Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

vesper001

Starodávný dědek a pernibaba nalákají Jeníčka a Mařenku na samotku u lesa a chtějí pro ně jen to nejlepší. Je to děsivé a dost, a bylo by ještě víc, kdyby se furt nefilmovalo a nerapovalo (to asi aby si děti měly s čím hrát) a děj se soustředil jen na prázdninová dobrodružství. S babou na babu, s dědkem v kostky, s návštěvami na schovku a v noci na hosty Normana Batese (bez šatů, bez hřebene nebo bez večeře). A pointu jsem pochopila jen ze 3/4. Takže – Shyamalan je konečně čistej, ale v hlavě se mu ještě nerozsvítilo. ()

Khumbac

Scéna mezi pilíři - hra na schovku. Moment překvapení co bude bába dělat za dveřmi po 21:30. Studna. Kulovnice. Pleny. Čištění trouby. Všechny tyto momenty mě udržely v pohotovosti. Nebralo mě spaní což je velké plus. ()

Mr.Ripley

Kdyby by mi někdo řekl, že Shyamalan zresustituje žánr found footage a zároveň povstane z popela, nejspíš bych se mu vysmál. The Visit je překvapivě kvalitním mixem černé komedie a znepokojujícího hororu. Shya svou sebejistou režií pozvedl upadající žánr na původní úroveň a odebral epileptickou kameru + dodal již tradičně (funkčně) šokující závěr. Jen tak dál, doufejme že to nebyla jenom anomálie a další počin bude stejně kvalitní! ()

filmmovier

Velký Ind povstal z hrobu a natočil tenhle příjemný a zábavný film, u kterého ani found footage není vůbec otravné. Po tuně kravin, které jsem radši ani neviděl, dává Návštěva naději, že má Shyamalan ještě naději (na nic lepšího jsem nepřišel). Zábavný příběh se sympatickým obsazením a dějem, který sice není strašidelný, ale který je natočený tak zručně, že v některých momentech opravdu vyděsit může, zejména pak v povedeném závěru - ale z babičky a dědy je ta podivnost cítit celou dobu, ti dva jsou skutečně parádní. Nejoriginálnější film, co jsem letos viděl, do klasické zápletky přináší něco nového, funguje na všech úrovních, nenudí a bavil mě. Takže za mě opravdu spokojenost, neb to bylo skutečně příjemné pokoukání, zajímavě artově a s láskou natočené, které ve mně vzbudilo nejistotu a spoustu otázek a jehož závěr mě dostatečně uspokojil. A teď napíšu něco, čeho doufám nebudu litovat - těším se na další film M. N. Shyamalana. 75%. Bylo vidět, že si to všichni užívali -jako já... ()

Copacabana

Takúto návštevu u starých rodičov by som teda nechcela zažiť. Dvaja teenageri sa rozhodnú ísť na návštevu k starým rodičom, no nanešťastie zisťujú až príliš neskoro, že nejde o ich skutočných starých rodičov. Ide o starší podivný párik, ktorý robí samé čudné veci a má čím ďalej tým podivnejšie zvyklosti. Film udržuje diváka v napätí až po lakačky, ktoré sú efektné, originálne a nečakané, preto fungujú z môjho pohľadu veľmi dobre. Vizuálne strašidelne a znepokojivo pôsobili aj trhané pohyby "babičky", ktoré sa deťom podarili nakrútiť na ručnú kameru a neskôr boli aj ich svedkami. Celkovo môžem povedať, že ide o jeden z top hororov tohto roku. ()

Triple H

Skoro výborné. Atmosféra, dobrí herci, zaujímavý nápad, nie úplne predvídateľný vývoj, všetko fajn. Len finále mohlo byť kus údernejšie. Ale podarená vec, kde sa nezaprie, že Shyamalan umí a vie dať veciam osobitý punc. ()

Motinski

Pri množstve scen ma mrazilo v chrbte viac ako pri väčšine súčasných hororov. No a na to že neznášam found footage, Shyamalan dokázal ukočirovať veľmi nepríjemný film. The Visit je slasť pre fanúšikov mystery žanroviek, jednoduchý a skromný koncept ale brilantná atmosféra. V zavére som si kusal nechty, starci sú od začiatku správne podivný a budovanie napätia ukážkové. Som rád že pán režisér nezabudol remeslo a dúfam ze ešte niekedy zavíta k podobným veciam. ()

Avathar

Podľa traileru som bol viac než skeptický: vyzeralo to ako – prinajlepšom – priemerný FF horor, ktorý sa zvrhne to blbej hide-and-seek vyvražďovačky, kedy budú trafení dôchodcovia naháňať deti so sekerou po záhrade. Ale bol som zvedavý, čo Shyamalan po mizerných výkonoch, aké predviedol v DÁME VO VODE a STALO SA (POSLEDNÉHO VLÁDCU VETRA a PO ZÁNIKU ZEME som radšej oblúkom obišiel...) vytvorí. Vytvoril niečo veľmi, veľmi zvláštne a bizarné, napínavé a svojim spôsobom vtipné. Podobne ako nedávny CREEP, aj THE VISIT sa nesie v dosť hutnej atmosfére, kedy režisér drží diváka v šachu, vedie ho na falošné stopy, obratne buduje napätie a atmosféru a vy len čakáte, čo sa v nasledujúcej sekunde stane, kam sa príbeh stočí. Mnohé situácie sú zámerne komponované tak, že nebudete vedieť akú emóciu máte cítiť skôr – strach alebo smiech? A to dokonca často v rámci jednej scény! Mám sa báť, alebo sa smiať? Komédia sa prelieva s hororom, horor s komédiou tak ladne, že je to až neuveriteľné (opäť veľmi podobné pocitom, aké som mal pri sledovaní CREEP). A ja som jednoducho musel vedieť, ako to bude pokračovať ďalej, čo sa stane, skrátka Shyamalan ma dostal presne tam kde chcel. A ešte musím pochváliť vynikajúcich hercov, jednak starých rodičov a obe hlavné postavy sú možno najlepšie zahraté detské postavy za hooodne dlhú dobu. Solídny nábeh na päť hviezd. ()

Tosi

Tak jo, vypadá to, že je ten kluk Shyamalanovic zpět. Natočil malý, nízkorozpočtový horor (chvílemi tedy neměl daleko ke komedii), sice nic převratného, ale párkrát mě efekt ruční kamery vyvedl z klidu a já se mohl se slovy "tvl, co to je?", konečně aspoň trošku bát. Mám zlou tuchu, že letos už žádnému hororu čtyři hvězdičky nestihnu dát, ale pro mě je to po "It Follows", opět za slušných 69%. ()

bubun

Tento komentář obsahuje spoilery. Na jednu stranu je to samozřejmě hrozná konina (např.ano, dá se pochopit, z vyznění příběhu, že se matka nechtěla potkat se svými rodiči, ale že by potomky přivezla jen na půl cesty, a pak je nechala cestovat samotné vlakem, aniž by se aspoň z povzdálí účastnila jejich předání do rukou rodiny, to se mi zdá trochu divné, a takových momentů je tam víc), ale poměrně zábavná konina, a byla jsem mile překvapena pozitivním zakončením filmu - po všech těch amerických horůrcích, postavených na podobném principu, kde ovšem bylo "zlo" absolutně nepřemožitelné, a nevinné oběti neměly od začátku šanci a ke konci jim obvykle ještě někdo přiložil, což mě vytáčelo ani ne tak kvůli empatii k obětem, ale spíš z celkové nepravděpodobnosti tohoto děje, jsem se nechala osvěžit vítězstvím dvou hlavních dětských hrdinů (ačkoliv tomu chlapci určitě hráblo, ale kdo by se divil, a vůbec, hlavně že to přežil...). ()

viperDavid

Taková hororová nechutná sračka. SPOILER Líbil se mi jediný záběr a to když Ed zpovídal svou sestru (Olivii DeJonge), pak možná ještě konec, ale jinak se na to moc koukat nedalo. Nechápu některé vysoké hodnocení, nebo dokonce titul horor roku ()

hajdano

Výborný Found Footage dvou sourozenců, kteří plni očekávání jedou na návštěvu prarodičů, které nikdy před tím neviděli, vše chtějí zdokumentovat pro svojí matku a získat pro ní jejich odpuštění. Týden s babičkou a dědou nebude zrovna procházkou růžovým sadem. Staří lidé dokážou slušně vyděsit. ()

Qitek

Příjemné překvapení od režiséra, kterého jsem odepsal tři filmy zpět. Nizkorozpočtová žánrovka, která nemůže urazit. Jistě, zároveň nás nezvedne ze židle, každopádně twist je velmi příjemný a film má sposuty skvělých, černohumorných scén a je opravdu příjemné se dívat na "děsivé" scény, které spíš než mrazení v zádech vyvolají příjemný úsměv na rtech a zásluhu na to má, jak je již zde velmi trefně zmiňováno, výborný casting. ()

oveckaoa odpad!

2 děcka jdou na návštěvu k babičce a dědečkovi. Chlapec je něco jako pseudozačínající pseudoraper ( s tím rozdílem, že kdejaký český raper kdyby rapoval o exkrementu tak to má větší hodnotu než tenhle) a holka si o sobě myslí, že není krásná (přesto, když něco natáčí je vždy v hlavním záběru). Babička je pro změnu magor, která tančí s nožem v noci před jejich pokojem a dědeček rád vypráví o tom, že by si rád vystřelil brokovnicí mozek z těla. Prostě všichni jsou banda magorů a člověkovi se nabízí otázka jestli jim nezavolat psychinu případně policii to by, ale neměly ty děcka o ničem točit (beztak až na 5 minut ke konci nic nevidíme takže by to vyšlo lépe). Nejhorší found footage co jsem kdy viděl. ()

Dado

Dve kamery, zimné prostredie, originálny nápad. S týmto stručným zoznamom si Shyamalan bez problémov vystačil a po niekoľkých pochybných pokusoch a vyjdenie zo zabehnutých koľají sa viac než dôstojne vrátil k tomu, čím si kedysi vybudoval status uznávaného filmára. O ďalšom Šiestom zmysle sa pravdaže hovoriť nedá, no i bez dokonale premyslenej zápletky je The Visit, minimálne pri porovnaní s konkurenciou z posledných rokov, výnimočným hororovým počinom, ktorý si dáva záležať predovšetkým na budovaní a stupňovaní mrazivej atmosféry. Zároveň sa takmer úspešne vyhýba prvoplánovým "ľakačkám" a iným otravným prvkom, ktoré považujú menej nadaní tvorcovia za žánrovú nevyhnutnosť. (75%)Slovenský dabing trpí odfláknutým prekladom a nie práve najšťastnejším obsadením súrodeneckej dvojice (predovšetkým Dávid Hartl už má za sebou časy, kedy mohol dabovať 13-ročných sopliakov). Aspoň čiastočne to však kompenzujú skvelí starí rodičia, ktorých si strihli Táňa Radeva a František Kovár. ()

Sfinkter

Shyamalan je velký režisér, i když je trendem ho zatracovat. The Visit nemá ani český distribuční název, přitom se jedná o jeden z nejnapínavějších snímků posledních let. A to měl režisér k dispozici čtyři herce, z toho dva dětské. Jediné co snímku nesluší, je lehce teatrální závěr. ()

BROKEN_

Úžasně deprimující atmosféra, vynikající herecké výkony, prostředí plus k tomu všemu FOUND FOUTAGE KAMERA! Režisér Shyamalan využil found foutage excelentně, a ukázal že tenhle subžánr ještě nevymřel. Celý děj je předvídatelný a už při příjezdě k prarodičům, si začnete říkat, že tady něco nesedí. Jenže jde vidět že Shya nějak nic netají, o to mu vlastně nejde v tomhle filmu. Jde především o tu atmosféru, která nemá chybu. Hlavně v poslední třetině filmu, se přepne do maximálního stupně a divák je přilepený k židli, a nedokáže se odtrhnout. Já sám jsem si myslel, že to bude jinak s těma prarodičema, následně když to všechno vyšlo najevo, má reakce byla "nojo zase ten Shya, vynikající". JE TO ŽÁNROVÁ JEDNOHUBKA S KRÁTKOU STOPÁŽÍ KTERÁ NEZAMRZÍ! ()

Johnny.ARN

Bolo to super. Strašidelné, skvelo obsadené, bez zbytočností, s myšlienkou. Nevidel som veľa podobných filmov, ale tak Blair Witch je v tomto asi klasika a neviem, či to je len spomienková nostalgia, ale tam som sa bál ešte o čosi viac. 4 z 5 ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback