Nekromantik (festivalový název)

Nekromantik

Horor / Komedie / Drama / Romantický

Západní Německo, 1987, 74 min

Jörg Buttgereit

Buttgereit s přehledem (a nadhledem) natočil minimalistický snímek s minimem dialogů o dvojici fascinované mrtvou hmotou, plný symboliky a nutící diváka k zamyšlení (popř. ke zvracení či k souloži s mrtvolou). Smrtí život nekončí, ale jen málokdo má to štěstí, že si vrzne i po smrti. Buttgereit má opravdu zvláštní smysl pro humor. Práce v Joeově úklidové službě vypadá fakt zajímavě a zaměstnance to očividně baví. Nějaký až moc. Úmrtí byla úžasná a snová pasáž, kde dostane Rob od Betty už mírně opotřebovanou hlavu a pak si na louce rozverně hází s vnitřnostmi, mě naprosto odrovnala. Navíc je Buttgereit zodpovědný a nenechá herce souložit bez ochrany. V podstatě ale jde o inteligentní dojemný romantický a ve snových pasážích silně psychedelický snímek se skvělou (i když velmi jednoduchou) hudbou (dokonale pasující k vizuálu) a artovým feelingem. Milování se s rozkládající se mrtvolou působilo velmi živelně a eroticky. Je to zvláštní pocit, snažit se vcítit do nekrofila. Nějak se mi ale nepovedlo absorbovat pocity z osahávání oka jejich nového (tři roky prošlého) kamaráda, kdy Rob nejdřív palcem setřel oční víčko a pak prstem přejížděl po slizkém oku. Scény, kdy Rob bere při milování oko zuby do pusy a pak když při polibku od Betty oko zpomaleně vypadává z důlku jsou už fajn a některým jedincům by možná přivodily i erekci. Problém nastává, když Betty uteče se svou novou životní láskou a Rob začíná prožívat existencionální krizi. Vanová scéna s kočkou je nezapomenutelná. Navíc varhánky nikdy nebyly takhle děsivé. Symbolické stažení a vykuchání králíka, střídající se se záběry pitvajícího Roba, je velmi poučné a kdyby se někdy zhroutil systém a nastala anarchie, tak jsou tyhle záběry pro homo urbanus k nezaplacení. Snímek mě nešokoval, ale pobavil a hlavně naprosto fascinoval a uhranul svojí estetikou. Asi bych měl dojít za psychiatrem nechat si vyhotovit psychologický posudek, ale nejdřív radši vyčistím křeslo od spermatu, než přijde máma z práce.(31.1.2009)

• HorrorVamp

Nejdřív jsem si myslela, že to byl pokus o vtip, ale bohužel nebyl. Oni to mysleli "smrtelně" nekrofilně vážně. Nevím, ani nedokážu ohodnotit tu omáčku kolem, herce a tak. Snad jen, že mně, krom toho všeho, brněly uši z té prapodivné hudby (odporná byla ta při kuchání králíka) a vůbec většího hnusáka, myslím tím hlavního "hrdinu" už snad ani vybrat nemohli a role úchyláka mu náramně sedla, za což filmu náleží malé bezvýznamné plus. Ani mě nepřekvapuje, že to natočili Němci:D Takže buď čistokrevný odpad!, nebo 5 hvězd - ovšem jinak než obvykle za naprostou šílenost, která skutečně není pro normální lidi:) Takže viděno poprvé a naposledy. "Muchlování" s ehm... zrychleně, páč to opravdu sledovat nemusím:) Věděla sem co tam bude a o čemže to je a do čeho jdu, ale že to bude "až tak"?(9.11.2009)

• sullafelix

originálny nápad a scény ......podpriemerné herecké výkony...... deficit strachu a napätia ....... bezcenný horror >>>>> *(11.1.2005)

• EdaS

Když jsem u toho dokázal usínat, tak to asi nic moc nebylo. :) LFŠ 2010(26.7.2010)

• HOODY

Tak tohle byl ten naprosto nejhorší film vůbec. A to po všech stránkách. Jak spracováním, "hereckými" výkony, naprosto stupidním příběhem. Jediné co ušlo byla hudba, ale jinak to je ta největší sračka co sem kdy viděl (a s tim králíkem mě nasrali uplně nejvíc). A vy, co tomu dáváte víc než 3 * asi nejste normální. Alespoň že to bylo tak krátký, i když by tomu skrácení o 70 minut vůbec nevadilo.(24.8.2008)