Romulus a Remus

Romulus a Remus

Duel of the Titans

Akční / Drama / Historický / Válečný

Itálie / Francie, 1961, 89 min

Historický film podle pověsti o vzniku města Řím (v originále Roma - podle zakladatele Romula) ocení především milovníci starších výpravných filmů. Kdyby tento film vznikl v dnešní době, určitě by dialogy vypadaly trochu jinak, ... ne tak toporně úsměvné (tedy alespoň v původním CZ dabingu). Naivní jednání prostého lidu pod vedením dvou bratrů Romula a Rema je poněkud zarážející, leč asi pochopitelné. V období 750 let před naším letopočtem vládla silná ruka a slabí se bezvýhradně podvolovali vůdčím osobnostem (eh, ... není to tak vlastně dodnes?). Kdo nerad ve škole studoval dějepis, tomu může být tento film nápomocen k doplnění chybějících vědomostí.(23.7.2008)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 17.2.1979+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 8.4.2012 (R: STV 1 = 1.4.2013), réžia slovenského znenia (ČST Bratislava 1978) = ETELA BALGOVÁ - HARANTOVÁ (4.4.2012)(4.4.2012)

Takmer až biblicky ladený príbeh o dvoch rozdielnych bratoch. Škoda, že úvod v ktorom ich vychováva vlčica nedostal pár minút naviac. Hlavný ťahúň je nepochybne kulturista Steve Reeves, ktorý bol kedysi spolu s Regom Parkom vzorom istého mladého Arnolda Schwarzeneggera, ktorý sa po rokoch tréningu stal opäť vzorom pre milióny mladých ľudí, medzi ktorými som bol i ja. Asi najviac sa mi do pamäte vryla scéna, kde Romulus vyorie brázdu na poli a stanový tak nové hranice budúceho slávneho impéria - Ríma. Film samotný môže pripomenúť Kubrickovho Spartakakusa a aj keď jeho kvality zďaleka nedosahuje, beriem ho ako slušný historický film, zvlášť keď zvážim koľko rokov ubehlo od jeho vzniku. Slabšie štyri.70%.(28.4.2012)

Klasický film, který pravidelně uváděla tehdy černobílá ČST, když chtěla soudruhy vzdělat i v něčem jiném, než byl tehdy značně populární dialektický materialismus:-)))(4.5.2010)

Příběh s vůní římské mytologické ingredience byl hezky natočen, vždyť kolorit legend či bájných pohádek ožívá ve filmech dodnes. V době kasovních trháků Pána prstenů a jiných možná pro někoho staromódní záležitost, ale ovšem pro mě hezký relaxační večer. Stáří filmu poněkud ubralo na rozletu a dramatičnosti děje, ale nelze upřít, že přes naivňoučký scénář to mělo grády a nápaditost.(5.2.2010)