Příběh o princezně Kaguje

• Česko Příběh princezny Kaguji (festivalový název) (více)

Po vysvobození ze sevření bambusového stvolu vyrůstá kouzelná nymfa v nádhernou ženu. Netrvá dlouho a začne jí nadbíhat zástup poblouzněných ctitelů. (Netflix)

Bernhardiner

Dlouhé? Ano. Roztahané? Nikoli. Víte, já nemusím mít v každém filmu akční scény, když mě příběh zaujme i bez nich. A toto je přesně ten případ - vidíme životní příběh princezny od narození přes první krůčky, růst do krásy, stěhování se do města, hostinu po nešťastný konec. Takahata, zdá se, příběhy tohoto typu umí. Dokonce dokáže příběh obohatit lehkým humorem, a to hlavně v momentě, kdy na scénu vstoupí nápadníci. Navíc ta animace je opravdu neotřelá a hudbou mě Hisaiši nikdy nezklamal a nestalo se tak ani teď. 90% ()

Torako.chan

Český překlad bych věru oželela,obvzlášť "Kaguju" D: no nic... Překrásný příběh s ještě krásnější animací, což je většinou, to co mě zajímá nejvíce. Ačkoliv to bylo pro mě po všech těch shounen a bishounen anime poněkud zvláštní ,nemohu říct, že bych na počátku cítila nějaký odpor. Naopak, byla to velmi milá změna. Pro japanofily se zálibou v animovaných filmech ideální. Skvělé. 5* ()

Linaroth

Úžasně animovaný kus, věrný originálu (Taketori monogatari) jak většinou narativu, tak i poetikou. Takahata dokázal ze staré pohádky o Měsíčňance z bambusu vykřesat hřejivý zážitek, který možná není pro celou rodinu, ale alespoň je proložený zapamatovatelnými postavami, silnými obrazy a působivou smutnou atmosférou. Takřka každý záběr filmu by mohl bez ostudy viset v galerii. ()

Matli

Na nominaci na oscara bych to asi nedal, ale příběh je hodně dobrej a animace je tak jednoduchá až je výborná. Namalovat dvouhodinovej film vodovkama je asi machrovinka. 73% ()

Narciska

Jemnost, krása, pokojnost, meditace, víra ve věčnost a vědomí pomíjivosti a všechna další nádherná slova, jež si spojujeme s japonským odkazem... ()

BOURQUE

Základ rozprávky veľmi dobrý, ale ten potenciál, čo má, nebol využitý. Príliš dlhý s príliš pomalým tempom. Škoda za to! Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

lemonova

Nádherná animácia.. akoby sme sa v každom zábere pozerali na japonskú ilustráciu. Vzhľadom na to, s akou pracnosťou bol film urobený, nemôžem ísť s hodnotením nižšie. Príbeh je veľmi jednoduchý, ale krásny, musíte naň byť však naladení, lebo v ňom prevažuje poézia nad epickosťou. ()

loki5

Zpočátku jsem měl velkou neduvěru k animaci co se prvních ukázek týkalo. To se ovšem rychle vytratí během prvních 2 minut. Tahle akvarelová animace vypadá prostě skvěle a skvěle doplňuje i zvláštní děj tohohle celého (schválně píši děj jelikož příběh to ve své podstatě nemá). Bylo velmi zajímavé sledovat život ve feudálním japonsku a všechny ty běžné věci kterými lidé procházejí. Ghibli je stále jedno z posledních studií které mě nikdy nezklamalo.  85% ()

Psichi

Super oldschool kresba, hlavně při útěku princezny... Podle mě takový klasický starý příběh asi tomu odpovídala ta drsnost a délka příběhu (Né úplně jako pohádka, spíš pověst). Ale nakonec ta delká mi opravdu vadila, koukáte, koukáte a pořad to nijak negraduje a nekončí... Zajímavý příběh i kresba, ale je tam to ALE... 60% ()

petite fille

pritiahne k sebe, ale nepustí príliš blízko. ostane neuchopiteľnou, no zároveň zostáva navždy, cítiť pri nej zvláštny smútok, ktorý nie je nešťastím. nie každému bude príjemná. ()

honzia

Příběh který v sobě nese touho po svobodě. Touhu po tom co bylo dříve a co bylo tak snadné. Život dle konvencí není jednoduchý. A princezna Kaguja je pro mě taková princezna Anna z Prázdnin v Římě, obě přičichnou k vůni normálního života, ale únik z toho formálního není možný. Jinak pro mě byla animace malinko netradiční, ale zalíbila se mi. Originální znění je úžasné a příběh je úsměvný, občas přemýšlivý a dojemný. ()

johnny01

Velmi těžké k hodnocení. Film působí hodně metaforicky a je v něm možné vidět ledaccos... Člověk v životě ztrácí štěstí. Nikdy se nevrátí bezstarostnost mládí. Dítě se podřizuje vůli rodičů, i když touží po změně, ale nedokáže překročit jejich stín, a když, pak okolnosti to neumožňují (přesto se však vtírá otázka, proč Kaguja neudělala změnu nebo se o ni aspoň nepokusila, když byla svědkem krádeže?). Nejde o štěstí dítěte, ale o dosažení dvořanské čapky. Dokonce tam lze vidět i kritiku klasických pohádek nebo mužského šovinismu. Drobné příběhové nedostatky však nesnižují dojem z filmu. Přestože konec je velmi smutný, to vyústění je zcela pochopitelné a dokonce je snad i zvláštní, že si to "rozmyslela"... Animace je velice povedená. ()

yatan

V zavere to chyti urcity krc a nevi kudy kam, avsak velmi mile a dojemne. Tieto japonske rozpravky mi potvrdzuju fakt, ze Japonsko je most poetic of all..Na moj vkus zbytocne dlhe. ()

x_ander

Nádherné animované, s neméně krásnou hudbou, atmosférou a dojemným příběhem. Jen škoda, že je film tak zoufale roztahaný a chvílemi regulérně nudný. ()

Parisée

Zbožňuju tu kresbu! Tu poetiku, ten klid, který z toho všeho čiší, a přesto příběh upoutá, ale konec mě teda nas.al. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky