Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války... 
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

Recenze (29)

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem nečetl, ale film se mi líbil. Zpracování bych řekl dobré, ale příběh mi přišel místy naivní, možná až moc naivní. Nicméně zapojení skautů do odboje v Polsku bylo veliké, byť, co vím, tak polský skauting byl pojímaný výrazně jinak než ten český. Nevím, jestli bychom tak harcery mohli označit jako za demokratický odboj, ale na to se dnes ptá málokdo. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Polská reakce na odbojářské skupiny fungující na území Polska během druhé světové války, která, z filmařského hlediska, těží hlavně ze série scén, kde Gestapo poměrně brutálně mučí jednoho z místních skautíků. Samozřejmě to ale není jenom o tom. Film je svižně natočený, dynamický, obsahem hodně zajímavý. Určitě kousek, který v rámci dramat z druhé světové války jen tak nezapadne. A v rámci polské kinematografie už vůbec ne. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Že se členové skautských organizací zapojovali do podzemních hnutí zase nebylo takovou výjimkou, ale upřímně řečeno jsem neměl páru o tom, jak rozsáhlý byl skautský odboj v Polsku. Ale o to víc mě film bavil. A sedělo mi i zpracování. Sice rozumím tomu, že v některý konzervativnějších polských kruzích film vzbudil negativní emoce, když se snažil tehdejší dobu přiblížit dnešní mládeži, ale jak jinak současné teenagery k této látce nalákat? Já si naopak myslím, že leckteří skauti brali odbojovou činnost, do určité míry, jako hru, nedostatečný výcvik nahrazovali nadšením a odhodláním a jsem si i jistý tím, že měli svoje lásky a osobní problémy, které s nacistickou okupací nijak nesouvisely. Glińskiho zpracování mi tak přijde uvěřitelnější, než většina těch geroj velkofilmů, kterými nás naši severní sousedé čas od času oblaží. Malý velký film a co se polských válečných filmů týče, patří určitě ke špičce. 80% ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Celkem slušný film o protinacistickém odboji polských skautů. Kromě několika odbojových akcí zaujmou drsné scény mučení zajatého skauta. Kameny na pevnost jsou opravdu lepším počinem než Město 44, které se věnuje Varšavskému povstání z konce léta 1944. I o českém skautském odboji by se dal natočit pěkný film. Odbojová organizace Zpravodajská brigáda (ZB) přezdívaná jako "Zbojníci" prováděla od roku 1943 úspěšnou špionážní činnost a v květnu 1945 se mnoho jejích členů zapojilo do Pražského povstání. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Na příběhu dvou hlavních hrdinů, skautů Rudyho a Zośky, je popsána historie polského protinacistického odboje. Mladí mají horkou krev, chtějí bojovat, často za každou cenu. Dospělí jsou zase pomalí, těžkopádní, snažící se s okupanty spíše dohodnout. Ale Poláci bojovali, bez ohledu na věk, pohlaví a postavení. Byli pro esesáky a gestapáky velmi těžkým oříškem. Tento film se bude určitě líbit chlapcům, případně mladým mužům. V postavách statečných skautů se jistě mnozí najdou. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (12)

  • Ve snímku můžeme rovněž vidět scénu, v níž členové organizace Szare Szeregi skládají přísahu. I zde se vyskytují určité nuance. Především, jejich přísaha se odehrála v roce 1941, nikoliv v roce 1943, jak je to zobrazeno ve filmu. (majky19)
  • Pouze 8 příslušníků organizace „Szare Szeregi“ přežilo válku. (majky19)
  • Skauti se proslavili nejenom drobnými sabotážemi, ale i velkými záškodnickými akcemi, účastí v boji v rámci Varšavském povstání, ale i svým nezlomným postojem v dobách stalinistického teroru. (majky19)

Reklama

Reklama