Sils Maria

• Francie Sils Maria (více)

Okouzlující a stále atraktivní čtyřicátnice Maria Enders je na vrcholu své herecké kariéry, kterou před dvaceti lety odstartovala ztvárněním provokativní a nezapomenutelné postavy Sigrid v oceňovaném lesbickém dramatu. Právě přijala nabídku zahrát si v současném remaku tohoto slavného filmu, avšak tentokrát se má zhostit role starší Heleny, kterou Sigrid svede a dožene až k sebevraždě. Maria se svou asistentkou odjíždí do Sils Marie, odlehlé oblasti švýcarských Alp, aby se nerušeně připravovala na svou náročnou roli. A role Sigrid na druhé straně připadla lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičce, vyžívající se v alkoholových skandálech. Maria se tak na rozdíl od původního filmu nachází na druhé straně zrcadla, tváří v tvář okouzlující dívce, která je v podstatě znepokojujícím odrazem jí samotné. (Film Europe)

RealHonza

Celkově se ve filmu nic neodehrálo. Pár rozhovorů, konstatovaných věcí, cestování a procházek po horách, ale bez nějakého zásadního účelu. V podstatě sledujeme část životopisného úryvku jedné herečky peroucí se sama se sebou bez nějakých zásadních událostí a záživného děje. Kdyby tam nehrála Kristen, tak max. po 15 min. vypínám. ()

anti.rybka

Zajímavý snímek, na který musí mít člověk náladu. Nesmí se od filmu očekávat mega velký propracovaný děj, na kterém by byl stavěn. Jde spíš o samotnou podstatu příběhu a pak za mě rozhodně skvělá kamera a hudba. Ani Binoche ani Stewart mě ve filmu nevadí ba naopak. ()

Houbos

Na film jsem se těšil, je dostatečně originální… za pět. Ale objektivně ani omylem; chvílemi vyvoženě amateur hour. ()

jarmil8

Vrstevnatý příběh stárnoucí herečky, který se odehrává během studia divadelní role v nádherném alpském prostředí. Role se prohazují a Maria (vynikající Binoche) náhle dostává roli, se kterou se musí vyrovnat především osobně. Její roli z mládí přebírá ambiciózní a bulvárem milovaná mladá hvězda (přesná Moretz). ()

Gamine

Zjednodušeně film o pocitech stárnoucí hysterické herečky "sesazené z trůnu", spíš než film sám i jeho myšlenka mě zaujala Kristen Stewart, bavila mě tu po celou dobu (co tam byla) od hlavy k patě, způsob jakým chodila i odhodila mobil.. v jiných filmech se mi to u ní nestalo. ()

Noah_Kilrane

FFF 2014, líbilo se, klady zde byly již zmíněny, zápory jsem subjektivně u filmu, snad kromě možná příliš dlouhé stopáže, nenašel. ()

jjbaraque

Tak jako se údolím vine Malojský had, tak se bude vinout hlavou tenhle film. Dlouho, nepochopitelně, nesmyslně, ale pořád na něj budete fascinovaně koukat. ()

allega

Úpřímný a výborně zahraný. Když se holky smály, tak jsem musela smát taky, a to ani nevím, proč se smály. Kdo nemá rád umělečno, tak se ať se raději nekouká, byla by to pro vás asi nuda. ()

lineker

Sils Maria, film o nastudování divadelní hry, přičemž snímku samotnému by prkna co znamenají svět taktéž velmi slušela. Konverzační drama, kde hraje prim generační pohled na všechny možné aspekty lidského bytí. Pohled stárnoucí herečky, která před x lety ztvárnila ve zmiňovaném dramatu o náhle propuknuté lesbické lásce tu mladší živoucí, energií nabitou partnerku a která se nerada smiřuje s tím, že nyní musí stát na druhé straně generační barikády. Do filmu jsem šel hlavně z důvodu působení mé oblíbenkyně Chloë, bohužel ji scénář a zároveň movie time nedal šanci moc vyniknout. Příjemným překvapením pro mne po Still Alice (kdy byla taktéž výborná) byl výkon Kristen Stewart, která s přehledem dokázala konkurovat tradičně výborné Juliette. ()

peproch

V tomto filmu není nic náhodné, snad s výjimkou značky taxivozu. Sils Maria je místo sevřené ve Švýcarsku v Alpách, poblíž italských hranic, kde mimo jiné též Nietzsche pobýval několik lét, když byl okolo 40 let stár. Maria Enders, mezinárodní filmová a divadelní herečka, skoro čtyřicátnice, je na vrcholu své dráhy, zavázala se vystupovat v Londýně v divadelním remaku hry, v níž před dvaceti lety vystupovala v roli mladičké a dnes má být obsazena do role zralé, do hry o destruktivním efektu milostného vztahu Heleny a Sigrid. To místo v Alpách je místem, kde se se svou osobní asistentkou Američankou Valerií učí roli a reflektuje jak sebe po dvaceti letech tak sebe před dvaceti lety, Val je jí nejen manažerkou času a schůzek, ale i partnerkou při turistice, alkoholových večerech a rozhovorech. Maria je konfrontována se suverenitou a zároveň laskavostí mládí a s pýchou a uzavřeností své zralosti. Film sledujme, pokud chceme vnímat a přemýšlet, pokud nejme uzavření obrazivosti a soucitu, čas od času se totiž vplíží do našich životů mrak, Malojský had, nasouvá se z Itálie a pokryje údolí čistých jezer, v níchž jsme byli schopni vidět své tváře, své příběhy, v jejichž čistotě jsme odmývali špínu a nánosy každodenních starostí, prodávání se, zplodiny našeho herectví, sedliny naší zralosti. Malojský had stejně jak cigaretový dým vstupuje do nás a může nás sblížit s těmi, co ještě kouří. ()

vinson003

Sils Mariu jsem nejdřív nevěděl, kam zařadit, rozhovory tak senzačně důležité, já to znám z naší scény, od hereček, až na takovou Chramostovou, ta prošla úplně jinýma diskuzema. Samozřejmě holky nejsou moc vyspělé, i když zkušené, jedná se o lepší hvězdičku evropského nebe, která trochu tápe s chlapama, kdo ví, možná lesbinka, možná taky ne. Nicméně vše je rozuzleno na konci, kdy je vyřčeno poslaní celého filmu od mladého tvůrce. Cením si toho, prošpikoval bych holky mnohem zajímavějšíma zápletkama, ale ani jedna z nich nečetla, prostě jenom telefonovali celý den a bavili se jeden o druhém, proč nakonec ne, mám to rád, ale mohli nám předat i něco víc, než život jejich přátel a bývalých milenců a další hereček. Nicméně druhá linka je také silná, orientujte se na bílého hada a obdivujte jej, stále na něj myslete, navštěvujte jej, byť i jenom v přírodě, stále ho viďte před sebou, mluvte s ním jako se sebou samými, krásná paralela a vztek vůči všemu neideovému, nemyšlenkovému, tupému...no, pěkné...i když trochu někdy nudné, ale ne nudné, spíš takové neurčité...jako osud hlavní herečky...konečný dojem byl fajn...72 % ()

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II