Mrazík

Crystal Star, The

Jack Frost

Rodinný / Pohádka

Sovětský svaz, 1964, 79 min

Tak za prvé - je to jenom pohádka. Za druhé - je to ruská pohádka. Za třetí - vrcholný skvost českého dabingu a důkaz toho, že čeští filmoví překladatelé mají blíž k ruštině než k angličtině:) Za čtvrté - kolik filmů si s kamarády dobrovolně sehrajete za dlouhého pochodu a ještě se u toho skvěle pobavíte? Tyhle čtyři body by měly obhájit to co je snad všem předem jasné - Mrazík je klasika všech klasik a jako takový je nedotknutelný jako Berla Mrazilka:)(30.12.2003)

Kdo nezná tuto pohádku, jako by nežil. Určitě nejoblíbenější vánoční film v ČR. Přestože je ruská. Ha, Ivan!!(15.10.2003)

Ha, baba si přiletěla. Naftěnku chci fa fenu, huhuhu. Vypsat všechny kultovní hlášky by znamenalo opsat scénář, přičemž na výsledku se bohatýrským způsobem podílí i dokonalý dabing, který mocně posunul tuto pohádku k výsadnímu postavení, ze kterého Mrazík do žádné zimy nespadl.(2.11.2005)

Vždycky jsem měl rád východoslovanské pohádky ovlivněné byzantskými a tatarsko-mongolskými vlivy a je škoda, že na jejich motivy vzniklo tak málo dobrých filmů. Za Sovětského svazu byly v kurzu spíš budovatelské ptákoviny, dnes na jejich výrobu chybí peníze, osvícení producenti a vlastně i společenská objednávka. Ve své době byl Mrazík něco jako zjevení v sovětské nekonzumovatelné filmové tvorbě, navíc umocněné kvalitním českým dabingem, u kterého se čeští herci Zímou počínaje a Filipovským konče bavili neméně než diváci. Řada z hlášek z pohádky zlidověla, a i když častými reprízami se Mrazík v českém prostředí poněkud opotřeboval, stále ho považuji za víc než přijatelnou a vtipnou filmovou podívanou. Celkový dojem: 90% - s ohledem na trochu té nostalgie.(1.12.2006)

Vysoké hodnocení téhle pohádky je zřejmě vytvořeno kultem, který se kolem téhle pohádky v českých zemích vytvořil a podléhám mu patrně i já... Kdybych měl totiž na tomhle filmu pochválit něco konkrétního, tak vlastně nevím ani (mimo geniálního českého dabingu), co bych tak napsal...(26.1.2007)

• - Nikolaie Budashkina, který je autorem hudby k filmu, v jeho práci inspirovala hudba Nikolaie Rimsky-Korsakova. (Martrix)

• - V rámci úsporných opatření prý byla svatební hostina na konci filmu natřena petrolejem, aby herci neujídali. (Karlos80)

• - Natalii Sedych, která hraje Nastěnku, bylo v době natáčení Mrazíka pouhých 14 let. (HappySmile)