Mládí vůdce

(festivalový název)
  • Velká Británie The Childhood of a Leader (více)

Film vypráví příběh o mladém americkém chlapci žijícím ve Francii v roce 1918, v období vzestupu fašismu, jehož otec pracuje pro americkou vládu a snaží se vytvořit Versailleskou smlouvu. To, čeho je chlapec svědkem, ho utvrdí v jeho přesvědčení - a my jsme svědky zrození děsivého ega. (Ajjinka)

kaylin

Snímek, který se snaží být o hodně intenzívnější, než jakým skutečně je. To, co se nám snaží říct kamera a hudba, to nám prostě děj neříká. Není to tak strhující, jak by to chtělo být, tady jsou kamera a zvuk až příliš rušivým aspektem, který přehlušuje všechno, vlastně i tu myšlenku, která je nám sdělována. ()

*CARNIFEX*

Priznám sa, že som bol z úvodného intra priam fascinovaný. Čaro tajomna dodáva najmä hudba, ktorá budí akýsi podivný druh rešpektu. Dávno som sa s niečím takým nestretol. Bohužiaľ, tu akoby sa "zastavil čas", respektíve rozsypal piesok z presýpacích hodín. Na dlhé minúty nijak záživné sociálne drama natoľko ovládlo veškeré dianie až som sa pohrával s myšlienkou: pospať si si mohol aj pri vypnutom televízore, zbytočne páliš elektriku. Hlavnou myšlienkou je výchova malého, podivného pankharta, ktorý postupne manipuluje takmer s každým, kto sa objaví v jeho blízkosti, vrátane matky. Samozrejme, jediný kto to vidí, je zaneprázdnená hlava rodiny, ktorej je prednejšia politická situácia než vlastná rodina. Bohužiaľ, napriek tomu, že sa v závere dostane k akému si pohoršeniu v podobe snahy o šokovanie diváka, samotný snímok nemá z hororom spoločné absolútne nič. Navyše ani ako dráma "Childhood of a Leader" nezaujal natoľko, aby sa divák cítil dostatočne frustrovaný. Rozuzlenie je pre mňa groteskou. Samozrejme každý si ho môže vysvetliť po svojom, no na mňa pôsobí ako úplná dementná fraška a aj najmä vďaka nej idem s hodnotením ešte nižšie ako som pôvodne plánoval - 40% ()

Ikedar

Dobre sa na to pozerá, je tam výborná hudba, a atmosféra filmu mi tiež veľmi dobre sadla. Problém je však v tom, že filmu chýba akési rozuzlenie. A keď by sa zdalo, že nejaké prichádza, divákovi len viac zamotá hlavu. Nehovorím, že potrebujem mať všetko zrozumiteľne servírované ako na podnose, ale v tomto prípade človek čaká akýsi záver. A keď nepríde, ostáva pri nepríjemných otázkach. Pri záverečných titulkoch som si vravel presne toto. Inak mám podobné filmy veľmi rád. ()

Marceloo

Syn jedného z najvýznamnejších lídrov prvej svetovej vojny žije vo Francúzsku so svojou matkou a slúžkami. Otec je neustále zaneprázdnený a má plno povinností, takže na syna mu mnoho času nezostáva. Keďže je Prescott neposlušné dieťa a potrebuje nad sebou pevnú ruku, ktorú zaneprázdnený otec nedokáže poskytnúť, dostáva sa neustále do problémov. Následky vojny sa v rodine neustále stupňujú a rovnako sa stupňuje aj agresivita Prescotta, ktorý sa čoraz viac uzatvára do seba a stáva sa čoraz väčším problémom pre svojich blízkych. - Počítal som s tým, že žáner horor bude v tomto diele využitý len minimálne, ale napriek tomu som mu chcel dať šancu. Lákalo ma herecké obsadenie, doba, v ktorej sa dej odohráva a aj hlavný námet. The Childhood of a Leader vyzerá vďaka vysokému rozpočtu velmi dobre. Pôsobivé kostýmy, pekné stavby, kvalitné herecké výkony a ideálne skomponovaná hudba vytvárajú pocit toho, že režisér už má mnoho skúseností, aj keď to je len jeho režijný debut. Emocionálne bola hlavná postava zobrazená prekvapivo výborne a jeho psychické rozpoloženie a nepredvídatelné správanie ma udivovali. Bol som zvedavý na vyvrcholenie, keďže sa dovtedy žáner horor objavil len minimálne. S rozuzlením som ako človek závislý na hororoch spokojný, keďže to k tomu po celý čas smerovalo a chápem to, že sa tvorcovia nesnažili zobraziť niečo brutálnejšie, pretože by potom nezískali tolko ocenení. The Childhood of a Leader rozhodne odporúčam každému, kto má rád nahliadnutie do hlbokej psychiky zvráteného človeka alebo výrazný pohlad na rozklad slušného človeka. + herečka z Tale of Tales + herec z Let Us Prey ()

molcan2 odpad!

Okázalá hlúposť. Z tohto filmu som bol najviac sklamaný za poslednú dobu, keď som si prečítal chválive recenzie. Hudba je bombastická, zábery neskutočné dlhé a psychológia typu "zo zneužitého dieťaťa vyrástol bastard". Nečítal som Sartreho originál, ale pochybujem, že bol tak nudný. Niektorý z vedľajších hercov boli dobrý, ale Liam Cunningham, najmä, vyzeral veľmi nepohodlne v jeho letmej úlohe. Postava Roberta Pattinsona bola obzvlášť mätúca: Kto to bol? Čo tam robil? Prečo hral dospelého Prescotta? ()

• Film se z velké části natáčel v Maďarsku. (Ajjinka)