Líbej mne až k smrti (festivalový název)

Kiss Me Deadly

Thriller / Film-Noir / Drama

USA, 1955, 106 min

Prvotřídní akce a našláplost mixlá se scénářem kategorie B - Spillane v dárkovém balení plném přítulných žen, tvrďáckých pohledů a Indyho archou jako drobnou pozorností od Bezzeridese. Dokonale funkční.(16.3.2009)

Hrdina s vizáží nadopovaného Kevina Costnera kosící nepřátele jako na běžícím pásu, Tarantinův brakový kufřík, Spielbergova zářící Archa, psychicky labilní a polonahé blondýny, černovláska s očima jak moje bývalá a italské komediální motoristické vsuvky. Kašlete na ty kvanta scénáristických oslích můstků, protože tohle je černá pecka, která musí dostat každého, kdo má aspoň kousek ďábla v těle.(8.2.2007)

Dosti atypický noir, který postrádá řadu žánrových atributů. Třeba zde chybí osudová tíha nad postavami, zdá se totiž, že hlavní hrdina (nehorázně sexistický prase, mimochodem, který by potřebovalo nakopnout, až by se z něj stalo Apollo 18) vzešel čistě z drsný detektivní školy a nic mu nehrozí. Počíná si jak nějaký komiksový avatar. Přesto se v Kiss Me Deadly srocuje všech šest základních podmětů filmu-noir. Dělí se na tři sociologické a tři umělecké. Mezi sociologické patří nový realismus uměleckého ztvárnění násilí, ovlivněný zkušeností druhé světové války, nárůst kriminality v Americe a popularizace psychoanalýzy. Mezi umělecké pak americký román drsné školy, evropský film (německý expresionismus, francouzský poetický realismus, Hitchcockova anglická špionážní melodramata) a hollywoodské žánry oblíbené v třicátých letech (horory Universalu, gangsterky Warner Brothers a klasické detektivky produkované převážně Foxem).(15.12.2008)

Trochu jsem čekal na ruské agenty a pořádnou dovysvětlovačku ale tenhle film je tak B, že si může dovolit nás o to ochudit.(12.2.2007)

Sympatická noirová chuťovka, které kromě spousty krásných slečen kraluje Ralph Meeker jako řádně drsný a za pravdou jako buldozer se řítící Mike Hammer. Malé mínus má snímek u mě pouze za podivně přestřelený konec, který sice odpovídá dobové atmosféře v USA, ale zde působí jako z úplně jiného druhu filmů. Silné 4*.(6.3.2010)

• - Film bol natočený za menej ako tri týždne. (ambron)

• - Spoiler: Existujú dva ukončenia príbehu. Pôvodné americké vydanie filmu ukazuje hlavných hrdinov, ako sa z horiaceho domu zachraňujú útekom do oceánu. Druhé, ktoré bolo neskôr zmenené, ich ukazuje v dome, pričom nasleduje záber na horiaci dom a jeho výbuch, čo bolo interpretované, že zahynuli v atómovom požiari. Pôvodná verzia bola obnovená v roku 1997. (ambron)