Rudá mašina

Dokumentární

USA / Rusko, 2014, 85 min

Gabe Polsky

Gabe Polsky

Nějak toho Fetisova nechápu ... MOSKVA Bývalý kapitán hokejistů SSSR Vjačeslav Fetisov chce zákonem znemožnit odchody mladých ruských hráčů do NHL. Dvojnásobný olympijský vítěz a současný senátor Fetisov by stanovil hranici pro odchod do zámoří na 28 let. Řekl to agentuře R-Sport. Po skončení mistrovství světa v Praze zamířili do NHL například členové stříbrného týmu Jevgenij Medveděv nebo Artěmij Panarin, jemuž je 23 let. Podle Fetisova hodlá KHL opustit až 40 ruských talentů. „A to právě těch, na které fanoušci chodí a těší se na ně. Podle tohoto zákona by mohli odejít až při dosažení statusu volného hráče, tedy v 28 letech,“ řekl Fetisov. Sám Fetisov směl odejít do zámoří až po uvolnění poměrů v Sovětském svazu v roce 1989, kdy mu bylo 31 let. V NHL hrál nejprve za New Jersey, s Detroitem pak dvakrát získal Stanley Cup.(22.5.2015)

Působivý dokument. Krátký, úderný, všeříkající nejen o tvrdém tréningu a impozantním životu slavných hokejistů s milionovými smlouvami v NHL, ale zároveň o spletité cestě na vrchol, ruské demagogii a propagandě, která kulminovala za doby studené války a za neustálého napětí mezi velmocemi. Aneb sport byla vrcholná politika. Krátká stopáž je tentokrát výhoda, protože na 120 minut by těch zamyšlených pohledů a relativně opakujících se jakkoliv působivých výpovědí hlavních hvězd bylo až příliš. Takhle naprosto akorát.(23.12.2015)

HOKEJ DOKÁZAL, ŽE SOVĚTSKÝ SYSTÉM BYL TEN NEJLEPŠÍ… /// Vypadalo to jako dokument pro Američany, aby pochopili. Ale tohle je dokument pro všechny. Aby pochopili. Sláva Fetisov vypráví o tom, co byl pro SSSR hokej. O Tarasovovi a jeho tréninkových metodách, o výjezdech na západ, kde nechápali, jak může být v obchodech v zimě zelenina, ale především o hokeji. Nesmí chybět politika, protože v Sovětským svazu sport nahrazoval válku. A ta studená rámovala všechny úspěchy sborné… Ucelenej sportovní dokument, kterej vypráví o nejlepších ruských hokejistech, kteří sport povýšili na umění. A navíc prožili i americkej sen. Tak mě napadá, že by ten jejich životní osud vydal na zajímavej komiks. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kterej obránce jezdil dozadu tak, jako ostatní dopředu. 2.) Zajímá mě, co na „Rudou mašinu“ říkalo číslo 99. 3.) Pamatuju, jak se Fetisov vzbouřil. 4.) Thx za titule „Jemu, tedy IDžORovi“ a „Holesinska.M“. /// PŘÍBĚH *****(3.8.2015)

"Jedenáct měsíců žili v tréninkovém táboře a 36 nocí byli doma." Jak já je nenáviděl a přitom jsem podvědomě věděl, že sleduju to nejlepší, co mi hokej v životě nabídnul. Zkrátka, když na led vyjela sestava 20 Владислав Третьяк - 2 Вячеслав Фетисов, 7 Алексей Касатонов - 24 Сергей Макаров, 11 Игорь Ларионов, 9 Владимир Крутов, tak to vždycky smrdělo šajbou. Samozřejmě jsem věděl o jejich nevolnictví na Bazach, ale to, že trénovali čtyřfázově s tepovou frekvencí 220 úderů za minutu, mi vyrazilo dech. Kdyby si tyto stroje koupil jediný klub NHL, tak by mu stačilo doplnit je o tři checking line a Stanley Cupy by se jen sypaly. Mně se ten dokument samozřejmě líbil, ale k úplné spokojenosti mi chybělo více záběrů na pověstné kolotoče první pětky a taky nějaké to slůvko od Larionova s Makarovem.(18.4.2016)

Takhle se dělá sportovní dokument. Sice jsem čekal, že se film bude zabývat sovětskou hokejovou sbornou komplexněji, ale ten pohled ze strany Slávy Fetisova mě zcela vyhovoval. ostatně on byl asi nejvýraznější hokejovou postavou SSSR 80. a první poloviny 90. let. Polsky dává Fetisovův příběh do souvislosti s politickou situací během Studené války, nahlíží do zákulisí na bázách, kde sovětští hráči trávili většinu roku pod tvrdou kuratelou diktátorského trenéra Tichonova a také ukazuje těžký přechod do NHL, kde nebyli tehdejší sovětští hráči svými kolegy i fanoušky zrovna vítáni. Přidává i několik osobních historek, které se týkají především rozkolu mezi Kasatonovem a Fetisovem, přístupy trenérů Tarasova a Tichonova a řady dalších drobností, které dokreslují celkový obraz nejen jednoho z nejlepších obránců všech dob, ale celého sovětského hokeje. Možná nejlepší projekt o sportu vůbec a jestli ne, tak o hokeji určitě. 100%(5.6.2015)