Rudá mašina

Dokumentární

USA / Rusko, 2014, 85 min

Gabe Polsky

Gabe Polsky

Po všech stránkách zajímavá podívaná do zákulisí sovětské "sborné". Její dlouholetý kapitán Vjačeslav Fetisov, jenž je hlavním aktérem dokumentu, vzpomíná na rané hokejové začátky, na trenéry Anatolije Tarasova i neoblíbeného Viktora Tichonova, na spoluhráče z legendární pětky Fetisov - Kasatonov - Makarov - Larionov - Krutov či na boj s Tichonovem i politickou mocí o možnost zahrát si na sklonku kariéry kanadsko-americkou NHL. Když jsem tuhle hokejovou ódu na sovětské kouzelníky dokoukala, trošku jsem si posteskla, že jsem se narodila pozdě. Moc zápasů slavné Rudé mašiny jsem neviděla anebo jsem byla příliš malá, abych si na její báječnou hru odnesla nějakou vzpomínku.(29.4.2015)

V porovnání s Miracle on Ice míň hokejové, víc dokumentární, ale nevadilo. Líbil se mi střet americké filmografie s ruským příběhem a kupodivu to fungovalo a nepůsobilo to západně, bylo to úžasně autentické, bylo tam víc pohledů a všemu ještě nahrávala atmosféra nejmenšího kina v ČR, kam jsme na to zašli :).(9.5.2015)

• Maq

Fetisova a jeho hokejovou generaci pamatuji docela dobře. Nikdy jsem nepochyboval, že jsou to otroci vycepovaní k mistrovství takovou dávkou drilu, jaká je u civilizovaných národů nepředstavitelná. Tichonova jsem ocenil jako psychopata, třeba když na střídačce nadšeně poskakoval a tleskal když jeho tým zvýšil na 9:0. Neporazitelní byli tihle mužici asi čtyři sezóny, pak dominovali už jen tzv. amatérskému hokeji, a ani to ne bez výkyvů. S potěšením jsem rok za rokem pozoroval, jak ruský kasárenský dril stagnuje, zatímco "normální" hokej se poučil a vyvíjel. A jak přibývaly ruské porážky, konkrétně Fetisov se stále jasněji projevoval jako zlý a záludný chlap. On byl výborný v ofenzívě, ale když ho soupeř přinutil dělat to, co většinou obránci dělají, to už tak skvělý nebyl. Zuřil a mstil se. --- Dokument hodnotím nízko, protože mnoho neřekne a příliš zobe Fetisovovi z ruky. Já Fetisovovi nevěřím ani slovo. Myslím spíš, že to byla právě jeho hrubost, která z něj udělala napřed asistenta Tichonovovi, potom kverulanta při odchodu na Západ, a nakonec asistenta Putinovi. Hrubost v Rusku platí.(16.8.2015)

HOKEJ DOKÁZAL, ŽE SOVĚTSKÝ SYSTÉM BYL TEN NEJLEPŠÍ… /// Vypadalo to jako dokument pro Američany, aby pochopili. Ale tohle je dokument pro všechny. Aby pochopili. Sláva Fetisov vypráví o tom, co byl pro SSSR hokej. O Tarasovovi a jeho tréninkových metodách, o výjezdech na západ, kde nechápali, jak může být v obchodech v zimě zelenina, ale především o hokeji. Nesmí chybět politika, protože v Sovětským svazu sport nahrazoval válku. A ta studená rámovala všechny úspěchy sborné… Ucelenej sportovní dokument, kterej vypráví o nejlepších ruských hokejistech, kteří sport povýšili na umění. A navíc prožili i americkej sen. Tak mě napadá, že by ten jejich životní osud vydal na zajímavej komiks. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kterej obránce jezdil dozadu tak, jako ostatní dopředu. 2.) Zajímá mě, co na „Rudou mašinu“ říkalo číslo 99. 3.) Pamatuju, jak se Fetisov vzbouřil. 4.) Thx za titule „Jemu, tedy IDžORovi“ a „Holesinska.M“. /// PŘÍBĚH *****(3.8.2015)

V příhodném čase hokejového ms jsem si místo reálného zápasu dopřál dokument v kině, který brousí poněkud do minulosti. A byla to velmi dobrá volba! Slavu, Sergeje, Igora a spol znám právě až z působení v NHL ( vzhledem k věku ). A tak bylo velmi zajímavé sledovat, co té americké kapitole předcházelo. A že to nebyla zrovna selanka... Scotty Bowman rulez! A DRW s tou ruskou squadrou, to bylo něco. No čas letí. Smutný pohled byl na Krutova ( zlomenej člověk ). K maximální spokojenosti mi chyběl hlubší rozbor vztahu Kasatonov - Fetisov, ikdyž je mi jasný, že to asi nešlo. A pak jsem hodně chtěl vidět Sergeje, pana Hráče a Igora jak ted vypadaj. To mě mrzelo...(4.5.2015)