Příběh z roku 1945 s parametry řecké tragédie, ale také s příchutí vládnoucí komunistické ideologie vypráví o mladém vojákovi Zemské armády, který má za úkol popravit komunistického funkcionáře. O smyslu dalšího boje však stále více pochybuje... Legendární film Andrzeje Wajdy a legendární role Zbigniewa Cybulského. (Letní filmová škola)

bono22vox

,,Milicionář se naklonil nad Macieje. Ten ještě dýchal. Oči měl otevřené, zastřený pohled však již nepritomně hleděl kamsi do dáli. ,Člověče'! zvolal voják, ,člověče, proč jsi utíkal?" Těmito slovy končí román Popel a démant. V roce 1958 ho Andrzej Wajda převedl na film a dosáhl mezinárodního úspěchu. Obrazová skladba filmu vyniká tvrdými kontrasty černé a bílé a působivou kompozicí. A k celkové výjimečnosti snímku přispěl nemalou měrou herecký výkon Zbigniewa Cybulskeho, který se v Macieje proměnil přímo bytostně. Oscarova role, u mě rozhodně a u polské mládeže těch roků také. Ne nadarmo byl srovnáván s Jamesem Deanem (dokonce zemřel podobným způsobem) ()

Gendarme

Záběr z rozbombardovaného kostela s otočeným Kristem na kříži je nejsilnější z celého filmu... Pro Poláky o to víc ze jsou více věřící. Maciek je z dnešního pohledu dokonalý hipster. ()

Rodin

Přesvědčivý Wajda a vysoce přesvědčivý Cybulski (toho chlapa byla nesmírná škoda, z hereckého pohledu daleko větší, než Jamese Deana). Tenhle film se prostě musí vidět, protože všechna slova, napsaná i vyřčená, jsou na nic. Na to, že jde o padesátá léta a východoevropský film, jde o věc téměř dokonalou. Šišlavou polštinu, jinak mně občas trochu nepříjemnou, jsem přestal vnímat do deseti minut od začátku filmu. ()

Metalicum

Booooooooring Remeslo fajn, ale asi to potrebuje nejakej predchozi brainwashing na to, aby vam to, co se deje na platne, nebylo totalne ukradeny. ()

Baudelaire

Tento film je démant, který má popelavě černobílou barvu i atmosféru nasáklou válkou. Válka je vždy smutná (kromě Švejka). Tady je téma pro Polsko tak citlivé ještě zesíleno dramatem jedince, který se zmítá a zmítá mezi láskou a odbojem a nakonec se dozmítá a naposled v agónii vydechne na smetišti, sám - emocionálně (nejen) velice efektní konec. Film má opravdu povedenou atmosféru. Také mě velice zaujala kamera, která přináší na tehdejší dobu, totiž i na dnešní, dost kvalitní záběry. Herecké výkony byly kvalitní. Cybulski obsazen mystně a zahrál to suverénně a zajímavě. ()

wocicko

Teda, to bylo něco! Výkon hlavní role a lá "rebel bez příčiny" byl strhující, děj úchvatný a konec zdrcující. Líbí se mi záběry, úhly, ze kterých jsou zabírány dialogy, všimneme si tak spousty malých detailů, rekvizit. Scéna se zapálenými skleničkami za mrtvé účastníky nějaké minulé pitky jen tak nezastará.Jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla. Jediná malá výhrada by byla v délce svíjení na konci, to bych zkrátila o polovinu, poněkud mi to pokazilo smutný pocit z konce. ()

zoze

U toho filmu jsem se nemohl odtrhnout od vzpomínání na Godardovo vojáčka. Podobný příběh z odlišných zemí. Popel a démant je skvěle napsaný film, se skvělou kamerou. Hlavní hrdina – na první pohled drsný frajer, který nemá co ztratit z ničeho nic propadne lásce a neví zda se jí oddat a tím se stát dezertérem či zůstat věrný svému úkolu. On sám do poslední chvíle neví, jak se má rozhodnout a to diváka udržuje napjatého až do poslední vteřiny. I když je film zasazen do určité historické éry, zub času mu nijak neublížil a zůstává atraktivní i pro dnešní dobu. ()

Svadbos

Číry, inteligentný a citlivý film o poľskom hnutí odporu počas posledných dní II. Svetovej vojny. Film bol natočený podľa románu Jerzyho Andrzejewského. ()

sihaja

Film, kterým oslnil nejen Wajda, ale i mladý Zbigniew Cybulski. Cybulski je v polském filmu pozoruhodným zjevem. Svou koženou bundou, džínsy, tmavými brýlemi a sebevědomým vystupováním připomíná hrdiny amerických filmů. Film se odehrává po válce a hlavní dva hrdinové mají za úkol zabít sekretáře výboru Polské lidové strany. Maciek je tragickou postavou. Na jedné straně touží po životě, po lásce, ale na druhé chce zůstat věrný hodnotám, které v něm posiluje válečná zkušenost. Maciek nakonec skončí na pomyslném smetišti dějin. ()

Swallowdale

Tendle film je opravdu pecka. Sice by se mu dalo vytknout pár věcí, zejména občasné přehrávání některých herců, ale jako celek vynikající. Podílí se na něm samozřejmě jednak režie Andrzeje Wajdy, ale také vynikající románová předloha Jerzyho Andrzejewskiho. Knihu jsme kdysi dávno četl u nás na chalupě, ale už si to příliš nepamatuji. Byla v ní významná dějová linie, která ve filmu není, o návrativším profesorovi z koncentráku, ve kterém soudruh Szczuka rozpozná člověka, který v koncentráku udával své kamarády a podlézal Němcům pro vlastní záchranu. Ale tehdy (asi jsem byl ještě příliš mladý) jsem nedocenil hlavní devízu díla. Téměř absolutní autorovu odtažitost. Ač autor evidentně "straní" komunistické straně, nijak ji neidealizuje, a druhou stranu nedémonizuje. Kriticky se staví k počínání obou stran, a nejvíce pranýřuje bezpáteřní kariéristy. Kniha byla napsána už v roce 1948 a je škoda, že je dnes trochu pozapomenuta. Film je pak z roku 1958, a ve své ideové odtažitosti je snad ještě dál než kniha. Marně přemýšlím, jestli u nás vznikl takový film, a to považme, že poválečné Polsko nebylo poválečné a mírové jako Československo, ale že to byla země, kde probíhala de facto občanská válka.... 90% ()

vyhnalek

Ačkoliv jsem tento film viděl ve filmovém klubu, díky čemuž jsem znal politické pozadí, stejně mne tento film nudil. Děj je nevýrazný. Pokud to mělo být podobenství, tak film také nefunguje :-( ()