Seznam vyřazených

(festivalový název)

Out List, The

Dokumentární

USA, 2013, 60 min

Určitě nemůžu doporučit dabovanou verzi, už na názvu je znát, že si s překladem někdo nedal moc práce (a nebo je "seznam vyřazených" myšlen jako dadaistická hříčka, v tom případě to respektuji). Jinak jde ale o zajímavý dokument, nijak nerozporující existenci různých názorových proudů v americké LGBTQ komunitě a během sympatických pětiminutovek představující jedny z jejích nejznámějšcíh zástupců. Sympatická hodinka.(3.2.2014)

Nejsem si jistý, zda "Seznam vyřazených" je zrovna to, co tvůrci názvem "The Out List" mysleli, byť mnozí z účinkujících si to v životě opravdu zažili. Taky ve mně hrklo, když hned v úvodu, když prakticky ve druhé větě Neil Patrick Harris říká, že se v dětství "necítil ve vlastní kůži (což je obrat používaný i v češtině), ale v překladu "se necítil ve svém pohlaví". Ale jinak byl překlad v pořádku, dokonce genderqueer zaznělo. A tak s úsměvem beru i to, že slovo "pussy" od Wandy Sykes je přeloženo jako "žena". :o)(23.12.2013)

• Disk

Zklamání. Nikoli z výpovědí dotazovaných, všichni rozhodně mají co říci, ale zvolená forma mluvících hlav je tentokrát velmi nesnesitelná a zabíjí jakýkoli potenciál. Takže příště prosím klidně o dvacet minut delší stopáž a hlavně záběry mimo studiový ateliér.(13.11.2014)

• Botič

HBO a jejich speed dating dokument s šestnácti osobnostmi, který se snaží říct tak moc, že nakonec neřekne prakticky nic.(27.10.2014)

Každý z těch lidí, co se tohoto projektu zúčastnili, má své vlastní problémy a s těmi se musel vypořádat. Dokument ovšem všechno tohle úplně nehrotí a do extrémů se nezachází. Protože každý má na srdci něco jiného a chce sdělit jiné "poselství", je to jako celek uděláno fakt dobře. Dám každému několik minut na to, aby se vyzpovídal, to mohlo dopadnou hodně špatně s pořádnou dávkou patetických keců. Takhle tady ale sledujeme veřejně známé zástupce LGBT komunity (mně teda ne všichni známí), kteří se jen snaží ukázat, že být queer nemusí hned znamenat neustálé se utápění sám v sobě se sebevražednými sklony, ale všechno je to o tom člověku a to, jak se prostě nedá a tak má šanci on sám pomoci druhým. Je to takové milé.(28.2.2014)