Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

filmmovier

Ti Němci ale dokáží překvapit, ta jejich filmografie je čím dál lepší a kvalitnější. I když, na druhou stranu tady mají k dispozici kvalitní, neněmecké herce, takže těžko říct... Předlohu jsem nečetl, ale po zhlédnutí filmu o tom začínám velmi přemýšlet, Ranhojič mě totiž velice bavil. Zejména díky vynikajícímu Benovi Kingsleymu, kterému zdatně přihrávali další kvalitní herci, ale ne zas tolik - Tom Payne a Stellan Skarsgard. Navrch k tomu máme taky fantastickou, velkolepou výpravu, rozpočet, který určitě nebyl nijak nízký, skvělý příběh, scénář, atmosféru a prostředí - prostě je to zatraceně strhující a je škoda, že jsem se tomuhle evropskému klenotu tak dlouho vyhýbal. Je tam sice pár slabších pasáží, ale i přes celkem rozmáchlou délku to nenudí, a rychle to uteče, prostě je to velice silná, zážitková podívaná. Persie sice místy působila jako Egypt, ale jinak... mimochodem, už jsem se zmínil o výpravě? Ne, já vážně nevím, co k tomu napsat. Velkolepý příběh, velkolepá podívaná, velká filmařina, velký zážitek, nejlepší role Bena Kingsleyho. Úžasná podívaná, ke které se stoprocentně ještě vrátím. A ne jednou. Přesto všechno ale nedávám plné hodnocení, to by to prostě muselo být ještě o malý kousek lepší - stejně k tomu chybí jen sakra málo. 85%. ()

Tosi

Příjemný a bohatě zdobený historický film, plný krásných metafor, jenž diváka nechává dumat o pravdivosti příběhu. Navíc výborné herecké výkony, Tom Payne jako herecký debutant byl skvělý a společně s Benem Kingsleym učinili tento film opravdu velkým. Jako moc příjemné pohlazení na mě působil tento příběh o naději, učení a toleranci, porážející slepě plozené násilí. (knižní předlohu jsem nečetl, takže srovnámat nemohu a pokud budu chtít vědět, jak se věci kdysi skutečně měly, můžu si pustit nějaký dokument). ()

viperDavid

Vůbec nevadí že vás mečem, koltem nebo malou rybičkou rozpářou jak veverku k snídani, kdy z vás lezou střeva, srdce i plíce to ne, ale běda jak to uděláš schválně za účelem vzdělávání. To se přeci nesmí, kdyby na to přišla zentiva pěkně by ti uskřípli tipec. Což taková je dnes doba takže si postranní nemoc buď osvícensky vystrnadíš z těla nebo navštívíš Bulovku - ono to vyjde skoro na stejno ()

Mrkvič

Ó evropský historický velkofilm. Vůbec by mě to během sledování nenapadlo. Nikde není vidět, že by se šetřilo. A to jak na efektech, tak i třeba na hercích. Příběh je silný a knižní předloha bude nejspíš hodně příjemné počteníčko. Přes dvě hodiny film ani chvíli nenudí. No a jako poslední bonus je vůbec ta zaostalost evropské "medicíny" té doby. To potom člověk chápe nadšení z prvních pitev a prvních trapně jednoduchých objevů pozdějších století, když to vše bylo vlastně už známo o několik tisíc let dříve v Egyptě atd. ()

Lachtaan

Historické kousky oceňuji, i když je nevyhledávám příliš pravidelně. Německá produkce upoutala moji pozornost až celosvětovým hitem Fakjů pane učiteli a od té doby šly mé přesudky o filmové tvorbě našich sousedů stranou. Příjemný Tom Payne, všude se vyskytující Ben Kingsley i maličká role pro Zekkiho z výše zmíněného Fakjů držely natahovaný velkofilm stále mírně nad vodou. Nebýt však kouzelných exteriérů, šel bych asi ještě o hvězdu níže. ()

Johnny.ARN

Vymazlený historický, výpravný veľkofilm, ktorý paradoxne až tak veľkofilmovo nepôsobil. A ani nemal, lebo téma bola citlivá. Mohli si v tom Anglicku robiť s cirkvi trošku väčšiu srandu, ale čo už. Rozhodne treba vyzdvihnúť výpravu a kostýmy, taktiež snahu o čo najväčšiu vierohodnosť. Ranhojič má divákov veľa naučiť, a nie len o histórií, ale aj o ľudskej povahe, myslení a konaní. Navzdory dlhej minutáži vždy dokáže zaujať a nenudí (veľmi). Po hereckej a technickej stránke veľmi dobre. Silné 4 z 5 ()

Ryuuhei

Neuvěřitelně překvapivý filmový kousek od našich sousedů, který není jen jakousi lacinou inscenací, ale velkolepým historickým velkofilmem. Zaujalo mě soustředění převážně na léčení a medicínu, které snímek odlišovalo od klasických eposů plných velkých bitev a nesmrtelných hrdinů. Zde zlo číhá na každém rohu, vždycky se něco může zvrtnout a jediný skutečný boj, co se zde odehraje, je třeba s epidemií moru. Film mě naprosto upoutal do křesla a já se jím nechal unášet od začátku až do konce. ()

elanius

(67/2014) / Ako už bolo napísané, na nemcov slušné. Ničím ma Ranhojič nenasral, to je dobre na historický žáner, len tých 150 minút je proste moc. Dej pokludne plynie, nejaké výraznejšie zdramatizovanie sa do konca nedostaví. Technicky ale špička, ozaj sa na to dalo pozerať. Kvitujem, že sa produkcii podarilo angažovať Kingsleyho a Skarsgarda. Vďaka nim ide film o level hore. (6/10) ()

venison

Hodně precizně natočený film s čerstvým obsazením.. Po dlouhé době jsem zase ráda viděla v nějaké charismatické roli Bena Kingsleyho.. Hodně mi stylově a výpravně připomínal seriál "Pilíře země".. Naprosto zabijácká stopáž, která však nudit nezačne.. Po dlouhé době příjemná změna.. ()

Pavlínka9

Jelikož jsem to z důvodu horečky nedokázala na poprvé dokoukat, ale film mě velice zaujal, zapla jsem to podruhé :) A byla jsem nadšená stejně :) Je to zajímavé nejen putováním přes půlku světa za svým snem, obětování se jinému bohu, učení se nových věcí a hlavně na to všechno být sám :) Hlavní hrdina je velice, ale velice sympatický ;) Tudíž se je na co dívat ;) Kingsley v roli staršího a vzdělanějšího přesně do prostředí zapadá a krásná žena k tomu? ;) Paráda :) Zpomalý záběr při objevování umírajících osob, není zbytečně patetický, ale naopak při něm zamrazí...Ukázka lékařství před tisíci lety mě hodně zaujala a při závěrečné operaci vládce města jsem si jen pomyslela - "kdybych tam jen u toho mohla být". Byl by to neskutečný zážitek, jelikož objevování a zjišťování možností lidského těla :) Skvělý :) Je to úchvatně velkolepé a jak říkají moji kamarádi -není to zbytečně "přepíčené" :D ()

marvan

Kýč, který bohatství významů nahrazuje epickým záběrem, za nímž se skrývá zoufale jednoduchý a předvídatelný pohled na svět. To co mě irituje je právě to pokrytectví, které předstírá cosi kosmicky hlubokého. ()

mikestiff

Strukturou kopírka Království Nebezské s mnohem originálnějším dějem. Evropská produkce nemá sice ten holyvůdský tah na branku, ale postrádá patetické proslovy. Ve výsledku šul nul :) A i přes stopadesát zjednodušení působí film místy lehce natahovaně. Dokážu si z toho představit i výborný seriál. ()

progression

Vynikající historické drama podle Gordonovy knižní přelohy z historie tisíc let staré ukazuje poutavou i empatickou formou dlouhou cestu za poznáním i střety jednotlivých kultur a poskytuje rovněž mnoho námětů k zamyšlení. Zajímavé exteriéry i kamera, podmanivá hudba a v neposlední řadě skvělé herecké výkony dojem z filmu ještě umocňují. To, že Ben Kingsley (opravdu vynikající) či Stellan Skarsgard podávají hodně nadstandardní výkony zase až tolik nepřekvapí. Překvapením je ale výborný výkon Toma Payneho v ústřední roli, rovněž i Oliviera Martineze a neztratí se ani půvabná Emma Rigby. Po opakovaném shlédnutí tohoto vyjímečného filmu mohu s čistým svědomím tu chybějící hvězdičku přihodit. ()

lucascus

Na evropské poměry výtečný historický velkofilm (navíc přišel v době, kdy už se historické filmy téměř netočí - holt filmová krize už nedovolí točit další Tróje a Alexandry). Tom Payne se sice ještě musí hodně snažit, než naplno zaujme svým herectví, ale určitá dávka charisma tam je, a to je dobrý základ. Ben Kingsley předvádí svůj klasický výkon (kupodivu ne v roli záporáka, jak ho většinou známe). Výprava je neodolatelná a přestože se film nestal trhákem bořící rekordy návštěvnosti kin, své diváky si určitě najde. V ledačems mi snímek připomíná Agoru (historický evropský film, odehrávající se také na počátku věků - prapočátky medicíny zde nahrazují otázky filosofie a vědy). Jen škoda, že mám pořád takový neutuchající pocit, že se z této látky dalo vytřískat více.. ()

Eleanor05

Němci nenatočili skoro žádný dobrý film a Ranhojič samozřejmě není výjimkou. Pokud by tento snímek byl myšlen jako pohádka, mohla bych snad být ve svém hodnocení shovívavější, ovšem za daných okolností se rozmýšlím mezi 1* a odpadem. Nechápu, jak si zde takové neskutečně předvídatelné, jednoduché a naivní dílo mohlo vysloužit tak vysoká hodnocení. Tento film můžete ocenit víc, jak dvěma hvězdičkami v případě, že: a) je vám jedno, kde přesně a kdy přesně se příběh odehrává, b) naprosto ignorujete, jak v jedenáctém století lidé vypadali a jak se chovali, c) milujete, když se v medicíně orientujete daleko lépe, než scénáristé (ačkoli jste laik), d) nevadí vám, když se film tváří, jako že je o medicíně, ale nakonec je to jenom tuctová trapná červená knihovna... ()