cembalo.“ ()

Willy Kufalt

Jako protiválečná politická satira má MYŠ v sobě velice trefnou zápletku. Jako komedie zase oplývá hezkou řádkou vtipných nápadů, od úvodního žertíku s logem filmové společnosti Columbia Pictures, přes obsazení hned tří výrazných rolí (včetně jedné ženské) tím samým hercem (nejvíc mně zde Peter Sellers bavil jako hrabě Mountjoy v honosné šlechtické uniformě) až po řadu dílčích gagů i slovných vtipů. Své hlody má i neviditelný vypravěč. Jenomže čas je někdy neúprosný a po víc než 60ti letech z této dobové perličky zbyla v mých očích pouze řadová britská komedie pro pamětníky na jedno hezké podívaní, u níž momenty s vysoce postavenou laťkou, vyvolávající ve mne záchvaty smíchu, střídaly zase momenty, u kterých mne pro změnu provázelo mírné znudění. I těch 83 minut se mi občas zdálo na zfilmování jednoduché anekdoty trochu moc a na téma celospolečenského přesahu to působilo až příliš naivně. Těžko říct, zda bych hodnotil o hvězdičku výš, kdybych neviděl Dr. Divnolásku, jenomže Stanley Kubrick se o pouhých 5 let nebál v Anglii natočit další černohumornou satiru na aktuálně zuřící studenou válku a obsadit k tomu opětovně Sellerse do hlavní trojrole... a panečku, to už bylo po všech stránkách jiné kafé! Zatímco Jack Arnold (z jehož tvorby jsem již viděl noirový western Man in the Shadow 1957) mi opětovně nabídl originální kousek, jehož nadprůměrné kvality sice dokážu ocenit, ale vyloženě nadprůměrný zážitek z něj nemám. 65% ()

Němi

Satira, která téměř nezestárla svým poselstvím, ale zpracováním už ano. Uměřený Sellers je perfektní dokonce i v roli královny, ani on ale není dostatečná náplast na ty dlouhé nudné pasáže propojující několik geniálních momentů. Ještě, že nápad s pidizemičkou rozhodnutou vyhlásit válku Americe je tak nosný a zábavný sám o sobě. ____ 4*, ale znovu už se na to nepodívám. ()

Madluska

Peter Sellers válí! Víc by nebylo třeba dodávat, kdyby se na plátně nemíhali "zbrojnoši" (předpokládám, že kostýmy tvořila z větší části vlna ;-)) s luky a šípy, kteří se promenádují po liduprázdném New Yorku, a kdyby film nebyl podobných absurdit plný. Chytrá komedie, kterou zdobí punc aktuálnosti vlastně až dodnes, proto jí odpouštím i dle Kurčatowa "zbytečně sladký konec". ()

• O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)
  • Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)
  • Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)