5 pravidel

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 80 min

Vavřinec Menšl

Vše podstatné už řekl Lischai. 5 pravidel výborně dokumentuje jeden z nejpromakanějších larpových projektů, který u nás doposud vznikl. Samotnému filmu ale schází nějaký vytýčený směr. Nezkoumá důvody ani mechanismy, proč je onen larp tak silný, neřeší příliš ani přesahy po něm. A závěrečná titulková sekvence jako by popírala i to málo výpovědní hodnoty, kterou film divákovi předložil. Dobře natočeno, ale je v tom cítit myšlenková bezradnost.(28.3.2013)

Malý krok pro film, velký skok pro larp. Larp se jako fenomén posledních let stal pro mnohé lidi (hlavně mladší generace) způsobem využití volného času. V tomto případě se dokument zaměřuje na hru odehrávající se ve smyšleném totalitním státě. ... Aby ale byl tento film plnohodnotným dokumentem, něco tomu chybělo. Větší vhled do toho, jak to hráči prožívají. Názor odborníka, Dopad na účastníky po hře. Něco. Po premiéře jsem mluvila s několika lidmi, kteří o larpu slyšeli poprvé právě v kině, přesto si nejsem úplně jistá, jakou zprávu předal tento film někomu "zvenku". ... *P.S.: Jsem jedním z účastníků.*(28.3.2013)

• smrt.ka

Film, který mě na festivalu Finále Plzeň 2013 neskonale urazil. Ano, urazil, tvůrci prominou - film přesdtírá, že obsahuje výpověď, přitom je po celou dobu mírně řečeno nepřesvědčivý (v tématu, schématu, "herectví"), amatérský a vzbuzuje spíše rozpačitý úsměv. Ne, neskočila jsem na hru, že pomocí nějakého larpu, v rámci kterého má každý svou roli, ale nikomu vlastně o nic nejde, nic není v sázce. Ani zdraví (a zdravý rozum), ani rodina. A všichni tam pláčou a plácají se v tom a potom jsou všichni hrozně chytří, protože ví, jak to funguje v totalitě.(30.4.2013)

• Pishin

Larp se teši oblibě bouhžel tento film má dle mě význam akorát pro pár aktérů oné sledované hry, ale mě jako nezúčastněnému nic nedal. Defakto sleduji špatné ochotnické divadlo, které mě nechalo absolutně chladným. Nerad to říkám ale idealnější cestou by bylo vzít téma LARP jako celek a rozebrat ho dopodrobna. Něž sledovat příběh jednoho páru a chlapce co pustil radio, který mě míjel bych raději sledoval ''loutkáře'' který by vysvětlil co a jak se bude dít a proč. Michodem co těch zbylých 20 lidí dělalo, jaké byly jejich role...autoři se zbytečně upnuli na ustřední dvojici a cca 2 lidi kolem a děj ale faktických informací je hodně poskrovnu... škoda(29.3.2013)

• solid

Co mě překvapuje, že zde zatím nehodnotil žádný z účastníků onoho LARPu, Podle fotek jich i pár znám. Tak se těším až to uvidím.(1.4.2013)