Mrazík

Crystal Star, The

Jack Frost

Rodinný / Pohádka

Sovětský svaz, 1964, 79 min

Pre mna ta najkrajsia, najvtipnejsia, najrozpravkovitejsia rozpravka (10/10)(1.1.2008)

„Môj synáčik sa ožení. Kto povedal, že nie? Veď sa mu už aj patrí... ale nie s hentou kobylou.“ Ja som na MRÁZIKOVI vyrastal (navyše niektoré scény sú takmer čistý horor, čo mám v rozprávkach rád), takže musím dať 100% a neviem si vôbec predstaviť, že by som tento slávny ruský film nepoznal. I po rokoch, keď už dávno nechodím do škôlky, ma ale baví. Výborné herecké obsadenie (namyslený Ivan, ježibaba, milý Mrázik), krásna ruská lesno-dedinská výprava a kultové scény (lúskanie orechov, medveď, lietajúce budzogáne, chalúpka na stračej nôžke) sú pretkané vtipnými dialógmi („Je ti zima, dievčinka?“ – „A čo ti šije, hlupák starý?“) a pôvabnými hláškami, v ktorých sa mnohí nájdeme („Aj múdry som... aj pekný...“).(24.12.2005)

Viděl jsem teď znovu, rusky na DVD (doporučuji koupit, za ty peníze!), a přidal jsem 1 * k hodnocení.... Je to opravdu dobré i v originále a není to jen skvělým dabingem, jak se říká...(4.12.2006)

Scénář: Nikolai Erdman, Mikhail Volpin .. Milovaný Mikulášský evrgrín.(25.12.2004)

Kultovní a oblíbený především v našich luzích a hájích, a co je překvapivé že ani ne tak v zemi svého vzniku, nezapomenutelné scény, postavy, hlášky, fantastický je dabing, bohužel filmu škodí jeho časté reprísování, doslova a do písmene jsem už alergickej na to, když jeho název najdu v televizním programu, rok co rok po sobě, někdy dokonce i vícekrát do roka. Snímek tak ztrácí na své hodnotě, své prvotní kouzlo a přitažlivost a jak píše Tom Hardy stává se nesnesitelným, ale nové generace diváků si film vždy pohodlně najde a získá o tom jsem přesvědčen. Film a jeho některé scény posloužily i jako dobrá parodie pro některé naše umělce, nezapomenutelný je například Dejdar se svým Ivánkem a loupežníky:-)(28.7.2012)

• - Kvůli jiným úsporným "vychytávkám" se údajně Marfuša pod smrkem, čekající na Mrazíka, místo do jablka zakousla do cibule. Byla totiž mnohem levnější. (zdenur)

• - Zmatek se stromy: Mrazík (Alexandr Chvylja)  v češtině  zpívá "Vyrostla štíhlá jedlička", v originále zpívá o smrčku a ve skutečnosti je ve filmu vidět borovice.
    (Zdroj RNDr. Václav Větvička v hodinách dendrologie na PřF UK). (checa)

• - V 90. letech vyšel snímek v USA a byl zde označen za nejhorší film všech dob. [Zdroj: kinopoisk.ru] (Dlee)