foto

Abbas Kiarostami

  • nar. 22.6.1940
    Teherán, Írán
  • zem. 4.7.2016 (76 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Abbas Kiarostami je jedním z nejvlivnějších a nejkontroverznějších post-revolučních íránských filmařů a jedním z nejpopulárnějších režisérů mezinárodní filmové komunity poslední dekády.

Kiarostami studoval na fakultě krásných umění Teheránské Univerzity. V roce 1970 založil filmové oddělení Institutu pro duševní rozvoj dětí a mládeže (známého jako Kanun), který se stal důležitým centrem současné íránské filmařiny. V čele institutu stál pět let. V roce 1970 natočil svůj první film, NAN VA KOUTCHEH. Točení vzdělávacích filmů pro děti v Kanunu, neziskové organizaci, mu pomohlo přiblížit se "velké" kinematografii.

Ačkoliv Kiarostami natočil pár snímků, které získávaly ceny na festivalech už v své brzké kariéře, teprve po Íránské Revoluci získal slávu a výbornou reputaci na světové scéně. Dvacet let po svém klíčovém filmu GOZARESH (1977) získal roku 1997 Zlatou palmu na Festivalu v Cannes za svůj snímek TA'M E GUILASS.

Jeho mistrovské dílo z roku 1990 NEMA-YE NAZDIK a později v roce 1991 poetický film ZENDEGI VA DIGAR HICH se přičinily k tomu, že byl Kiarostami objeven západem, zvláště pak Francií. Později vyhrál v Cannes cenu Un Certain Regard.

Kiarostami patří ke generaci filmařů, kteří vytvořili tzv. Novou Vlnu, hnutí v íránské kinematografii, které začalo v 60. letech před revolucí a vyvrcholilo v 70. letech. K hnutí patřili například tito režiséři: Forough Farrokhzad, Sohrab Shahid Saless, Bahram Beizai a Parviz Kimiavi. Točili inovativní umělecké filmy se silným politickým a filozofickým poselstvím a poetickým stylem.

V roce 1997 získal Kiarostami zlatou UNESCO Fellini medaili za svůj přínos filmu, svobodě, míru a toleranci. Abbas Kiarostami je také básníkem a v roce 1999 vydal svou první sbírku poezie.

darwin

Producentská filmografie

Kameramanská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1997 Le cercle du cinéma (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(33)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace