Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

xxxvodnikxxx

Dost dobrej film, zejména díky atmosféře, v podstatě znázorňuje (bez věděckých detailů) postup a vývoj vědy a lékařství v období středověku, poukazuje na fakt, jak opět díky náboženství jsou lidé schopni marnit snahy zachraňovat životy, ale i stejně tak zobrazuje životní cestu jednoho mladíka. ()

Majkl1711

Než jsem si tento film pustil bál jsem se hlavně jedné věci a to 150ti minutové stopáže na takový film. Teď už vím, že obavy byly zbytečné! Jak ze stopáže, tak z režisérá ktárého jsem do této chvíle neznal... Skrátka vynikající film, který mě vtáhl do děje od Anglie až po Orient a celou dobu mě nechtěl pustit. Pokud je kniha lepší jak její filmová adaptace, tak rozhodně musí stát za přečtení. Skvělý výkon a potlesk pro naše německé sousedy! Krásných 5* ;-) ()

theSaint

Opravdu výtečná podívaná. Krásná výprava, především druhá polovina je pastva pro oči. Kingsley je výborný a velmi příjemně překvapil Olivier Martinez, který se své role zhostil vskutku důstojně. Jeho postava film kvalitně doladila. Historický film, který si zaslouží obdiv. ()

Gadyn

Takový poctivý film. Jen mi trochu vadila ta věc z těma jeho nadpřirozenýma schopnostma. Kdyby to vynechali, příběh by byl téměř totožný... nechápu tu dnešní potřebu vnášet fantasy, tam kde není potřeba. Navíc to trochu popřelo "ústřední myšlenku" o racionalitě, když to přeženu. ()

barteca

Jako pohádka pro dospělé pěkné. Dalo se to čekat, když je scénář podle historie přežvýkané Američanem pro Američany. ()

zahadum

Veľmi slušná výprava a výborné herecké výkony....film je miestami dosť historicky nepresný ale to mu prepáčime...často v ňom znejú slušné perly..... " Ak by bol svet spravodlivý tak by som sa klaňal ja vám...ale svet nie je spravodlivý " ()

dawe787

Velmi příjemné překvapení o počátcích lékařské vědy. Uvědomil jsem si, že kdybych se narodil o pár století dříve, tak bych byl asi už 100 x mrtvej nebo minimálně bych zhebnul na postranní nemoc, takže si vážím, že žiju ve 21.století :-) ()

Matli

Na to, že je to německý film, tak je to hodně dobře natočené, bál jsem se na to i podívat, ale přítomnost Bena Kingsleyho mě přesvědčila. Určitě nic, co by tu už bylo, zajímavý scénář a hlavně 11té století jsem asi ještě v žádným filmu neviděl. Co víc dodat - líbilo. 77% ()

Narciska

Konečně! Nejlepší dobrodružný historický film 21. století. Je to k nevíře, ale je to tak. Konečně se od 90. let, doby všech těch úchvatných historických dobrodružných filmů s Robinem Hoodem, Posledním Mohykánem a Statečným Srdcem objevil další silný příběh. Příběh stojící na nezlomnosti ducha a na lidské moudrosti, které jako Boží světlo prostupují celým filmem, všemi jeho charaktery (a tak i "záporáci" nejsou beze zbytku zlí a dobří chybují), všemi náboženstvími, celým dějem. Nádherné postavy, ať už jsou chudí nebo špinaví, opilí nebo vznešení. Film, kde dialogy mají smysl a dávají prostor moudrým myšlenkám, odehrávající se na pozadí doby ve vší její obnažené kráse i bídě. Historie naservírovaná na zlatém podnose, kde všechny skutky a slova mají vyšší smysl a tvoří dokonalý celek (od začátku do konce), kde k vyjádření lásky netřeba sladkých vět, kde úcta a důstojnost si neprotiřečí, kde zrada a odpuštění ruku v ruce jdou, kde nezáleží, zda jsi šáh nebo šejdíř. A ta filmová tečka, poslední scéna, jež dovrší celý film, ta je již jen bonbónkem a přece nejhlubší oslavou pokory. Smekám před tvůrci. A jen se ironicky ušklíbám sama sobě, když na csfd čtu seznam německých tvůrců. Namám ráda německé filmy, myslela jsem si dlouhé roky, a právě z Německa po 15 letech čekání přijde takto skvělý film. Díky. Za film i za tuto lekci. ()

Everyone

Když jsem dočetl neotřelé Dějiny medicíny od Roye Portera (patrně magnum opus), tak jsem byl na toto téma natolik naladěn a navnaděn, rozmlsán a mentálně přenesen do nové perspektivy chápání historie. Zkrátka jsem si sliboval něco jako hrané pokračování, resp. paralelní vyprávění jistého historického úseku. Ale co toto bylo? Nevědomý divák se nažral a koza zůstala celá. Absolutně nesdílím nadšení. Je mi líto! Film mě v mnohém nudil. Proč? Film je natolik zkratkovitý a v mnohém si i vymýšlí, že absolutní neznalost nemůže vnést do problematiky světlo. ___ Navíc nesdílím ani spasitelský (standardní) pohled na arabskou záchranu starověkých znalostí (Byzantská říše, která byla v ekonomické stagnaci a sužována epidemiemi z Asie, při kterých zemřelo velké procento populace - uvádí se i 1/3. Mnohokrát byl mor zaměňován například za neštovice, tyfus, ale i malárii apod. - prostě všechno byl mor. Přijede si Arab, zmasakruje oslabenou říši, vyloupí. Alespoň, že šíitský obraz Persie/Íránu, jakožto nejvyspělejší z arabských zemí, je vyobrazen korektně.), protože nevím, proč bych měl oslavovat nájezdníky (resp. zloděje) za to, že něco ukradnou, a pak svůj lup ochraňují, i když ho ukáží v muzeu, což plánoval i nacista Göring pro svoji sbírku odcizených děl (podobně Napoleon, ale i Britové, Španělé, Portugalci, Belgičané, Holanďané, Číňané, Američané, atd.) a tudíž nechápu, proč by se takovéto činy měly o několik stovek let později velebit. Je to hnus velebnosti, ale taková je holt historie, takoví jsou lidé, dá se říct univerzální povaha hegemona! Egypťané pitvali, ale pak nastalo mnoho set let vakua (náboženská brzda) a zbožného uctívání řecko-římských autorit, které spoléhali (i jejich následovníci) na analogie ze zvířecí říše, období špatných překladů klasických děl - z řečtiny, do arabštiny, do latiny, do národních jazyků, které byli v mnohém pomýleny, díky přenášení znalostí anatomie ze zvířat na lidi (ale i z řečtiny přímo do národních jazyků v procesu očišťování a uvědomování si chyb v raném novověku). Obrat nastal až s renesancí a se svým potomkem, osvícenstvím, jakožto nejdůležitější období v historii lidstva po roce 500. ___ Upravuji (nahoru) hodnocení. Kamera, kostýmy, vizuální efekty a výprava byly vážně pěkné, ale nad sémantikou dialogů (až na občasné floskuloidní filozofování Bena Kingleyho) jsem snad celou půlku stopáže kroutil hlavou. Vyprázdněný (pár narážek - krevní oběh, přepážka v srdci, mor, atd. => jasné poselství = neničit) vizuál - což není nic jiného než metafora pro dnešní dobu. ___ Film je v mnohém snímkem náboženským (neničit ve jménu náboženství - což je také metafora a alert pro dnešní dobu - probíhající džihád, Evropa jako Byzanská říše, je v úpadku - a džíhád, který probíhá ve třech fázích - migrace, porodnost - viz např. Francie - porodnost Francouze pod 2, muslima kolem 7, meč, migrace, porodnost, meč,...), který rafinovaně "informuje" o tom, že ne všichni muslimové jsou Arabové, ale že "máme" i Peršany, turkické národy, apod. Dnes jsme v pozici perské říše (ale i římské říše), která pod nájezdy barbarů se zmítá v křečích a to jsme ve fázi migrace, která nyní dominuje nad porodností. () (méně) (více)

inachisio

Dechberoucí film. Of začátku dokonce napínavé a zajímavé. Výborné obsazení, kamera, dějová linie. Nechápu, kolik se toho vejde do dvou a půl hodiny a nechápu, jak můžou tyto dvě a půl hodiny uběhnout tak rychle. ()

agassi68

Nádherné kulisy, hudba ako z Múmie, Kingsley a Payne ako vychádzajúca star. To sú pozitíva. 150 minút, linka lásky a idealizácia vzťahov medzi náboženstvami sú mínus. Keďže Kingsley je tromfové eso podporené žolíkom Paynom prikloním sa k vyššiemu hodnoteniu.. ()

Majkak

Distributor obdařil Ranhojiče třemi přívlastky: historický, dobrodružný, dramatický. Ten třetí příliš neodpovídá. Ranhojič má totiž podstatně blíž ke kultivované pohádce pro dospělé. Což není nic nepřístojného. Obsahuje poselství, která platí stále. Zaslepenost a omezenost nás provází dějinami. Strach z otevření těla zemřelého za účelem pitvy ukazuje sílu tabu, které si lidé vystavěli, aniž by měli ochotu přemýšlet, zda je nezbytné. Lidsky pochopíme odpor proti místními tyranskému šáhovi, duchovní předák, který ho zradil, ovšem dosáhl jen toho, že hluboce ohnul hřbet před jiným vládcem. Ranhojič upoutává svoji bohatou výpravou a nádhernou vizuální stránkou, působivě zobrazující jak bohatou Persii, tak i nevlídnou a drsnou středověkou Anglii. A je doprovázený obdobně podmanivou hudbou. Přes poněkud delší stopáž nenudí, působí pozitivně a relaxačně. Solidní je v představení všech tří hlavních náboženství: křesťanství, židovství a islámu, není to problém učení těchto náboženství, ale lidí, kteří si je ohnou pro své potřeby. Celý způsob vyprávění je dosti kultivovaný, přesvědčivý je v místech, kde se jedná o vztahy mezi jednotlivými postavami, jejich přátelství, ale i osamělost a nelítostnost šáha. Milostná linie je o něco slabší kvůli laškování s červenou knihovnou. ()

hazaba

Je to takový nenápadný filmík o touze po poznání, zasazený do 11. století, který by se ale mohl odehrávat kdykoli a kdekoli. Není to žádný zázrak, ale herci hrají velmi dobře. Trochu mi připomínal Agoru, zde jsou ovšem fanatiky muslimští mullahové. ()

strikeman

V úvodu by šel snímek možná trošičku zkrátit, a stopáž by tak byla přiměřenější obsahu, ale jinak se jedná o výborné historické drama se sympatickým výběrem herců a neokoukanou zápletkou ... 80% ()

Radek.SCH

V kinech podle mě úplně zapadlo. Vizuálně nádherné, podobně jako třeba Perfém: Příběh vraha. Příběhový skvost, působivé (a hlavně neskutečně poutavé) zpracování tehdejší doby a myšlení. Lékařské počátky originální. Co víc velký příběh potřebuje? Jo ano, lásku, nejlíp osudovou. Ta tady taky je, ale nebyla ani potřeba. Příjemné překvapení. - 80 % ()