poster

Kde je dům mého přítele? (festivalový název)

 • Írán

  Khane-ye doust kodjast?

 • anglický

  Where Is the Friend's Home?

Drama

Írán, 1987, 83 min

 • emma53
  ****

  Začínám mít zvláštní pocit, že v Íránu je procentuálně větší počet dětských než těch dospělých hereckých představitelů. Pochopitelně i zde je malý Ahmade se svou malou postavičkou a kukadlama odzbrojující a nelze ho než litovat, protože takové trable s jedním sešitem se zdají až neuvěřitelné. Asi by se takové filmy měly promítat v našich školách povinně, aby si ta naše mládež alespoň trochu víc vážila toho přepychu ve své třídě ve srovnáním s tím, v jak deprimujících podmínkách se učí v jiných zemích. Možná, že kdybych viděla tento film jako první z těch íránských, tak bych to zřejmě ohodnotila víc, ale přece jen po filmech jako jsou Božské děti, Bílý balonek nebo Čas opilých koní musím jít o něco níž.(30.7.2015)

 • Mr.Hawkeye
  ****

  Popis viz výše... jinak velmi zajímavý a pro západní kinematografii uvyklého diváka, netradiční zážitek.(22.1.2008)

 • zette
  *****

  Dalsi z rady iranskych filmu, kde jsou v hlavnich rolich detsti hrdinove. Mlady Ahmed je vyborny, divakovi ho musi byt lito. Film ma spoustu zajimavych dialogu a krasne vystizene jsou i dve sceny, kdy Ahmed mluvi na dospele a ti (matka u prani pradla a prodejce dveri) ho vubec nevnimaji. Velmi dobry je i uvod a zaver ze skolni tridy. I kdyz dej filmu je banalni, ma sve kouzlo a neni nic, co by se snimku dalo vytknout, kdyz k tomu pridam mou slabost pro Iran, nemohu hodnotit jinak...(1.12.2014)

 • MissJ
  *****

  V jednoduchosti je síla. Kiarostamího starší filmy mají někdy až banální náměty a jejich provedení působí právě tak prostě až všedně; je to ale jen zdání. Jeho díla jsou ve všech ohledech na výši (ať už jde o scénář, střih, výběr herců nebo Kiarostamího specialitu - umné vedení dětských herců). Roztomilý klučina v hlavní roli je výborný; pohled na jeho vyčerpaný výraz po střetu s omezujícím světem dospělých stojí za to ("Ale vy jdete moc pomalu a já spěchám!"). Khane-ye doust kodjast? je jednoduchý film, který si ale zaslouží pozornost, protože podobně kvalitních na tomto poli je jak šafránu. Dávám plné hodnocení, nelze jinak.(13.6.2011)

 • lena60
  *****

  Fascinující závěr! On tenhle snímek úplně klidně mohl být i desetiminutovým kraťasem...(3.8.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace