Rudá mašina

• USA Red Army (více)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

wick

Parádní dokument...nejen o legendární hokejové první pětce sborné. Promyšlený scénář zaujme ve spojitosti s dobovými událostmi zaujme i ty, kteří neví, že existuje někdo jako Slava Fetisov , a neví, co je zakázané uvolnění. ()

Gregor_Samsa

Pamatuju si ty jména z dětských let. Starý blikající přijímač, extatický hlas televizního komentátora: Kasatonov – Fetisov – Krutov – Makarov – Larionov... a gól! Velmi zajímavý dokument s pohledem nejen do nitra přípravu sovětského týmu, ale zejména neuvěřitelných peripetií s odchodem do NHL a s happy endem v podobě vítězství Stanley Cupu za Detroit. Silné, pravdivé, poučné a občas dojemné! 80%. ()

Lachtan44

Asi nejzajímavější dokument, který byl o sovětských hokejistech natočen. K dokonalosti chybí jen pár pikantností o vztahu Fetisova a Kasatonova, zejména s doby po rozpadu Sovětského svazu, a z doby kdy působil Kasatonov jako Tichonovův asistent u reprezentace. Na druhou stranu ale chápu, že je třeba dokument smrsknout do délky, kterou vydrží sledovat i "obyčejný" divák. Shlédnuto v rámci filmové neděle za lidovou padesátikorunu. V rámci plnémo vstupného půjde na takovýhle kousek jen opravdový gurmán :-) ()

987Castiel

Dokonale spracovaný dokumentárno-športový film. Ruky bozkávať režisérovi zato ako ma nepustil ani len žmurknúť. Povinnosť pre všetkých športových nadšencov ako takých a ľudí, ktorí sa zaujímajú o historickú, politickú i ekonomickú situáciu doby. Viac takýchto filmov si prosím! ()

david666

Zajímavý dokument, pokud je alespoň z poloviny pravdivý, tak měním svůj pohled na Ruské hokejisty 80 let. Asito nebyl žádný med. ()

Saxos

Z doby, kdy bylo sportu využito v ideologickém boji studené války. V součastnosti jde už hlavně jen o bankovky. Dokument plný dobových záběrů i fotek. ()

Tomas_PO

Nečakane výborný dokument, ako športový, osobný, tak aj spoločensko-politický. V hlavnej úlohe Vjačeslav 'Slava' Fetisov, spolu so svojou veľkou päťkou Kasatonov, Krutov, Larionov, Makarov, a samozrejme Tretiakom. K tomu otec sovietskeho hokeja Anatoly Tarasov. Na päť hviezd chýbalo snáď len do dokumentu zlomiť aj druhú 'stranu' - Tichonova. Nikdy predtým som o tomto neuveriteľnom životno-športovom príbehu nepočul. Trošku prekvapil (a zneistil) Putinovský politický záver, najmä keď o štátom riadenom dopingu v Soči vieme už hodne. Odporúčam úžasný dokument Icarus. ()

Bagipycoo

Být nejlepší,ale za jakou cenu ? Skvělí dokument,který se převažně točí okolo nejslavnější rudé pětky, a hlavně Slavy Fetisova ,který se vlastně sám stává tak trochu jeho uhlavním nepřitelem Viktorem Tchonovem... ()

Kamil111

Kromě toho, že je to vcelku vyvážené (a jako pamětník to mohu posoudit :-), je to i nečekaně přirozené, hravé a občas vtipné. Fakt, že to celé vypráví Fetisov, Putinův ministr sportu, bych nechal bokem, nějak to přirozeně zapadá do historické souslednosti všeho, co se ve filmu děje. ()

Nečák

Skvělý dokument, z kterého zároveň všemi směry stříká deprese a tíseň - nenáviděli je snad všichni mimo SSSR, přitom opovrženíhodný byl jen Tichonov. I tak se ale neubráním dojmu, že ne Fetisov, ani Makarov, Larionov či Kasatonov, ale Krutov musel být rovný a fajn chlap! ()

Paradax

Dokument je dobře udělaný, taky ho dělali hoši z (českého) Chicaga, ale historie je někdy dost krutá a nepředpokládatelná. Snímek je prakticky životopisem Vjačeslava Fetisova a jeho život je v podstatě odrazem Sovětského svazu - úspěšný, slavný, budící dojem neporazitelnosti, ale na druhé straně drsný, žijící v obrovské chudobě, KGB a politika kam se podíváš a potom samozřejmě rozpad a nástup Putina. ()

sebii53

Velice zajímavý pohled pod pokličku nejen CSKA popřípadě Sborné, ale celého Sovětského svazu. Já jsem roky kdy Sborná ničila soupeře nezažil, pamatuji snad jen Fetisova a Larionova v Detroitu. Nelehký je život v totalitě a už vůbec ne, když máš být kouskem ve výstavní skříni. Když pak totalita skončí a ty máš možnost řídit se sám, někdy si s tím nevíš rady, což je vidět i na některých jedincích u nás, ale to už odbíhám někam co sem nepatří. ()

godina

Pro ty, kteří mají rádi dokument, sportovní téma a mají odvahu se podívat pod pokličku, je to zcela unikátní snímek a především životní příběh. Morálka, vůle, těžká dřina, sebeobětování stojí hned vedle zběhnutí, dolarů a svobodného života. Důkaz, že nebýt obětí a jednotlivců, nikdy by se ruský hokej do NHL nedostal. Dýchá z filmu obrovský kus vlastenectví. ()

JerryPilsen

bohužel málo obsáhlý a jenom z jednoho pohledu vyprávěný dokument.Spíš se to mělo jmenovat Fetisov.Chyběly mi tam delší záběry z mistrovství,v nejlepším byl vždycky střih na někoho kdo nic neříká.Trochu zklamání. ()

JS11

Dokumentární film pro „hokejové fajnšmekry“, kterým nejsou jména jako Tarasov, Tichonov, Fetisov, Treťjak a další neznámá. Ukazuje mnohé o čem se u nás jen „šuškalo“, nakonec i to, co dokázal bolševický režim udělat pro úspěch. Fetisova jsem nesnášel a tento film mi jen potvrdil, že oprávněně. Dokumentární zpracování filmu nijak neubírá na kvalitě. Ale znovu připomínám, osloví skutečně hlavně „pamětníky“. ()