foto

Sergio Leone

  • nar. 3.1.1929
    Roma, Lazio, Itálie
  • zem. 30.4.1989 (60 let)
    Roma, Lazio, Itálie

Biografie

Narodil se 3. Ledna 1929 v Římě a už jako teenager pracoval jako pomocný režisér amerických a italských filmových štábů. U filmu zůstal i během studia práv. Vyzkoušel si také profesi scénaristy, herce a střihače. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1964, kdy natočil film PRO HRST DOLARŮ s tehdy ještě málo známým Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Následovaly snímky PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC (1965) a HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ (1966). Těmito díly zakončil takzvanou dolarovou trilogii.

V roce 1968 mu americká filmová společnost Paramount nabídla možnost točit v USA. Zde poté vznikla jeho nová takzvaná "americká" trilogie. Jako první byl natočen v roce 1968 film TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Zajímavostí je že zatímco v Evropě slavil film obrovský úspěch, v USA se setkal s negativní kritikou a stal se filmovým propadákem. Zbylými dvěma filmy byly HLAVOU DOLŮ (1971) a TENKRÁT V AMERICE (1984).

Sám Sergio Leone nikdy nemluvil anglicky a při režírování si nechal překládat. Díky jeho filmům se proslavil také hudební skladatel Ennio Morricone. Byl to také Leoneho bývalý spolužák a skládal hudbu pro všechny jeho filmy. Jeho manželkou byla Carla Leone, se kterou měl dvě dcery, Francescu a Raffaellu. Jeho celoživotním snem bylo přetočit Sever a Jih a stal se oblíbencem Quentina Tarantina.

Sergio Leone umírá 30. dubna 1989 v rodném Římě po těžké nemoci na srdeční infarkt.

Ragnarook

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(3 562)