Rudá mašina

• USA Red Army (více)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

Ivoshek

Pro člověka, co vyrůstal v 80. letech a tyhle lidi viděl vždycky jako soupeře našich Čechoslováků, to je fakt hrozně zajímavý koukání. Jak to reálně bylo ohledně té jejich drtivé pětky Larionov, Makarov, Krutov, Fetisov a ten pátej, co si na něj nemůžu vzpomenout. A taky, jestli byl Tichonov fakt taková svině. ()

Morholt

Takhle se dělá sportovní dokument. Sice jsem čekal, že se film bude zabývat sovětskou hokejovou sbornou komplexněji, ale ten pohled ze strany Slávy Fetisova mě zcela vyhovoval. ostatně on byl asi nejvýraznější hokejovou postavou SSSR 80. a první poloviny 90. let. Polsky dává Fetisovův příběh do souvislosti s politickou situací během Studené války, nahlíží do zákulisí na bázách, kde sovětští hráči trávili většinu roku pod tvrdou kuratelou diktátorského trenéra Tichonova a také ukazuje těžký přechod do NHL, kde nebyli tehdejší sovětští hráči svými kolegy i fanoušky zrovna vítáni. Přidává i několik osobních historek, které se týkají především rozkolu mezi Kasatonovem a Fetisovem, přístupy trenérů Tarasova a Tichonova a řady dalších drobností, které dokreslují celkový obraz nejen jednoho z nejlepších obránců všech dob, ale celého sovětského hokeje. Možná nejlepší projekt o sportu vůbec a jestli ne, tak o hokeji určitě. 100% ()

villon17

V porovnání s Miracle on Ice míň hokejové, víc dokumentární, ale nevadilo. Líbil se mi střet americké filmografie s ruským příběhem a kupodivu to fungovalo a nepůsobilo to západně, bylo to úžasně autentické, bylo tam víc pohledů a všemu ještě nahrávala atmosféra nejmenšího kina v ČR, kam jsme na to zašli :). ()

FFilipCZ

Zajímavý dokument, který se ale podle mého názoru více zajímá o poměrech v Sovětském svazu a tehdejšímu systému, něž hokejem a sportem samotným. Je však srozumitelné, že bez těchto informací by film o sovětském hokeji nemohl být, prostě to k tomu už tak nějak patří. Já jsem akorát bohužel čekal víc "hokejovosti", proto jedna hvězda dolů. ()

Maq

Fetisova a jeho hokejovou generaci pamatuji docela dobře. Nikdy jsem nepochyboval, že jsou to otroci vycepovaní k mistrovství takovou dávkou drilu, jaká je u civilizovaných národů nepředstavitelná. Tichonova jsem ocenil jako psychopata, třeba když na střídačce nadšeně poskakoval a tleskal když jeho tým zvýšil na 9:0. Neporazitelní byli tihle mužici asi čtyři sezóny, pak dominovali už jen tzv. amatérskému hokeji, a ani to ne bez výkyvů. S potěšením jsem rok za rokem pozoroval, jak ruský kasárenský dril stagnuje, zatímco "normální" hokej se poučil a vyvíjel. A jak přibývaly ruské porážky, konkrétně Fetisov se stále jasněji projevoval jako zlý a záludný chlap. On byl výborný v ofenzívě, ale když ho soupeř přinutil dělat to, co většinou obránci dělají, to už tak skvělý nebyl. Zuřil a mstil se. --- Dokument hodnotím nízko, protože mnoho neřekne a příliš zobe Fetisovovi z ruky. Já Fetisovovi nevěřím ani slovo. Myslím spíš, že to byla právě jeho hrubost, která z něj udělala napřed asistenta Tichonovovi, potom kverulanta při odchodu na Západ, a nakonec asistenta Putinovi. Hrubost v Rusku platí. ()

Rakosnicek77

Co k tomuto dokumentu dodat? Je to dokonalá ukázka alespoň něčeho v čem byl tehdejší Sovětský svaz neporazitelný. Ruská sborná neměla řadu let konkurenci nikde na světě a jejich slavná pětka byla postrachem všech soupeřů. V dokumentu jde ale krásně vidět, čím bylo tohle vše vykoupeno. Po neuvěřitelný peripetiích se ke mne dokument konečně dostal a já nemohu ohodnotit jinak, než 5 hvězdami. ()

radektejkal

Sportovní celebrity jsou stejné jako slavní herci, zpěváci, ba i politici. Od sportovců je dělí jen to, že jejich výkonná praxe končí poměrně brzy (pokud se nestanou významnými trenéry jako Tarasov či Tichonov). A také poměr hráče (Vjačeslava Fetisova) k nim tvoří základní dramatickou linku. A ta není jedna, vztah Fetisova ke Kasatonovi a dalším ze slavné pětky tvoří síť linek, za nimiž se dokumentovaná realita (drastické tréninkové metody, učast Rusů v NHL a pod.) skoro ztrácí.... Ruské reprezentační hokejisty známe jako Sovětská sborná, Rudá mašina, nikdy jako Rudá armáda, tím se označovalo cosi (byť ne bytostně) jiného. ()

Chrysopras

V příhodném čase hokejového ms jsem si místo reálného zápasu dopřál dokument v kině, který brousí poněkud do minulosti. A byla to velmi dobrá volba! Slavu, Sergeje, Igora a spol znám právě až z působení v NHL ( vzhledem k věku ). A tak bylo velmi zajímavé sledovat, co té americké kapitole předcházelo. A že to nebyla zrovna selanka... Scotty Bowman rulez! A DRW s tou ruskou squadrou, to bylo něco. No čas letí. Smutný pohled byl na Krutova ( zlomenej člověk ). K maximální spokojenosti mi chyběl hlubší rozbor vztahu Kasatonov - Fetisov, ikdyž je mi jasný, že to asi nešlo. A pak jsem hodně chtěl vidět Sergeje, pana Hráče a Igora jak ted vypadaj. To mě mrzelo... ()

Fanucci

Gabe Polsky Fetisova moc netlačil, nechal "Slavu" povyprávět příběh tak, jak si Rus sám přál...navíc mi "kluk z Kalifornie / Chicaga" nepřišel kvalitně připraven, ptal se místy jako naivní školák. To nebyl partner pro Fetisova, který se pod Putinem vyšvihl na jednoho z nejmocnějších mužů ruského sportu. A fakt, že současný ruský režim sází na slavné hokejové osobnosti Sovětského svazu není náhoda. Putin se v mnoha ohledech snaží navazovat na slávu Sovětského svazu a využívá k tomu sport a dává v jeho řízení důvěru sportovním osobnostem SSSR. A Fetisov je ze všech nejvlivnější. A paradox, že se hráč přemění na mocného funkcionáře, který chce zakázat současným ruským hráčům odcházet dříve než v 28 letech, je do nebe volající. Z chudinky Fetisova, kterého utiskovali a zabraňovali mu v odchodu do USA, se stává podobná svině jako Tichonov nebo Jazov. Pro lidi, kteří o této problematice už něco vědí, bude tento film zklamáním. Dokumentový čajíček:-) ()

Aljak

Ja sa vždy poteším každému filmovému počinu, ktorý sa dotkne hokeja, a keď je to ešte k tomu zaujímavý a pozoruhodný námet ako v tomto prípade, tak o to lepšie. Odhalenie zákulisia hokejovej červenej armády prostredníctvom rozhovorov s prvotriednymi hokejovými legendami bolo naozaj vydarenou formou akou hokejovým nadšencom priblížiť vtedajšie športovo-politické vzťahy, kedy studená vojna nevládla len na politickom poli, ale rovnako aj v športovom odvetví. ZSSR dalo do toho všetko a v podstate ako tu bolo krásne vidieť, hráči nemali inší život ako ten, ktorý im nalinkoval vtedajší režim. Viktor Tichonov bol naozaj vyšinutý hajzlík, tak ako to Fetisov pekne vystihol (zborná by dosiahla veľkých úspechov bez ohľadu na to kto by bol pri kormidle). Čo sa týka štruktúry dokumentu, na môj vkus až príliš orientované na tú "veľkú päťku", a pri tom všetkom sa akosi zabudlo na slávny útok KMP (V.Kharlamov - B.Michailov - V.Petrov), alebo na ďalšie ruské hokejové legendy ako Pavel Bure, Alexei Jašin, Alexei Kovalev, etc. Možno tak o trištvrte hodinu dlhšie + väčší záber aj mimo "veľkej päťky", a bolo by to tip-top. ()

BarryLyndon

Totální šlupka a to to bylo ještě vlastně povrchní a kdo by kdy řekl, že mne dojme dokument o hokeji? 10/10 Jediné mínus je, že mne štve proč něco podobného neumíme natočit u nás? Vždyť v době, kdy RUdá mašina dávala rozdílem třídy týmům z NHL, my měli jedinej mančaft na světě, co jim mohl konkurovat... ()

carlos 2010

Konečne sa aj mladšia generácia dozvie, kto boli najlepší hokejisti všetkých čias a ako tvrdo na tom museli pracovať. Ale najlepší bol Makarov, ktorý sa v tomto dokumente vôbec nevyjadril. Škoda. ()

Pajky3

Zajímavý dokument z pozadí slavné ruské hokejové pětky. Škoda, že jediným, kdo nabízí trochu osobnější výpověď je Fetisov, který působí naprosto arogantně a nesympaticky. Krutov a Kasatonov se bavit odmítají, Larionov a Makarov vůbec nejsou pozváni, takže to ani jinak nešlo a dokument by se vážně mohl jmenovat spíš Sláva. Po shlédnutí mi to nedá a vážně nechápu, proč zrovna Fetisov usiluje o to, aby ruští hráči mohli odcházet hrát do ciziny až po dosažení určitého věku. Mohlo to být ještě zajímavější a komplexnější, ale i tak to určitě stojí za podívání. Nahlédnutí pod pokličku ruské sborné se často nevidí... ()

zette

Velka skoda, ze vice hracu nedostalo tolik prostoru jako Fetisov a ze Tichonov udajne odmitl v dokumentu vystoupit. Jinak zajimavy pohled pod poklicku sovetskeho hokeje, kterou v 80. letech proslavila legendarni petka, jejichz jmena jsem znal nazpamet uz v sesti letech. Velka ztrata pro svetovy hokej, ze ackoliv je film teprve rok stary, uz neziji tri "ucinkujici"- Tichonov, Krutov a Romisevskij... ()

Flynn

Hodně povedený dokument, plný zajímavých informací viděných od hlavní ruské pětky. Zajímavý pohled na úspěchy a příkoří, které jim špičkový hokej v jejich době přinášel. ()

Martrix

Oproti oficiálnímu tvrzení distributora nejde o pořádný dokument o ruském hokeji, ale o pohled na ruský hokej skrze příběh Vjačeslava Fetisova. Který je mimochodem ruský ministr sportu a velký vlastenec, takže můžete hádat jak objektivní dokument to je. Navíc...Gabe Polsky je jeho kamarád. Přesto tam pár informací najdete...resp. je to spíš pro lidi, kteří o hokejové historii nic moc neví. Mnohem zajímavější a živější je příběh Ruské pětky v Detritu ...dozvíte se tam prakticky i to co tady, ale je to ucelenější a hokejovější. ()

BoXBe

Tušit se to dalo, dokument je záživný. Ruská pětka lítá po ledě i v životě jak neřízené střely a jeden nevychází z údivu. ()

dr.fish

Po zklamání z filmu Legenda 17, doufal jsem, že alespoň tady to bude o hokeji. A je to zase jen o politice. Zajímavý mi přišel jen americký pohled na komunismus a sport, ale jinak pro nás hochy z Východního bloku celkem nuda. A hokej skoro žádný. 60% ()