Miluj souseda svého

• slovenský

Miluj suseda svojho

Komedie / Drama

USA, 2014, 102 min

Za(jímavá) studie jednoho starého dobráka pod slupkou morouse v sociálně (ne)vyhrocené (skoro) komedii. Starého psa novým kouskům nenaučíš, ale můžeš ho odnaučit nectnostem a naučit ho mít rád lidi. Asi takhle nějak na mě působil příběh o Vincentovi (Bill Murray), který je zpočátku nevrle protivným zhýralcem, co si nic neodpírá. Souloží pravidelně se sympatickou prostitutkou v pokročilém stádiu těhotenství, alkohol je jeho největší kamarád a neúspěšným sázením na dostihy si zadělal na dluhy. Ze všeho nejvíc miluje svůj domácí klid, ulici ve které žije, projížďky ve svém starém autě a kocoura Felixe, kterého doma chová. Přesto do jeho života, od kterého nic nového ani pozitivního neočekává, vstoupí nově nastěhovaní sousedé. Obézní a sympatická Maggie, jenž je single matkou školou povinného Olivera. Nejdříve se v zájmu sousedských vztahů poškorpí, a to když stěhováci poškodí Vincentův plot a strom. Náhoda však tomu chtěla, aby se starý pes na stará kolena stal placenou chůvou malého Olivera. Mezi těmi dvěma se začne rodit neobvyklé přátelství. A nejenom to. Vincentovi se dokonce dostane pocty, že bude chlapcem veřejně prohlášen za svatého. Ve scénáři nepříliš známého Theodora Melfiho to moc nešlapalo. Vykazoval známky nevelkých zkušeností a šablon převzatých z žánrově spřízněných filmů, které byly přepracované (např. "Gran Torino"), aby to nebylo tolik poznat. Melfi rozběhl až moc dějových linií, které ne vždy uspokojivě završil a také chybělo objasnění, či přesvědčivost, u některých z nich. Chlapec patří ke školním outsiderům a je terčem šikany, ale stačí chvilková, naštěstí ne příliš dojemná, lekce boxu u Vincenta v suterénu a je rázem po problému. Vincent navštěvuje v léčebně svoji ženu, ale pozadí jejich vztahu, potažmo umístění do sanatoria, zůstane pro diváka záhadou. Po Vincentovi jdou vymahači, kteří ho přepadnou v jeho bytě a přivodí mu mrtvici, ale dál už zmizí ze scény a nepadne o nich ani slovo. Vincent se až příliš zázračně zotaví z mrtvice. Náboženské hodiny v chlapcově třídě film kazí a ubírají mu na dějovém rytmu, který si snaží udržet. Bylo příliš evidentní, že ve filmu nejsou jen tak, avšak příprava diváka na finální scénu filmu s těmito křesťanskými kecy, byla plně nevyhovující. Scénář obsahuje pořádné nedodělky, ale coby režisér Melfi disponuje sympaticky ironizujícím nadhledem, citem pro rozložení scén a dokáže postavám zachovat jejich přirozenost i určitou věrohodnost. K ruce měl vynikající herecké obsazení. Bill Murray nedopustil, aby se jeho morous stal schematicky předvídatelnou figurkou na šachovnici v "istvudovském" stylu a jeho vystižení podstaty charakteru jeho komplikované postavy je brilantní. Naomi Watts, pánové, budete nad ní slintat. Co ta dokázala s postavou rajdy (páni, v 46 járech si troufnout hrát sexy těhotnou!), je přímo paráda. Její flegmatická Daka měla absolutně originální sexy rozměr. Melissa McCarthy svoji tukem obalenou Maggie zahrála zcela přirozeně i zároveň mile. A v jedné z prvních rolí se představil Jaeden Lieberher, který jistě v budoucnu, v rámci dětských rolí, překvapí. Shrnul bych to tak, že je to příjemně plynoucí příběh o krásách a strastech jednoho (zdánlivého) protivy a jeho malého okruhu přátel, kteří je s ním sdílejí. Bratři Weinstenové a Don Cheadle, jež jsou pod filmem podepsáni jako producenti, na něm sice v (našich) kinech nevydělají, ale film je vlastně takový balzám na nervy. V tomhle ohledu funguje dokonale. Naopak, určitá schematičnost filmu zapříčiněná scénářem s nepropracovaným (osobitým) rukopisem, s nímž film svede nejeden boj, příznivý dojem sráží. 60%(9.1.2015)

102 minut dlouhá hořká extáze zakončená jednou z nejlepších písní všech dob a nejlepšíma titulkama minulého roku. Až se ve mě štěstím střevo hnulo.(1.1.2015)

Weinsteinům sice ty jejich Oscarové útoky často moc nebaštím, ale tentokrát jsem spokojen. Bill Murray hraje po svém takovou trošku verzi alá Hank Chinaski. Postupem času zkušenému divákovi samozřejmě dojde, jak se bude děj vyvíjet. To ovšem nic nemění na faktu, že se jedná, alespoň pro mě, o velmi příjemnou pohodovou záležitost, u které jsem byl na konci patřičně dojat. Zkrátka taková poctivá člověčinka. 75%(1.5.2015)

Starý bručoun, který se musí postarat o chytré dítko... hmm, kde jsme tohle už viděli... Ale těžko se zlobit, protože Bill Murray i Melissa McCarthy jsou ve svých rolích naprosto skvělí. To stejné musím říct o malém Jaedenovi Lieberherovi, který hraje ono chytré dítko od vedle - to on nese na svých bedrech velkou část emocionálních scén a zvládá je bravurně. Jinak je St. Vincent další fajn indie kousek, který zapomenete do druhého dne. Chtělo by to něco navíc - jako třeba závěr Little Miss Sunshine, kde se užasným způsobem shodí americké soutěže dětských královen krásy. St. Vincent je jen oddechovka, u které víte, že dobře skončí. 70 %(1.1.2015)

Nic nového pod sluncem... Kdybych si přečetl předem obsah (což zásadně nedělám, protože ve většině případů potom znáte tak první hodinu filmu), věděl bych jak film skončí ještě dřív, než začal... Takhle jsem to zjistil až asi po pěti minutách filmu... Na to, že se mělo jednat o komedii, jsem se moc nenasmál, ale je to prostě ten film, kdy z kina všichni odcházíte s takovým tím přiblblým úsměvem... Jedna věc se ale musí Vincentovi nechat - už dlouho jsem neviděl, že by tolik lidí zůstalo v sále až do konce závěrečných titulků... :)(9.1.2015)