Líbej mne až k smrti (festivalový název)

Kiss Me Deadly

Thriller / Film-Noir / Drama

USA, 1955, 106 min

Va-va-vům! Jízda jako kráva! Napínavé, skvěle natočené, přesně obsazené a ke konci čím dál tím méně předvídatelné a tím pádem luxusně překvapivé. Od scény u skříňky ve sportovním klubu jsem skoro nedýchal. Doufám, že je takovýchto klenotů přede mnou schováno ještě mnohem víc.(28.11.2007)

Dosti atypický noir, který postrádá řadu žánrových atributů. Třeba zde chybí osudová tíha nad postavami, zdá se totiž, že hlavní hrdina (nehorázně sexistický prase, mimochodem, který by potřebovalo nakopnout, až by se z něj stalo Apollo 18) vzešel čistě z drsný detektivní školy a nic mu nehrozí. Počíná si jak nějaký komiksový avatar. Přesto se v Kiss Me Deadly srocuje všech šest základních podmětů filmu-noir. Dělí se na tři sociologické a tři umělecké. Mezi sociologické patří nový realismus uměleckého ztvárnění násilí, ovlivněný zkušeností druhé světové války, nárůst kriminality v Americe a popularizace psychoanalýzy. Mezi umělecké pak americký román drsné školy, evropský film (německý expresionismus, francouzský poetický realismus, Hitchcockova anglická špionážní melodramata) a hollywoodské žánry oblíbené v třicátých letech (horory Universalu, gangsterky Warner Brothers a klasické detektivky produkované převážně Foxem).(15.12.2008)

Konečně vím, odkud bral Frank Miller inspiraci pro své hrdiny ze Sin City. Soukromé očko Mike Hammer nemá prostě rád, když mu někdo zavraždí náhodnou polonahou stopařku v jeho autě a ten někdo chce oddělat i samotného Mikea. Jenže Mike je neskutečně drsný parchant s nepěkně brutálními způsoby vyšetřování. K tomu připočtěme smrtící ženy, zabijáky na každém rohu a pořádně záhadnou skříňku a dostaneme velice slušnou porci brakové zábavy.(19.5.2007)

Tahle mysteriózní klasika v nukleárním stínu "zlatých" let padesátých mě bohužel nijak nechytla. Důvod se bude zdát hloupý - byl jím necharismatický a nesympatický představitel Mikea Hammera v hlavní roli. Díky němu jsem ten rádoby badass charakter jen prozíval. A jedná se sice o starší film (proto nějaká teatrálnost, čert to vem), ale ani posloupnost pátrání a závěrečný zvrat událostí mě nijak nepřiměl brát to celé vážně. No nic, za mě to bude jiný noir...(7.12.2014)

Pro takovéhle svižné noirovky mám slabost. Raph Meeker je v hlavní roli skvělý. Stále má úsměv na půl huby, všechny ženy ho chtějí, ale jemu je to celkem jedno. Trochu mě zarazila naivita scény, kdy se osvobodí ze zajetí a celkově mi přišlo, že se ke konci choval trochu nelogicky. Stejně jsem se ale nenudil, obdivoval dobové krasavice a utkvěl mi vizuálně vytříbený záběr, když přijíždí svým bourákem do motelu a nad ním jede nadzemní dráha / lanovka. Z toho by byl parádní plakát. Btw úvodní titulky jsou velice cool.(4.10.2015)