Ostrov

Kim Ki-dukův čtvrtý film se stal senzací filmového festivalu v Benátkách. Odehrává se ve světě plném náznaků, vystavěném na postupném splývání intenzivního sexuálního vztahu a nádherné přírodní scenerie. Na odlehlém jezeře s plovoucími chatami potkává mlčenlivý Hyun-shik tajemnou dívku Hee-jin. Uprostřed vodní samoty se stávají milenci a krok za krokem se vzdalují lidskému světu. Silný tělesný vztah se odehrává ve znamení rostoucího napětí sexuality a smrti. Vztahu muže a ženy dominují současně vzájemnost i krutost, dále posilované vnějšími okolnostmi. Hyun-shik zabil ještě předtím, než přijel k jezeru, Hee-jin pohřbí v jezerních hlubinách prostitutku, která se bezděčně stala její soupeřkou. V semknutí dvou těl nebude žádné místo pro city přenesené ze společenských konvencí. Voda a krev postupně odplaví osudovou zátěž minulosti i vše, co nepatří k pudové a němé vášni, sahající od touhy přes žárlivost až po zuřivý hněv a naprostou odevzdanost. (MFF Karlovy Vary)

EdaS

Love story á la Kim Ki-duk je očekávatelně drsná, plná násilí, bolesti a krve. Až napodruhé jsem byl schopen docenit její krásu. Fascinující je Kimova režie, která dokáže pozoruhodně vyprávět i přes skoro úplnou absenci slov. Vedle Drsňáka zatím asi to nejsilnější, co jsem od Kima viděl. ()

Pethushka

Ki Duk Kim mi jako vždy zamotal hlavu. Ostrov je další z jeho filmů, které se mi hnusí a obdivuji je zároveň. Opět zde hraje hlavní roli kombinace krásy a nevinnosti s ošklivostí a zlem. Herecké výkony nejsou nijak výrazné, spíš nenápadné, zřejmě aby nenarušily atmosféru filmu. Jako celek je to zajímavý film, ale spousta scén mi byla vyloženě proti srsti. 2,5* ()

H34D

Němé, obrazové vyprávění o tvrdohlavé lásce, která povolí až když se dostane do kontrastu s brutalitou a bolestí. Přesně s touto komparací Kim Ki-duk pracuje, nejdřív jsou to pěkné obrazové scénerie a poetická atmosféra versus srací scény, pak násilí a lacinný sex versus silně emocionální pohledy touhy a nakonec nezapomenutelná scéna s rybářskými háčky, která představuje obojí zároveň. Jenže jinak není tento snímek zdaleka tak bohatý a propracovaný jako mnohem krásnější 3-iron, či Jaro, léto, podzim, zima. Těžko žádat od tak poetického a metaforickém filmu více dějě, ale ono to opravdu chtělo více /něčeho/ a nemyslím tím delší stopáž. 7/10 ()

xxmartinxx

Silný kim-dukovský zážitek. Je vidět, že se režisér víc a víc přesouvá do snových světů a metaforických výjevů... Osobně nejsem naladěný na stejnou vlnu, takže zážitek není pro mě pohlcující, přesto je ale silný nepopiratelně kvalitní. ()

Zíza

Kontrast mezi přírodou a nasilím a sexem musí být zřejmý každému hned. Všichni zmiňují háčky, které se dostávají kam nemají (dívala jsem se na to se svýma spolužákama, takže hlášky typu: "Chtěl by ji šukat, ale má to háček" byly samozřejmostí, zřejmě i proto jsem nemohla ten film brát vážně, pochopila jsem většinu, konec si domyslela podle sebe). Tenhle film je tichý. Nic na vás nekřičí, nic vám nevnucuje, a tak je to i s postavami. Myslím, že nejlepší je se na to podívat ve více lidech a poté si o tom promluvit. Proč to skončilo tak, jak skončilo. Chtěl tím Kim Ki-duk něco říct, nebo prostě dostal nápad, "vyrobil" ho, aniž by tím chtěl něco říct. Možná jen tím chtěl něco ukázat. Určitě je to působivý film, o kterém se dá nakrásno debatovat. Jen ten konec může leckoho zklamat. Slabší 4*. ()

tombac

Seom je nesmírně působivý snímek. Nevím, zda to mají na svědomí obvyklá nádherná kimkidukovsko bezeslovná poetika, či fascinující morbidní a kruté chování postav, anebo vcelku naturalisticky zobrazené sexuální scény. Jako celek to funguje bezvadně a dává filmu punc vyjímečnosti. Nechte se unášet na vlně tohoto netradičního "rybářského" snímku. Výsledný zážitek bude stát za to. ()

Traffic

Třetí Kim Ki-dukův fim v řadě, který si, ač na mě silně zapůsobil, nedovolím ohodnotit plnou palbou, protože si nejsem jistý, zda jsem v něm vše správně četl. Korejec i tady v určitém specificky uzavřeném prostředí popisuje lásku jako nejsilnější z emocí, v jejímž jménu se člověk odhodlá brát život jiným. K tomu přidává motivy sebezraňování, které v obou případech působí jako takové malé harakiri, páchané lokálně vždy na orgánu, který v dané situaci hraje hlavní roli. Zároveň jde o mezní situace, ve kterých leckdy skrývané a maskované city naplno vyplavou napovrch. A když pak vyplave i skůtr, je třeba vzít nohy na ramena... vlastně motor na hausbót. Epizodní ukázky koloritu východoasijských dovolenkářů (nebo vyvrhelů společnosti?) ve mně vyvolaly především směsici údivu a posvátného vyděšení. Kdo ví, co konzumace tohoto pečlivě naporcovaného suši přinese příště. ()

ORIN

Z interpretačního hlediska velice složitý film, který při obrazové komplikovanosti a množství významů dokáže rozkódovat jen málokdo. Vizuálně nesmirně silný, nebývalý a jedinečný (nicméně až příliš krutý a násilnický) filmový zážitek. Přiznávám, poprvé jsem to úpně nepobral. ()

genetique

Vopred som vedel, že podľa okolitých komentárov a hodnotení sa mi film nemusí vôbec páčiť. A na moje prekvapenie, keďže to niekedy tak býva, som ho odsledoval s veľkým pochopením a prekvapením. Neveril som, že by hlavná postava počas jeden a pol hodiny nevyslovila ani hlásku a práve tým bola táto postava výnimočná a práve tým musela Jung Suh upriamiť pozornosť na ostatnú pripravenosť v hereckej podobe, ktorú zvládli aj s ostatnými dokonale. Nevysloviteľne surové a chladné scény sú zároveň naplnené láskou, nehou a vášňou nielen k rybárskemu prostrediu, čím vzniká príjemná atmosféra len na pár metroch štvorcových. 75%. ()

sniper18

Je to dosť dobrá poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má vydarený príbeh odohrávajúci sa na odľahlom jazere s plávajúcimi chatkami určenými na oddych a rybárčenie, o ktoré sa stará tajomná správkyňa, ktorá okrem toho nemá problém návštevníkom ponúkať aj intímnejšie služby. Sem prichádza muž, ktorého tiaži minulosť, aby tu mohol skoncovať so životom, ale správkyňu hneď zaujme a postupne medzi nimi vzniká silné puto, ktoré nezničí žiadna prekážka. So spracovaním som veľmi spokojný, už od začiatku si ma to získalo tým veľmi zaujímavým a originálnym prostredím na príjemnom a tichom jazere, z ktorého sa dej, teda aj sa to vôbec dá dejom nazvať ani na okamih nepohne, ale našťastie nezostalo len pri tom. Postava muža ma síce až tak veľmi nezaujala, ale plne to vynahradzuje postava správkyne, ktorá je naopak zaujímavá v každom ohľade a aj to ich postupné zbližovanie cez pár prekážok je výborne podané, nájde sa tu množstvo vydarených situácií a film ma skutočne bavil od prvej do poslednej minúty. A veľkú zásluhu má na tom práve poetická stránka, nielen z hľadiska prírody, ktorá má ale tiež svoj podiel, no hlavne je to tak zaujímavo umelecky úchylné. Táto kombinácia erotiky a násilia, ktorá ide v niektorých scénach bok po boku a tak sa vlastne vzájomne dopĺňajú sa skutočne vydarila. Jedine tie scény so zvieratami, obzvlášť rybami si mohli odpustiť, to do filmu nepatrí. Herecké obsadenie je bez problémov, hlavné duo sa pre svoje úlohy hodí a spolu dobre funguje, ale zaujme aj tých pár vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, toto je presne Kim Ki-Dukov štýl, príjemný vizuál, atraktívne prostredie, skvelá poetika a zaujímavá práca s postavami, tu nemám problém. Kim Ki-Duk má na svojom konte aj lepšie filmy, ale aj Ostrov rozhodne patrí medzi tie výnimočné diela, ktoré sa oplatí pozrieť. 79% ()

maxi6

...........V paměti mi zůstala přepychová kamera spolu s poetickou hudbou. Ostatní je zcela nepochybně jen odrazem výstředního Kimova neukojeného nitra, typickým výrazem pro člověka, jenž chce šokovat za každou cenu. Jeho extrémní výraz a symbolismus sklouzává do vřelé, kýčovité podoby, jeho zfilmovaného ega. Tolika lidmi obdivovaná asijská kinematografie má ve svém jádru vždy buď skrytě nebo naturalisticky podobu brutality, násilí, přetvářky, povrchnosti, nadřazenosti muže nad ženou. ()

berg.12

Když za nic jiného, tak za to nádherné ticho. To tvoří krásný kontrast k tomu, co se odehrává na plátně a celkový účinek podtrhuje možná víc, než jakákoli hudba. Něco tak drsně a přitom krásně působícího už jsem dlouho neviděl. Jen si nejsem si jistý, jestli ta úplná tečka za filmem byla to nejlepší a jestli bylo nutné jít až takhle na dřeň. Jestli máte pocit, že filmy o vztazích jsou pořád o tom samém, tak věřte, že ne všechny. PS: pokud fyzicky prožíváte to, co se odehrává na plátně, tak se na tohle radši nekoukejte, Kim Ki-duk totiž na rozdíl od nejrůznějších krváků dokáže být neuvěřitelně přesvědčivý i bez jediného záběru. ()

kitano

Kim-Ki-dukov svet nebol nikdy zvláštnejší, znepokojivejší a drsnejší. Možno aj preto mi to celé prišlo predsa len trochu moc neuveritelné a tažko strávitelné a brať to celé ako metaforu/podobenstvo bolo pre mňa narozdiel od jeho ďalších filmov naozaj ťažké. Stále však, bol to enomrne silný emotívny a vizuálny zážitok. Najzaujímavejší prvok bola určite hlavná hrdinka, ktorá stvárňuje akúsi jazernú kráľovnú, vládnucu vo vlastnom svete, ktorý má úplne iné zákony a pravidlá ako svet vonkajší a tí, ktorí do jej kráľovstva vkročia, sa jej musia chtiac, či nechtiac podriaditť.... (8.5/10) ()

sud

Příběh lásky, vášně a krutosti. Ki-duk Kim nepotřebuje mnoho dialogů k vyjádření svých myšlenek srze filmové plátno. Téma lásky, kdy jeden o druhého bojuje krutostí na sobě i ostatních. I přes několik skutečně hodně brutálních scén film působí spíše lyricky. Nikdy jsem si nemyslel že by šla dohromady brutalita s romantikou. Do doby než jsem poznal Kim Ki-duka. ()

Radko

Zrodenie lásky cez fyzicky precítenú bolesť mi pred rokmi evokoval veršík pesničkára Vladimíra Mertu: „Nenávist chodí ráda obnažená, to proto svlíkám kůži z těla už, to proto, že ve mně spí žena, to proto, že v Tobě se rodí muž“. Kim ki duk ma rovnako zasiahol prostredníctvom filmu, poskladaného z krásnych obrazov samoty, bolesti, smútku, smrti ...a spojenia. ()

Dan9K

Neskutečně odlišné pocity si odnáším z tohoto snímku z prvního a druhého sledování. To první nastalo nedlouho poté, co to dávali na ČT 2. Chytře jsem si to nahrál, abych se mohl podívat později, jenže v životě každého videa nastane den, kdy řekne: "Ne, mám toho dost"! a rozhodlo se při nahrávání vypustit poslední třetinu, což jsem samozřejmě zjistil až během sledování. Nicméně zážitek byl přesto velký, byl to můj první Kim Ki-Duk, obrovský nezvyk, pocit velké originality a v podstatě nadšení, pominu-li smrtelný vztek na můj videorekordér. A rozhodl jsem se i výjimečně pro hodnocení, i když jsem to nedokoukal. Byly to krásné 4 hvězdy. Později jsem se ale rozhodl, že si film seženu a dokoukám a hodnocení jsem dočasně smazal. Snad skoro po roce, co to dávali na ČT2, jsem usedl k Ostrovu znovu. Jelikož mám teď ale za sebou mimo Ostrov již 3 Kimovy filmy, z nichž se 2 odehrávaly především na vodě, pocit originality a nezvyku se naprosto vytratil. Rovněž se mi mnohem více hnusilo zbytečné násilí na zvířatech. Nesouhlasím, aby se kvůli filmu obětovávaly takto ničemně životy. Kdyby se ale jen zabíjelo, ono je to přímo mučení. Když si člověk sám na sobě způsobuje násilí, jak tomu bylo i zde, i když to bylo neskutečně samoúčelné až trapné, mám z toho v podstatě bžundu a rád se na to podívám. Ovšem asi by se nemělo opomenout, že lidé tu bolest a zranění pravděpodobně v tomto snímku jenom hráli, narozdíl od jiných živočichů. I když, pravda, u Korejců člověk nikdy neví. Dalším bodem, který mě hodně zklamal, byla extrémní nuda po polovině snímku. I přesto, že je film relativně krátký, bylo to skoro k nesnesení. Pokud mluvím o samoúčelnosti, případně bezúčelnosti a trapnosti, stejně tak na mě působil i všudypřítomný sex. Člověk si nemůže být jistý vteřinou, aby z ničeho nic najednou neprobleskl překvapivý střih na souložící pár. Shrnutí. sex, násilí a nuda - pokud vám to ke kvalitnímu filmovému zážitku stačí, pak vám přeji příjemný a ničím nerušený let... ()

venus

Nechápu? Na jedné straně nádherná krajina a na té druhé stahování žáby z kůže, mlácení psa, utopení andulky nebo ořezání živé ryby, která je pak puštěna zpět do vody... Vře ve mne odpor a znechucení. Další scéna, jež ve mne bouří krev a žene ji pod velkým tlakem do hlavy je, když Hyun-shik několikrát kopne Hee-jin do rozkroku, pak se na ní jako zvíře ukáji a nakonec si "tam" Hee-jin strčí háčky na ryby a trhne... O dálší scéně s háčky ani nemluvím... Zvrácené! ()

Amarcord_1

75 % - Romantické obrázky plovoucích chaloupek, poněkud naturalističtější obrázky lásky a sexu, velmi drsné obrázky násilí na sobě i na jiných, a k tomu ještě svérázný rybolov ;o) Seom je výstavou, na níž všechna tato díla shlédnete v relativně rychlém tempu, což je na jednu stranu škoda, protože konec filmu se mi zdál trochu nedopečený, ale na druhou stranu se vám vlastně uleví, protože se rozhodně nejedná o film, u kterého by se dal lehounce polykat popcorn… Ostrov je drsná podívaná, která nebude pro všechny žaludky stravitelná, a která má velkou schopnost přenášet imprese beze slov. Kdo toto je schopen ocenit, tomu se film rozhodně bude líbit. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí