poster

Kde je dům mého přítele? (festivalový název)

 • Írán

  Khane-ye doust kodjast?

 • anglický

  Where Is the Friend's Home?

Drama

Írán, 1987, 83 min

 • MissJ
  *****

  V jednoduchosti je síla. Kiarostamího starší filmy mají někdy až banální náměty a jejich provedení působí právě tak prostě až všedně; je to ale jen zdání. Jeho díla jsou ve všech ohledech na výši (ať už jde o scénář, střih, výběr herců nebo Kiarostamího specialitu - umné vedení dětských herců). Roztomilý klučina v hlavní roli je výborný; pohled na jeho vyčerpaný výraz po střetu s omezujícím světem dospělých stojí za to ("Ale vy jdete moc pomalu a já spěchám!"). Khane-ye doust kodjast? je jednoduchý film, který si ale zaslouží pozornost, protože podobně kvalitních na tomto poli je jak šafránu. Dávám plné hodnocení, nelze jinak.(13.6.2011)

 • dopitak
  ****

  In memoriam díl druhý- Pocta Abbasu Kiarostamimu, jehož jsem poznal před pár lety na LFŠ a od té doby čekám na další nové filmy. Už se nikdy nedočkáme a zbývá jen detailně poznat celou jeho práci. Ještě než se sejdeme pod olivovníky a okusíme chuť třešní, budeme s malým Ahmedem vracet spolužákův sešit. Prvky typické pro Kiarostamího tvorbu nejsou tolik soustředěny jako ve zmíněných dvou snímcích následujících, ani se nezdařilo tolik vtipných situací, přesto poctivá filmařina a vhled do klukovské duše, jíž dospělý nechápou, slaví úspěch. Moc se mi líbila kombinace hudebního motivu a záběru na klikatou cestu na kopec, asi nejtypičtějším záběru pro Kiarostamího tvorbu.(10.7.2016)

 • zette
  *****

  Dalsi z rady iranskych filmu, kde jsou v hlavnich rolich detsti hrdinove. Mlady Ahmed je vyborny, divakovi ho musi byt lito. Film ma spoustu zajimavych dialogu a krasne vystizene jsou i dve sceny, kdy Ahmed mluvi na dospele a ti (matka u prani pradla a prodejce dveri) ho vubec nevnimaji. Velmi dobry je i uvod a zaver ze skolni tridy. I kdyz dej filmu je banalni, ma sve kouzlo a neni nic, co by se snimku dalo vytknout, kdyz k tomu pridam mou slabost pro Iran, nemohu hodnotit jinak...(1.12.2014)

 • smrt.ka
  *****

  Druhý nejlepší Kiarostami. Těžko cokoli dodat. Skutečně je to jen příběh o chlapci, který hledá svého spolužáka, aby mu vrátil sešit. Nebo ne? Nebo ne.(5.8.2012)

 • Jansen
  ****

  Vrchol Kiarostamiho tvorby pro děti a jedno z nejpůsobivěji vystavěných mikrodramat vůbec. Kdybych to viděl v osmi, mám trauma doteď. [LFŠ 2012 - host: Abbas Kiarostami](31.7.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace