Rudá mašina

• USA Red Army (více)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

dvopet

Dozvíte se, proč byl Anatolij Tarasov mistr Yoda sovětského hokeje, a proč se Vjačeslav Fetisov pod křídly Putina nyní mění v obdobu nenáviděného Tichonova. Vřele doporučuju. ()

noriaki

"You just can't compete. It's just too difficult." Wayne Gretzky. Excelentní, výborně natočený a ještě lépe sestříhaný dokument o pravděpodobně nejlepší hokejové pětce světa. Gabe Polsky se neomezil jen na výčet úspěchů neporazitelné sborné. Dovedně přiblížil dobovou situaci a ukázal, jak moc byl v SSSR propojený sport, armáda a politika. Nakousl i deziluzi postsovětského hokeje, kdy se zhroutil státní systém výchovy hráčů a financování klubů. Špička ve své kategorii a jeden z nejlepších dokumentů, co jsem měl možnost vidět. ()

VanTom

Kdybych o (sovětském) hokeji vůbec nic nevěděl, asi budu nadšený. Jenže dokument jednostranně vychází z povídání Vjačeslava Fetisova a temných stránek jeho i SSSR se dotýká "diplomaticky" (tedy krom diktátorského trenérství Tichonova, tam to zjevně bylo osobní). Raději manipulativně ždíme emoce vlezlým sledováním slzavých pohledů při prohrách (Lake Placid 1980), výhrách (ZOH '84), "zradách" či jiných tragédiích. ()

ghatos

Fakticky ideální výukový materiál pro ty, které sport vůbec nezajímá. Na základě nejbrutálnějšího hokejového stroje na vítězství uvidíte síť složitých mezilidských vztahů, politiku, psychologii, historii, specifický systém tréninku, mentalitu atd. v komplexních SOUVISLOSTECH. Propojení ideologie do herních systémů, jakožto odraz kultury a hodnot je opravdová vědecká perlička. Ruský fanatický kolektivistický přístup, kde lidská bytost je nástrojem v rukou božích (putinových) byla účinná v době studené války, ale co teď s ní v současném světě? Na příkladu legendárního V. Fetisova uvidíte tu vnitřní nejistotu současného Ruska. Chtějí si vzít z minulosti to dobré, jenže nechápou, že úspěch se hlavně postavil na tom zlém... . Současné generace ruských hokejistů by pod tyranem Tichonovem nevydrželi ani den. Nemohou po nich chtít něco, co patřilo do starého světa. Výsledky národního týmu na OH (částečně i MS) a vývoj KHL dokumentují nestabilní - nelogický koncept celého Ruska roku 2015 nejen v ledním hokeji. 86%. ()

ZkuKol

Gabe to pojal jako sportovní thriller, má co sdělit, chytře se soustředí na "nekompromisního" Fetisova. Staví to na trenérech, legendární "5" a závěrečné invazi veteránů do NHL. SOučasnosti se vyhýbá - už není o čem mluvit a kluci jsou Putinovi... ()

netahlo

Slava byl a je nejvetsi frajer z cele petky, bez debat. Larionov a Makarov byli excelentni hokejiste. Krutov se potykal z zivotospravou a na NHL nebyl stavenej. Nicmene prisel mi jako hodne ferovej chlap, skoda ho. Kasatonova jsem rad nikdy nemel. Teda ne, ze bych nekdy mel rad sbornou jako takovou. Ale co takhle lajna prevadela na lede, to nema obdoby. Kdyz vidim v cele naseho hokeje Lenera, Jandace a podobne kreaury, rikam si, ze bazy zase nebyly tak spatnym resenim :-) ()

luksatka

Skvěle natočený dokument, u kterého jsem během sledování nezůstal ani minutku nepozorný a znuděný. Jako člověk, který tuto éru hokeje nikdy nezažil, jsem byl uchvácen, jak vše probíhalo a jaké měli hokejisté v Sovětském svazu nelidské podmínky pro život. Opravdu emotivní dokument, který musel kdekoho uchvátit. ()

klukluka

Vynikající. Esprit tohoto dokumentu je mi záhadou. Nejsem hokejovej fanda, měl jsem to bez zvuku jen s titulkama, a přesto se mi hned od začátku na tváři rozhostil spokojenej smajlík a ne a ne zmizet. Naprosto jsem se do toho ponořil a žasnul, jaké problémy měli lidé, o kterých jsem si doteď myslel, že nikdy žádné problémy neměli. ()

Zagros

Rudá armáda by byl výstižnější název a navíc je to i správný překlad originálního názvu. Jinak jde spíše o vzpomínky Vjačeslava Fetisova a pár dalších legendárních sovětských hokejistů než o komplexní dokument o jejich nepřekonatelném hokejovém týmu. Sportovně ten tým zaslouží největší poklonu, protože ve své době byl skutečně nejlepší a to hlavně díky tomu, že hokeji obětovali naprosto vše. Trénovali čtyřikrát za den, byli neustále zavření v tréninkových centrech, neznali zábavu, rodinu, odpočinek, svobodu… Dokument Rudá armáda ovšem zdaleka není jen o hokeji, ale má také neskutečně silný politický podtext. Ten pro naši zemi a v dnešní době rezonuje ještě mnohem silněji. Ač je ruská mentalita obecně známá, nikdy mě nepřestane překvapovat. Je neuvěřitelné, jak si stále myslí, že jsou nejlepší na světě a jediní oni mají právo rozhodovat o všem. Kdokoliv si myslí něco jiného, tak je nepřítel a je proti nim. Přesto, že sovětský režim Fetisova málem zničil, sám o něm neřekne nic zlého a nikdy by nepřiznal, že bylo někdy něco špatně. Možná jim to vnitřně vadí, ale nedokáží, nemohou nebo to nechtějí přiznat. To je možná má jediná malá výtka k jinak skvělému počinu. U přímých otázek hokejisti vždy uhnou odpovědí i pohledem a nejsou dotlačeni k jasné odpovědi, i když i to uhnutí je svým způsobem dostačující odpověď. Mezi zápasy z letošního mistrovství světa a mezi zprávami o válce na Ukrajině si tento dokument rozhodně pusťte. Získáte další kontext a střípek do mozaiky dnešního světa. ()

Hanys_

Úspěch ruské hokejové mašiny byl pro některé dost tvrdě vykoupen. Sláva Fetisov jako hlavní průvodce v příběhu, kde nejde jen o hokej. Hodně chytlavé. ()

SpaceOdyseus

Velmi cenny film, tyto pribehy je potreba vypravet. V Rude Masine je velmi zajimave a chvilemi i neprijemne posviceno na temnou stranu hokeje a vysledek je urcite prinosny jak pro hokejove fandy, tak ostatni. Jen se na muj vkus prilis hraje s emocemi, ale to se da u americkeho dokumentu cekat, ze? ()

Ještěřák

Zklamání, pro někoho, kdo viděl všechny možné dokumenty na tohle téma, asi vyčerpané, málo přínosné, málo objevné. Bez intelektuála Larionova (který se v Americe prý naučil anglicky lépe, než většina Američanů) je to pro mne beze sympatií k inkriminovaným zpovídaným postavám, které mentalitou působí divně už z krátkých rozhovorů. Ala dokument "Senna" jako obvykle příliš jednostranné a tím pádem trochu B-kvalitní, Soviet Red Army určitě nebyla neporazitelná, dost účelově zcela chybí zmínka o dvou zásadních sovětských hokejových provarech století, a sice World Series '72 a Canada Cupu '87 (rusáci vlastně nevyhráli žádný "opravdu zásadní" podnik v tom smyslu, že je těžké identifikovat jediné jejich vítězství, použít ho a říct si u něj, tak tohle byl peak, kdy dali světu na prdel, nemají žádné rudé Nagano). Např. Gretzky, pravděpodobě nejlepší plejer všech dob, je zde vylíčen pouze jako taková šmouha, která neví, jak na Sověty hrát. Přitom když hrál v lajně s Lemieuxem, tak v jendom mači nasřádal snad cosi jako pět asistencí:-) Snad by to raději chtělo shromáždit prašule a energii na dokument, mapující dynastie NY Islanders (80s), Edmontonu Oilers (80s, podle mě vůbec nejlepší, nejofenzivnější mančaft všech dob), Detroitu Red Wings (90s) apod. jenomže by to asi nebylo dost globální, dost sexy, dost politický. Jak kdysi jednou napsal u jiného sovětského dokumentu uživatel Le_Chuck - "pre základné školy". (60%) ()

vander19

Nie je to prvý dokument, ktorý som videl ohľadom ZSSR a ich hokejovej drezúry. Hlavne z úvodu ma prekvapil Slava Fetisov ako zareagoval, fakt funny :-). Inak ide o taký nadhľad ako sa hlavne slávna päťka Larionov, Makarov, Krutov, Kasatonov, Fetisov snažili dostať do zahraničia hlavne zarábať doláre. Na druhej strane je to drsná výpoveď aj o tom ako sa zachovali KGB agenti napr. voči Fetisovovi. Nie je to tak super ako by človek čakal a mnoho vecí ostalo zahmlených a to hlavne zrejme preto, že Fetisov je už členov vlády matičky Russie. Ale tá buzerácia, tréningy, MR. Tichonov a pod. stoja za videnie. ()

Wishkah

Výborný a naučný dokument. Nedivím se, že se dokument věnuje hlavně Fetisovovi, protože on byl fenomenální hráč. Jen je mi líto, že d závěrečných titulků nedali co nejvíc ukázek veletočů slavné ruské pětky. Ale to je tak jediná výtka ()

Renfield

Výborný dokument, který hned od úvodu vtáhne do děje, který by jistě zaujal i člověka, co se o hokej vůbec nezajímá. Nevidím v něm žádnou propagandu, je tu jasně řečeno, jak to měli hráči složité a to jak na jedné, tak i na druhé straně nejen oceánu. Všechny hlavní protagonisty si pamatuji ještě z jejich aktivních let, takže jsem si u mnoha krásných záběrů i nostalgicky zavzpomínal. Chybí mi jen pár informací... ale chápu, že by to už bylo příliš dlouhé, nebo tam nejsou z jiných důvodů. I přesto je to krom mnoha jiného velice povedený pohled do nitra reprezentace a její nejslavnější pětky. Viktora Tichonova mám po shlédnutí ještě méně rád, než jsem měl dosud a že jsem ho zrovna rád neměl nikdy. 80% ()

Mikino00

Poněkud nevyvážený dokument, jelikož se v podstatě jedná o osobní výpověď Fetisova, který jakkoliv byl dobrý hráč, tak sympatický není ani trochu. Jeho výpověď tak trochu černobíle popisuje podmínky v CSKA a je soustavnou kritikou Tikchonova. I tak je zajímavé sledovat poměry v sovětském hokeji, které ale dokument jen načal, protože výpovědi ostatních hráčů skrývají potencionálně horší verzi reality, než s jakou se setkal nejlepší hráč SSSR. Nejzajímavější na celém dokumentu je tak spíše pohled do mentality Fetisova a jeho parťáků. ()

Gore

Jako jeden z mála nemám rád hokej a nesleduji ho, proto mě samotného překvapilo, že mě dokázal dokument věnující se hokeji natolik upoutat. Takhle by měl vypadat dokument! Nemám vůbec žádné výhrady. Krása. ()

WinstonS

Je to de facto dokument o životním osudu Slavy Fetisova, což je jeden z nejlepších obránců historie ledního hokeje (samozřejmě spolu s Martinem "Larrym" Hamrlíkem). Parádní exkluzivní historické záběry, spousta osobností světového hokeje (pobavil mě Gretzky a jeho "proti nim se prostě nedá hrát") a navrch nesmírně poutavě vyprávěný příběh sovětské sborné za časů Tarasova a Tichonova coby vrcholného a dlouhodobě piplaného produktu komunistické propagandy. Jak Rusáky nesnáším, tak záznamy branek lajny Fetisov, Kasatonov - Krutov, Larionov, Makarov jsou dechberoucí. Pro lidi zajímající se o hokejovou historii povinnost, nejlépe společně se stejnojmenným švédským dokumentárním filmem z roku 2004. ()

Everyone

Patrně nejlepší dokument o hokeji, který byl kdy natočen. Až uvidím něco lepšího, možná přehodnotím. V tomto dokumentu jsou výborně pochopeny a představeny charaktery jednotlivých hráčů i trenérů, ale i síla týmového ducha a také útrapy, které mistrovství (ať už v ledasčem) přináší. Je dobře vystihnut rozdílný svět - západu a východu, rozdělený železnou oponou - nejen v hokeji samotném (důraz na individualismus vs. tým), ale i v politicko-ekonomickém systému, který se prolínal s běžným/obyčejným životem jednotlivců. V neposlední řadě jsou ve filmu uchopeny i úskalí, které přinášejí nové začátky - předsudky, kultura, styl hry (bez spoluhráčů byl hráč v odlišném prostředí pod/průměrným, totéž platí v zaměstnání, personalistice; zaměstnanci, kterému nesedí prostředí), nevyužité příležitosti, zklamání, ale i zadostiučinění. Je vzpomenut i tzv. Hokejový zázrak z Lake Placid z roku 1980, který vedl k restrukturalizaci týmu a šíleným tréningovým dávkám, které mohu snad připodobnit ke krajanovi Alexandru Karelinovi, fenomenálnímu zápasníkovi řeckořímského zápasu, který jakožto téměř neporazitelný, fantasticky kapitulovat (podobně překvapivě, resp. ve skutečnosti mnohem více, protože 13 let neprohrál!!, btw. skvělý námět na film!!!) jako hokejisté v roce 1980. ___ Málokdo si uvědomuje, že i náš hokejový hrdina Jaromír Jágr vděčí za svůj hráčský kořínek (nejen osobní vůli, talentu, atd., ale také) nesmírným tréningovým dávkám (sovětská inspirace Tichonovova), které podstupoval jako kluk. ___ Nebýt 1) Tarasovova, který celý styl vycizeloval, tak by sovětský hokej tak úspěšný nebyl a neměl byt tak zřejmý rukopis 2) promyšleného systému od juniorů k národním reprezentaci, který byl více než co jiného nástrojem politickým. ()