Poslední dny v Buchenwaldu mezi přežitím a morálkou... Hans Pippig se v dubnu 1943 dostává za šíření bolševické propagandy do koncentračního tábora Buchenwald. Během nadcházejících let se stane členem táborové buňky, která plánuje ozbrojený převrat, jenž má nastat ve chvíli, kdy budou Němci vyklízet tábor před postupující západní frontou. Na jaře 1945 se do tábora s jedním z mnoha transportů dostává malý chlapec, kterého tam v kufru propašoval přítel jeho otce. Pippig chlapce náhodou objeví a rozhodne se za pomoci kolegů ze skladiště oděvů pro vězně a zabavených věcí chlapce v táboře schovat a uchránit před jistou smrtí... Film z produkce společnosti UFA Fiction představuje druhou adaptaci stejnojmenného románu Bruna Apitze z roku 1958. Autor, který sám coby komunista strávil osm let v koncentračním táboře Buchenwald, v knize vypráví sice fiktivně vystavěný příběh, ale vycházel při tom z reálných událostí a v jednotlivých postavách (byť pozměnil jejich jména) vycházel z lidí, které v táboře poznal. Nejinak je tomu s figurou malého chlapce, která vychází z příběhu Stefana Jerzyho Zweiga, o němž Apitz slyšel, ale sám se s ním nesetkal. Zweig, známý dnes jako buchenwaldské dítě, se do tábora dostal jako tříletý v roce 1944 s otcem a za pomoci vězeňských funkcionářů přežil až do osvobození. (Česká televize)

Agnostik

Buchenwaldská smrtící mašinerie neblaze proslulého koncentračního tábora v nahé krutosti.Mnohem lepší,syrovější,beznadějnější a krutější verze než původní z roku 1963.Nemůžu si pomoci ale linie příběhu je zde vykreslena reálněji,a o to větší a otřesnější zážitek je přednesen divákovi.90%. ()

NikiVai

Co je život jednoho kluka? Nalezení lidskosti tam, kde už z ní skoro nic nezbylo a také nezměrná lidská síla. Velmi dobře natočený film, drsný, krutý, emotivní a nadějeplný. ()

kriplozoik

Jestli to mohu porovnat, tak podle mě je verze z roku 1962 o třídu lepší. Ale kdo ví - řekl bych, že mladým divákům víc sedne tato verze. ()

lahvi

Neni pouze německý film. Točilo se v čr. Vězni jsou český komparz. A ještě tam byly ve štábu jiní. Francouzi nebo amíci, to už nevím, bych kecal. ()

BGH

Filmařsky to není žádný majstrštyk po žádné stránce..ani kamera, ani herci, ani výprava, ani příběh, TV film je na tom strašně moc vidět. Na druhou stranu, film dokázal vyvolat emoce a dojmout... Možná je to tím, že mi v posteli spí 4 letej kluk, možná sem prostě měkkej, ale oči se mi leskly tak, jak už dlouho u žádnýho TOP velkofilmu ne... ()

PORTER44

Další film z koncentráku a povedl se,z Německé produkce ,zdálo by se že to budou zlehčovat ale nebylo tomu tak ,spousta drsných scén,ve filmu se objeví i ukázky za skutečnosti ,masové hroby atd.Příběhově to ujde v koncentráku se chystá na konec války vzpoura ale objeví se potíže v podobě 3 letého kluka přepravovaného v kufru kterého se vězni nedokáží vzdát ,a drsný velitel který se snaží připravovanou vzpouru odhalit.Ve filmu se objeví í pár českých herců. ()

5tipes

Televizní film s distribučními parametry, kvalitní díky své knižní předloze, celkem dobře vybalancovanému scénáři a vědomé režii. Mnohem lepší, než kdejaký americký film z Holocaustu. Ruční kamera byla zcela decentní, nerušila emoce a lokace Buchenwaldu působily velmi tríznivě. ()

anakonda007

Našla jsem ho nahodou volně na you. Dokoukala jsem ho na jeden zátah. Na to , že je to televizní film, to bylo dobře zahrané a napínavé od začátku do konce. ()

milos.bradik

Dobře natočený film, ale námět, podle románu komunistického spisovatele Bruno Apitze, zkresluje skutečnost. Ukazuje kápa jako nositele odporu a zachránce lidí, přitom to byli spolupracovníci Němců a podíleli se i na likvidaci vězňů. ()