Rudá mašina

• USA Red Army (více)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

Majkak

Poutavý dokument, který zdaleka není jen hokejovou historií první pětky: Fetisova, Kasatonova, Larionova, Krutova a Makarova. Gabe Polsky současně podává otevřený vhled do způsobu myšlení. Fetisov jasně preferuje kolektivní myšlení, individualismus je pro něho v Rusku spojen s negativními jevy devadesátých let. Sobectví a touha urvat si maximum pro sebe, tak se Fetisovi jeví společnost po pádu komunismu. Fetisov se nikdy nepotkal s významem svobody pro jednotlivce. Svobodu nepotřeboval, hokej mu stačil. ()

Wyder

Škoda že nepromluvil Tichonov (na podzim 2014 navíc zemřel), stejně tak chybí názory Larionova a Makarova. Je vidět, že to bylo celé v režii Slávy Fetisova. Historii Big FIVE mám opravdu rád, ale není to tu dokonalé, ač nic lepšího o ní zatím nevzniklo. Zásadním přínosem je konečně vysvětlení, jak to bylo s odchodem do NHL (ale bez vyjádření Tichonova). Zklamáním dokumentu je jednoznačně rozhovor s Kasatonovem, který odmítl vysvětlit, proč se postavil na stranu Tichonova... ()

Rockerman

Výborný dokument nám na příběhu Slávy Fetisova a ostatních spoluhráčů ukazuje lesk a bídu sovětského, potažmo ruského hokeje. Na jedné straně tým, který strojově přesnými kombinacemi přehrával lehce všechny své soupeře. Na druhé straně odkrývá vše, co se za těmito výkony skrývalo. Tedy dril, absolutní poslušnost, dlouhodobé odloučení od rodin, nesvoboda! Fetisov je postupně : nadějným hokejistou, hvězdou, "gerojem", ale později také rebelem a "zrádcem"! Jeho život a výpověd je možné aplikovat v podstatě na celý ruský národ. Široké srdce, vlastenectví, ale také nostalgie, že už neexistuje ten "magučij Savjetskij Sajuz" (naplno to sice neřekl, ale...). Kruh se uzavírá, když přijímá funkci ministra sportu v Putinově vládě, která se už pomalu podobá nějaké té ze sovětské éry. A tak se zdá, že přes několik let strávených v USA, zřejmě nic nepochopil. Nepřekvapivě! ()

Lyžař

Tak dobře hodnocený film jsem musel zhlédnout. Ale jedná se opravdu jen a jen o dokument. Je to vlastně provázání politického statusu Ruska a několika málo hráčů ruského hokeje. Povětšinou jsem chtěl od filmu odběhnout dělat důležitější věci. Za několik let se bude jednat o kvalitní snímek nahlížející do důležitých momentů ruského hokeje. Nikdo si to už nebude pamatovat. Dnes to ale hodnotím jako ztrátu 85 minut mého času. Bohužel. ()

agassi68

Keď som ako chlapec sledoval súboje našich s Rusmi, neznášal som tento útok. Oni boli schopní 10 minút pred koncom zvrátiť výsledok z 3:0 na 3:4. Nikto nevydržal s nimi držať krok, čo priznal aj sám veľký Gretzky. A nikdy nezabudnem na zápasy výberu NHL proti nim v r. 1987. Gretzky, Goulet, Lemieux a proti nim Makarov, Larionov, Krutov. Lepší hokej som predtým ani potom už nevidel.. ()

Ozzy2

Jak já je nenáviděl!Jak já jim přál každou porážku!Cvičené kremelské opičky.Tohle nebyli hokejisti,ale vydrilovaní vojáci. Sport má přinášet radost a ne utrpení.Tichonov byl zločinec a je dobře, že už se smaží v pekle a nikdy neuvidím v hledišti jeho hnusný, nesympatický ksicht. ()

Schlierkamp

Americký dokumentární film zabývající se popisem éry nejlepšího hokejového mužstva dekády 80. let armádního mužstva SSSR. Výtečně komplexně zvládnutý dokument Američana G. Polskyho pohlíží na tento nepřemožitelný tým, symbol síly socialismu, ze sportovního, společenského a politického úhlu pohledu. Příběh je vyprávěný z pohledu dlouholetého kapitána tohoto výjimečného mužstva V. Fetisovem, dvojnásobným olympijským vítězem a držitelem nespočtu dalších ocenění. Do dokumentu přispěli svými příspěvky i jeho spoluhráči z nejslavnější pětky všech dob, V. Krutov, V. Treťjak a zejména dlouholetý parťák z obrany A. Kasatonov, mezi nímž a Fetisovem panuje dosti podivný vztah. Fetisov poutavě vypráví o situaci v období perestrojky a o jeho potížích s odchodem na závěr kariéry do NHL. Dokument se pochopitelně i sovětským trenérům, pod nimiž byl sovětský hokej nejlepší na světě, neboť svět udivoval svými nezastavitelnými krouživými pohyby, přirozeným měněním pozic a mimořádnou sehraností a sice o A. Tarasovovi, autorovi pověstné sovětské hokejové školy, který byl pro nedostatečné stranické zaujetí odstraněn a nahrazen V. Tichonovovem, jenž byl vykreslen jako bezcitný nesnesitelný trenér, vyžadující naprostou poslušnost. V roce 1993 se inteligentnímu Fetisovovi nakonec podařilo získat Stanley Cup v Detrotu a v současnosti zastává údajně na podnět V. Putina funkci ministra ruského sportu. Všichni hráči ze slavné pětky si nakonec zahrály NHL, ale paradoxně prvním Rusem v kanadsko-americké soutěži se stal A. Mogilnyj. Dokument je plný zajímavých informací, nejvíce na mě snad zapůsobil nepředstavitelný dril v sovětských posilovnách a trénincích, jimž se museli pod Tichonovovým dohledem věnovat jedenáct měsíců v roce a také záběry z 60. let, kdy Sovětský svaz zaznamenal prudký nárůst popularity ledního hokeje, kterému měli za dvacet let vládnout. ()

Perr

životní příběh Fetisova obsahuje poměrně velké množství zajímavých informací a to je jeho největším plusem, bohužel, aby mohla být řeč o plnohodnotném dokumentu chybí nějaký názor protistrany nebo větší konfrontace, která vzhledem k tomu jak to celé dopadlo se přímo nabízí, ale není využita ()

dwbmb

Na pozadí politických her se odehrává příběh, který je pouze o hokeji a o lidech, kteří ho hrají a pro které znamená celý jejich život. V tomto dokumentu je to, navzdory debilním otázkám Gabe Polskyho, přesně naopak a ústředním motivem jsou právě tito hráči a politika je v jejich vyprávění pouze jejich pozadím, i když se o atmosféře té doby dozvíme mnohé. A pokud sledujeme dění v současné Ruské federaci, dovtípíme se mnohé i o blízké budoucnosti. ()

Juwe

Druhá strana mince o které jsem nevěděl. Hokejový fanda by si tento dokument určitě neměl nechat ujít. ()

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Parádní dokument ze zákulisí sovětského hokeje a komunistických intrik. K dokonalosti mohlo být víc rozhovoru i se zbytkem pětky a klíčových osob. Škoda za smutný osud Krutova. ()

Godhaj

,,For the Soviets the sport were in the kind of way a warfare.“ Kdo by si myslel, že tento dokument je pouze o hokeji, hodně by se mýlil. Tady šel tvůrce mnohem dál a nastínil s obrovskou plastičností éru studené války a obrovské rozdíly mezi Východem a Západem. V druhé části je přitom nejdojemnější, že ty rozdíly byly nejen materiální, ale hlavně psychologické. Ruští borci si prožili příběh, který by v pohodě stačil na několik napínavých filmů. Je radost, že toto téma je zpracováno tak kvalitním způsobem. Obraz, zvuk a střih jsou vybalancovány do nejmenších detailů, takže se mi každých pět minut stávalo, že jsem byl napnut jak struna nebo naopak pobaven. A to se mi u dokumentů tak často nestává. ()

TSZ

Pro hokejové fandy zajímavý dokument, mapující uzavřené prostředí sportu v sovětské éře. ()

Guran

Výborný dokument se špetkou humoru. Fetisovovi prostředníčky jsem vůbec nečekal. Zajímavý styl vyprávění a velký respekt k Sovětským hráčům, kteří se i přes domácí problémy v rodné zemi dokázali nejen prosdat v zámoří, ale i vyhrát tu nejprestižnější trofej - Stanley Cup. V dokumentu se nachází i záběry zápasu proti ČSSR. Jenom škoda, že zde nebyl vůbec řečen vpád vojsk Varšavské smlouvy do naší země v roce 1968. Myslím, že tato událost spestřila naše vzájemné zápasy se Sovětskými hokejisty, ale tvůrcu radši dali přednost USA a Kanaďanům. Filmaře chválím a k těmto Ruským legendám mám respekt. Pěkný dokumentární film. ()

randi64

Dost slušná propaganda, ale takto má vypadat pořádnej dokument! Více rovin, jeden děj. Hokej vs. politika, SSSR vs. západ, studená válka, Tichonov vs. Sborná, legendární pětka, Tichonov vs. Fetisov, Kasatonov vs. Fetisov, NHL vs. hráči z Ruska a v neposlední řadě návrat "zběhů" do matičky Rusy.. Pohrdali Tichonovem, ale teď jsou z nich podobní generálové (čti mafiáni)! ()

pestak

Dokument se mi hodně líbil. Dobře ucelený počin s emocionálním nábojem, který ukazuje i druhou stranu úspěchu, tlak na hokejisty, kariérní dopad po prohře, odříznutí od rodin ve výcvikovém táboře, což byla hodně silná káva. ()

papuchalk

Velice zajímavý dokument s mnoha informacemi o hráčích nejlepší pětky všech dob, i o architektovi jejich herního stylu, Tarasovovi. Záběry z jejich souhry se nesmazatelně zapsaly do historie tohoto sportu jako ty nejikoničtější, a vzhledem k tomu, kam se vyvinul tento sport dnes, to tak ještě hodně dlouhou dobu zůstane. Jejich vnímání pohybu a prostoru, a kreativní řešení situací daleko předběhlo dobu, a to nejen v hokeji, ale dá se říct ve všech kolektivních sportech tehdejší doby. Potěšily mne osobní zpovědi jednotlivých hráčů. Mluvilo se nejen o hokeji, ale i o tom, jak se jednotlivá přátelství hráčů začaly rozpadat spolu s režimem, podle toho kdo se na jakou stranu postavil. Mluvilo se i o nepříjemných věcech, zejména jaký byl jejich vztah k Tichonovovi. Ten však odmítl v dokumentu vystupovat, jsou tedy použity jen jeho rozhovory z 80tých let. Smutný byl pohled na Krutova, který měsíc po natáčení dokumentu zemřel, ale bylo to na jeho psychickém stavu hodně vidět už při natáčení. Je to tedy vyčerpávající dokument o jedné z největších kapitol tohoto sportu, avšak nemůžu dát za 5. Jak se dokument dostane do období 1985 a postupného rozpadu SSSR, zaměřuje se více na politiku než na hokej, a to je škoda. Z těch 85 minut je minimálně 30 o politice. Příště místo těch 30 minut pusťte raději sestřih z kanadského poháru. Amen. ()