poster

Zloději kol

 • Itálie

  Ladri di biciclette

 • slovenský

  Zlodeji bicyklov

 • anglický

  The Bicycle Thief

 • anglický

  Bicycle Thieves

Drama

Itálie, 1948, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Baxt
  *****

  Dávno před příchodem Zlodějů kol se po celém světě spousta filmařů věnovala obdobným tématům, jako je tenhle neorealistický příběh krize rodiny z nižších společenských vrstev. Ale věřím, že teprve Vittorio De Sica vdechl těmhle obrázkům duši. Kamera se stává jenom pozorovatelem, herci se stávají skutečnými postavami a scénárista získává nominaci na Oscara. Naprosto právem, některé scény a dialogy by si zasloužily zapsat zlatým písmem mezi pilíře světového filmu. Spolu s hrdinovou vnitřní rozervaností a zklamáním roste i autentičnost a síla snímku, což se ukáže v závěru, kdy emocionální hloubka dosáhne vrcholu. A ani jeden záběr není zbytečný. Není pochyb, že se na Zloděje kol bude ještě dlouho vzpomínat.(15.6.2008)

 • kinej
  *****

  Jeden z nejvýraznějších reprezentatnů italské poválečné tvorby neztrácí nic ze své působivosti ani po půl století. Vypovídá o životě v poválečném Římě více než leckterý dokumentární materiál a to proto, že zachycuje morální hodnoty své doby. Je zde patrný levicový avšak zároveň nikoliv komunistický podtext. I přes to, že třou bídu, nevěnují revolucionářským agitátorům pozornost. Tím, se film odlišuje od soudobých děl a od politického klimatu poválečbých let. A také se mi líbí poselství, že na zločin musíš být gauner, dobrák se vždycky spálí. To platí i dnes.(25.9.2007)

 • Flego
  *****

  Bez sentimentu ukázaná povojnová tvár talianského veľkomesta v scenári Cesare Zavattiniho, kde je na malej ploche dokonale vykreslená bezútešnosť a nešťastie muža, ktorému ukradnú bicykel. Ten potrebuje k práci, inak je opäť nezamestnaný. Film ani po toľkých rokoch nestráca na sile, nebojím sa povedať, že sa jedná o jeden z najlepších talianskych filmov vôbec.(16.9.2009)

 • Morien
  *****

  Velice emotivní film. Nevím, jak to v té éře černobílého filmu dělali. Stačilo se podívat do tváře herce, nebo často neherce, a v ní bylo všechno, co člověk potřebuje vědět. V jednoduchosti je krása, asi tak.(27.5.2010)

 • Houdini
  ***

  Oscar 1 nominace: Scénář + (Cizojazyčný film)(26.5.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace