Ranhojič

Der Medicus

• slovenský

Liečiteľ

Dobrodružný / Drama / Historický

Německo, 2013, 2x90 min (Alternativní: 148 min)

Režisér Stölzl se nejspíš rád dívá na americké výpravné fantasy a splnil si sen natočit něco v jejich duchu. Jako seriózní historické drama jeho kousek neberu a rozcupoval bych ho na kousky, jako velkoryse natočenou pohádku, kde jednotlivé záběry mohou být použité jako tapeta na počítači nebo zarámované na zeď, to ale funguje slušně. Ano, je to mělké, zpracované tak, aby to oslovilo co nejširší publikum, je to barevné, romantické a napínavé, ale taky plné těch nejprofláknutějších klišé a předvídatelné. Nemám s tím filmem velký problém, ale víc jak za 3 to nebude. Celkový dojem: 55 %.(5.1.2016)

Teda, jsem překvapen. Po delší době (asi od Agory) velkolepý historický film, který okázale nestaví na bitvách a jiných opulentních výjevech, ale docela slušně pracuje s charaktery, byť celkem černobíle. Nějaké to multikulturní poselství se tu najde, avšak zde dává smysl. Muslimský svět byl fakticky v té době vyspělejší i tolerantnější než křesťanská Evropa. Události zobrazené zde sice historicky příliš neodpovídají a konec mi úplně nesedl, ale přimhouřím oko. Můžu doporučit.(9.5.2014)

Četl jsem a také viděl jsem. Filmové zpracování je vskutku hodnotným spoluhráčem knihy. A že je to filmově německé? To mě opravdu příjemně překvapuje a na Bena Kingsleye se vždycky rád podívám. Neplýtvá totiž zbytečnými podlézavými úsměvy za každou cenu, a přitom je také příjemně vstřícný svému okolí. A ty rachejtle? Velkoryse jsem je přehlížel, byť jsem si vědom, že v Číně již tenkrát pravděpodobně (i pro nejchudší) byly k mání. A co se týká ve středověku celosvětově rozšířeného anglického jazyka, jak zde píše Malarkey, s tím si starosti nedělám. V knihách se také neřeší, jak se cestovatelé v dálných východních zemích domlouvají. Tak tomu bylo samozřejmě i v knižní předloze, a věřte, nevěřte, vůbec jsem to neřešil. Tady jde o příběh a ne o to, jakým jazykem se kdo domlouvá.(19.1.2015)

Tento historický snímek na motivy románu Noaha Gordona mi hodně sedl. Naprosto dokonalé herecké obsazení, funkční scénář, absolutně skvostná výprava a výborná režie, která perfektně utáhne delší stopáž, již si diváci a divačky ani nestačí uvědomit. A že jde o nízkorozpočtový snímek? Není to nijak poznat, tvůrčí vynalézavost je zde nekonečná. 9/10(4.2.2017)

Dobrý den, doufám, že se vám leží pohodlně. Našel jsem vás z cesty unaveného a zmláceného na ulici plné sebe si hledících lidí, proto jsem se vás ujal. Jmenuji se Ibn Sína, budu váš osobní lékař. Pohádka s bráchou Jirky Mádla je na emoce lakomá, příběh je značně plochý a nehorázně předvídatelný, herci až na výjimky nezaujmou, výprava je ohlodaná na kost, napětí celkově chybí. Na 150 minut je to sakra dost škraloupů. Těch 79% moc nechápu.(23.9.2014)

• - Snímek se natáčel v Maroku a Německu. (Yardak)

• - Vo filme často spomínaná postranná choroba boli bolestivé problémy so slepým črevom. V tej dobe stopercentne smrteľná choroba. (gogo76)

• - Stejnojmenná kniha Noaha Gordona, podle které je film natočen, se v roce 1999 na Madridském knižním veletrhu dostala do desítky nejčtenějších knih. (Terva)