Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje třináctý odvysílaný díl Straight edge. Straight Edge bylo dobovou reakcí punkové a hardcore punkové mládeže na to, jakým směrem se jejich scéna ubírala. Žádné drogy, žádný tabák, žádný alkohol. Čelit problémům s jasnou hlavou, bavit se přirozeně, za každých okolností být schopný reagovat a mít čistý pohled na svět. Podstata obecně deklarovaných pravidel kmene je v důsledku na osobní úrovni. Je to vnitřní disciplína. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Straight edge odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

Fifer

Hnutí Straight edge mi je sympatické, ovšem nejsem si jistý, jestli mu vybraní představitelé nedělají spíše ostudu. Za prvé je tu tuna hospodského filozofování bez absolutní hloubky či inteligentních argumentů (a nevýhodou SxE je, že se nemohou vymluvit na to, že se připili. Prostě jsou to mnohdy hloupé hospodské kecy po pátem pivu, ale bez těch vypitých piv :-) ). Nechci říct, že všechny názory byly hloupé, ale mnohé ano. Jmenovitě třeba agresivní odpor vůči policistům a strkání fašistů a policistů do jednoho pytle (dost mi to připomíná názory rasistů, pro které je každý cigán zloděj), dále tlachání o revoluci, která by smetla současný systém. Krásný paradox je, jak ze sebe Banán nechce dělat lídra, aby v zápětí byl kamerou představen jako lídr a následně se snížil i k zbytečné exhibicionistické póze-krev. Je mi sympatické, že někdo nejí maso, ale problémem těcho lidí je bohužel i ona povrchnost, kdy se neustále vedou nekonečně debaty, zda v tom špenátu není kousek másla. Mluví se o tunách knížek a názorů, ale nic zajímavého nezazní. Nakonec se ukáže, že více času dotyční debatují právě o složení své snídaně či večeře(což je i má osobní zkušenost s mnoha vegany). Hnutí SxE je mi i nadále sympatické, ale respondenti bohužel zklamali a nemají daleko ke slečně hipsterce s tran.brýlemi: "So full of themselves." Ještěže aspoň některé texty kapely Hanba stojí za to, takže upřímně doufám, že mimo kameru se možná vyjadřují lépe. Režisérský styl "Nevím, jak to natočit, tak o tom pojďme debatovat" mě příliš nenadchl. Spíš si říkám, že se dá v ČR najít mnoho režisérů, kteří by to věděli, tak jestli nebylo čestnější s tím seknout a dát to někomu, kdo si s tím ví rady. Ale záběry z čundru byly dobré. ()

Filipus Muff

Styl představování kultury SE v tomhle dílu je fajn. Ale nechápu jak mohli do představitelů SE vybrat takovýhle trotly.?! Tuhle komunitu mám rád a vždycky mě fascinovala ale bejt jejich členem tak po tomhle dílu chodim kanálama... ()

Olík

Koncepční novinka v podobě pohovoru autorů s představiteli dané subkultury.....za mne určitě OK. Málo říkající záběry sXe pohostinského výběru....určitě to o něčem vypovídá, ale. Zase spousta pokusů o něco, o čem dokument mapující cokoliv být nemá, na úkor prachsprostých faktů. O sXe komunitě jsem základní informace měl, ale co například proč "X" jako jakýsi znak, zmínil bych se o kapele Minor Threat a jejich písničce Straight Edge nebo že někteří stoupenci maso ve svém jídelníčku mají a někteří zase nepijí ani čaj.....bylo by toho více. Tohle bylo "Ahoj, špenát si připravuji bez másla, nemám rád policajty a chodím se procházet do lesa" a to je řečeno školní terminologií dostačující, ale ani o milimetr víc. ()

phoenixer

Pro me velke zklamani. Na sXe jsem se velmi tesil, jelikoz jsem soucasti teto subkultury. Dostal jsem vsak dokument o konceptu na dokument s Bananem. Nic proti nemu, je to sympatak a urcite ma muj respekt, jen nechapu, proc se ujal rezie clovek, ktery nerozumi tematu a ani neumi vysvetlit o co jde. Hodne lidi tento dokument uvedl v omyl o teto subkulture. Skoda.. ()

GTS_PUNK

Keďže som sa o subkultúru "straight edge" v minulosti okrajovo zaujímal, viem, že poňať obsah dokumentu by sa dalo pútavou formou. Priblížiť divákom subkultúru, ktorá sa v našich končinách takmer ani nemá šancu uchytiť. Život bez alkoholu, bez drog a bez mäsa. Pre väčšinu slovenského a českého národa nepredstaviteľné, pre niekoho možno najhoršia nočná mora. Avšak ako máme možnosť vidieť, aj u nás sa zopár jedincov vyznávajúcich túto subkultúru nájde. V dieli sa ale vôbec nerozoberá jej pôvod, začiatky v Česku, princípy sa spomenú iba okrajovo a väčšinu času dokumentu tak iba sledujeme to ako partia troch ľudí chodí po lese, prípadne ako sa hlavný protagonista "Banán" odmieta postaviť niekomu v diskusii, pretože je to vraj proti princípom, ktoré vyznáva. Kmeny: Straight edge mohol byť podobne ako veľká väčšina dielov Kmeny veľmi zaujímavým. Bohužiaľ, spracovanie absolútne nepodstatných vecí opäť odtiahlo pozornosť od problematiky, ktorej sa mal dokument venovať. O "straight edge" sa tu nedozviete nič. ()

kubilov

Pavel Abrahám provedl husarský kousek, vzdal se zde totiž normálního a po spoustě zhlédnutých dílech Kmenů už i trochu monotónního stylu vyprávění o dané kultuře a nechal to vyloženě plynout samospádem, z čehož vlastně člověk úplně nejlépe pozná, co právě tato subkultura představuje. ()

Vopice2

Z těch asi pěti dílů, co jsem doposavaď viděla mi tenhle přišel nejzdařilejší, aspoň mi teda přijde, že má člověk po shlédnutí představu, o čem to celý je, narozdíl třeba od Ghots (WTF) dílu. Zajímavý ale je, jakým je některým lidem trnem v oku. Já jsem ráda, že ten týpek nepřistoupil na návrh dišputace s demagogickýma náckama, ve který jednak nevidim smysl, ale navíc by to bylo dost bulvární a čumět na to dvacet minut by mě asi dost sralo. Ani z toho nemam pocit, že by tam padlo, že jsme všichni banda čuráků, takže nemám potřebu obhajovat svoje sklony k alkoholismu. ()

xentrixx

Kdysi mě tento postoj zaujal natolik, že jsem se linii SE sám snažil několik měsíců držet, leč euforie z úspěšné maturity (láhev vodky) a vůně opečeného buřta (při práci na poli) ji razantně přerušily a od té doby se ji už nepodařilo obnovit. V letech 94-95 zažíval SE v českých luzích a hájích veliký boom, týden co týden narvaný klub 007 při koncertech českých (No Reason, Surface apod.), slovenských (Junk) a zahraničních kapel (Battery, Unbroken, Earth Crisis a další), pravidelné velké koncerty v Roxy (Up Front, Refused). Vzhledem k tomu, že scéna SE nebyla na rozdíl od jiných subkultur v ČR nikdy v médiích blíže popsána, stálo by za to v díle alespoň v základech nastínit její začátky, protagonisty, vývoj a především jednotlivé její odnože, neboť není SE jako SE. Pokud si dobře pamatuji, k SE se například hlásily -dle ortodoxních SE příznivců "lopaťácké" - kapely jako Warzone nebo Rejuvenate (bez akcentu na vegetariánství a spíš proti drogám), krišnovci (Shelter, 108, Kashmir) i fanatičtí vegani a ochránci zvířat (Earth Crisis). Určitým nešvarem scény -alespoň tedy dle mého subjektivního pocitu - byla snaha o svého druhu elitářství a vystupování ze samozvaně nadřazených morálních pozic vůči lidem, kteří po cestě SE nekráčeli... ()

eXplorer

"Dokument o tom, jak nevím, jak natočit dokument" mě tentokrát zklamal. Na informace velice skoupé (obrázek o jednom až třech věčně navzájem přitakávajících vyznavačích SxE) - ne, že by byl první, ovšem některé z nich ve mě zanechaly alespoň nějaký lyrický dojem. A především jedna věc mi na konci zůstala naprostou záhadou - Proč tam byl "Jakub", když tam vlastně vůbec nebyl? Přitom názory vysloužilého vyznavače dané subkultury mě zajímají podstatně víc, jak máslo ve špenátu. ()

ammina

Tady je nádherně vidět že názory které v osmnácti působí fakt objevně a drsně, se v určitém věku změní na snůšku nepravděpodobných blábolů. A ta scénka s objednáváním jídla? Au! trošku jsem se v ní poznala, takže odted budu jíst co je a co mi dají, ikdyby to měla být krkovička, aspon nějaký význam tedy tenhle díl měl. ()