Vlčí hory

Dokumentární

Slovensko, 2013, 48 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Celý film dostupný na youtube. Náhodou som na to natrafil v tv a už som od toho nedokázal odtrhnúť oči. Slovenský dokument Vlčie hory v sebe nesie tú magickú atmosféru, ktorá vás chytí pod krk a už nepustí. Krásne prostredie na poľsko-slovensko-ukrajinskej hranici je plné života akoby sa tu zastavil čas a ostal tu kus prírody, ktorú človek svojim zásahom vôbec nepoznačil. Nádherné zábery a úžasne pulzujúca hudba od A. Popoviča vytvára magický celok. Stačilo postaviť zamaskovaného kameramana na breh rieky San a pred očami sa zrazu premávali stovky zvierat. Názov síce láka na vlkov, ale tých sa kamerou podarilo zachytiť podstatne menej ako si tvorcovia želali. Tých, ktorých sa zachytiť podarilo ma svojou veľkosťou veľmi neprekvapili. Tu nie sme na Aljaške a statného vlka stretnete len veľmi ťažko. Film dokazuje, že i doma máme klenoty len ich musíme sebavedomejšie predať. Film v rámci žánru dokument - 100%. ----------------- PS. Ako malý chlapec som bol u rodiny v dedinke Kolačkov okres Stará Ľubovňa. Prišiel sused poľovník, že zastrelil vlka, či sa nechceme pozrieť. A to bol teda kus. Bol som síce malý zasran, ale nevládal som mu dvihnúť hlavu zo zeme.(16.11.2014)

Nádherný, pokorný film, z ktorého žiari pozitívna energia a nádej pre lesy. Ukázať ľuďom krásy divočiny je ten najlepší spôsob ako im priblížiť myšlienku ochrany prírody a rozšírenia bezzásahových území v lesoch. 500 dní odhodlania a lásky k prírode vidno na každom zábere a komentári.(25.12.2013)

Úprimne, som týmto dokumentom fakt sklamaná. Nechcela som to v slovenčine v prvom rade, ale slovenské titulky k tomu neboli takže smola pre mňa. Rozprávač znel ako niekto, kto prednáša smútočnú reč na kare. Nie vlastne ani to nie, lebo z toho rozprávania nešli žiadne "emócie", nemá tam plakať alebo sa smiať ale trošku života do toho umierania by nezaškodilo. Dokopy tam nič neukázali (niekedy zas až moc navyše, neviem ako vy ale na penis zubra sa mi príjemne nepozeralo a myslím, že ten záber tam nemal čo robiť) nič zaujímavé, to že tam oni nemohli niekoľko týždňov zachytiť vlka ma vôbec nezaujíma tak to mali postrihať a dať tam vlkov keď ich zachytili a nie ukazovať ich natiahnuté tváre zničené nedostatkom záberov vlkov. Mám rada dokumenty o zvieratách ale videla som jednoznačne lepšie dokumenty zo Slovenska. Je to proste sklamanie. Ale aspoň, že tam bola kunička a melónikové prasiatka a môj milovaný kuvičok.(14.3.2014)

Budu zcela upřimná, když napíšu, že jsem čekala víc. Ne jen s takovým hodnocením a dokumentaristou v hlavní roli jsem nabyla takového dojmu, že půjde o úchvatné záběry a poutavý komentář. Nooo... záběry by byly, ale ten komentář mi nebyl příjemný.(31.7.2014)

Pastva pro oči. Především příroda kolem řeky San je uchvacující. Total relax. Doporučuju!(19.7.2014)

• - Pri natáčaní neboli používané žiadne umelé spôsoby lákania zvierat. Všetko sa robilo trpezlivým čakaním. (PiskotkOi)

• - Filmári museli čakať na prvý záber vlka pol roka. (corona)

• - Názov filmu vznikol, keď režisér filmu Erik Baláž pri prehrabávaní rôznych materiálov narazil na starú mapu zo 16. storočia. Na tejto mape nieslo územie Východných Karpát názov Monte Lupi, teda Vlčie hory. (Polcas)