Ranhojič

Der Medicus

• slovenský

Liečiteľ

Dobrodružný / Drama / Historický

Německo, 2013, 2x90 min (Alternativní: 148 min)

Dnes asi každý ví, jak má vypadat bestseller a jak kasovní trhák. Vybere se zajímavý motiv, vymyslí se atraktivní hlavní hrdina, přidá milostná zápletka, trochu dobové atmosféry a máme to na světě. Připadám si trochu, jako by mi někdo předváděl kouzelnické triky, které důvěrně znám. Pak už záleží jen na mě, jestli se chci bavit nebo se budu dotyčnému dívat pod ruce, jestli je dostatečně šikovný. Ranhojič přesně odpovídá oblíbenému scénáři, v ničem se nevymyká. Ukazuje právě takovou podívanou, jakou divák očekává. Všechno je na svém místě - hvězdné obsazení, zápletka i rozuzlení, odpovídající muzika... Dobové reálie jsou barometrem odvahy, kdo si jak věřil a kolik troufl do filmu zainvestovat. Příběh nemusí být pravidivý ani věrohodný, ale musí zaujmou a dojmout dostatek pokud možno platících diváků. Nejsem většinový divák, nevadí mi chudší výprava, ale nebaví mě dívat se na filmy, podobající se těm, které jsem už někdy viděla. Ranhojč je příjemná podívaná, která neurazí, mnohým se bude líbit, ale nepřinese nic nového. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(4.4.2015)

Skvělý film, přestože nesnáším historické filmy a filmy, kde jsou žebráci a špína!(1.10.2014)

Předlohu jsem nečetl, tudíž by mne zajímalo, jak moc se tvůrci filmu drželi knihy Noaha Gordona. Ranhojič jako snímek je však zdařilým počinem, kterému nechybí sympatičtí herci, zajímavé postavy, dobrá hudba a poutavý příběh, který je však poměrně snadno čitelný a předvídatelný, což je trochu škoda. Stopáž, které by se divák mohl zaleknout, nepředstavuje žádný větší problém, neboť snímek plyne poměrně svižně a prostor pro nudu tu není. Až na pár historických nepřesností a zmíněnou předvídatelnost děje, se mi Ranhojič líbil a s přivřenýma očima dávám 5*.(19.6.2014)

Velkolepě na plátno převedený román, který se sám o sobě pro naprostou rozvláčnost téměř nedá číst. I zde děj plyne docela pomalu, ale přece jen je to stravitelné, místy až velmi vydařené. Náboženští fanatici byli v historii stejně pitomí a krutí, jako jsou dnes, zřejmě se na tom nedá nic změnit.(14.9.2014)

Dobrý den, doufám, že se vám leží pohodlně. Našel jsem vás z cesty unaveného a zmláceného na ulici plné sebe si hledících lidí, proto jsem se vás ujal. Jmenuji se Ibn Sína, budu váš osobní lékař. Pohádka s bráchou Jirky Mádla je na emoce lakomá, příběh je značně plochý a nehorázně předvídatelný, herci až na výjimky nezaujmou, výprava je ohlodaná na kost, napětí celkově chybí. Na 150 minut je to sakra dost škraloupů. Těch 79% moc nechápu.(23.9.2014)

• - Ibn Sina (alebo aj Avicenna), ktorého stvárni Ben Kingsley, bol stredoveký perzský učenec, filozof, politik, básnik, prírodovedec a lekár. Je autorom viacerých diel o fyzike, matematike, metafyzike a astronómii, najviac však o medicíne a filozofii. Za jeho najvýznamnejšie dielo sa považuje kniha Kánon medicíny, zbierka grécko-arabskej lekárskej múdrosti, ktorá vznikla okolo roku 1030. (Laslo)

• - Pri písaní knihy sa pre hodnovernosť deja nechal Noah Gordon zamestnať v nemocnici. Študoval lekárske dejiny a rôzne chirurgické postupy v minulosti. (Martyska)

• - Film se odehrává v 11. století, době hlubokého středověku. Hlavní hrdina se v něm v orientu potýká s černou smrtí, nazvanou epidemií moru. Ovšem Černá smrt poprvé zasáhla svět až ve 14. století, přesněji v letech 1347-1353, a byla začátkem konce doby, kterou dnes označujeme jako středověk. Ve filmu Ranhojič tedy jde nejspíše o Dýmějový mor, který přenášely blechy z krys na lidi. Černá smrt podle některých vědeckých teorií byla zmutovaná verze dýmějového moru a nebezpečnějšího plicního moru. (Nach)