Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bože, ochraňuj královnu! Vzestup a pád proslulé punkové kapely v britsko-americkém dokumentu. Dokumentární film Sex Pistols: Děs a běs o „nejzběsilejší" skupině rockové historie, který natočil britský režisér Julien Temple, lze vnímat jako jistou revizi jeho předchozího snímku The Great Rock'n'Roll Swindle (1980), v němž byla tato kapela a punková revoluce nahlížena výhradně z pozice manažera skupiny Malcolma McLarena. Ve zmíněném kontroverzním hraném dokumentu se McLaren v úloze jakéhosi Velkého Manipulátora cynicky vysmál všem příznivcům punku jako pitomcům, kteří naletěli jeho velkému rokenrolovému švindlu se skupinou, jež byla ve skutečnosti pouze jeho výnosným umělým výtvorem. I Temple se tenkrát nechal McLarenem zčásti manipulovat a zřejmě proto se rozhodl doplnit vlastní, jednostranně zdeformovaný obraz kapely tím, že v novém filmu poskytne prostor výhradně členům Sex Pistols. Ve filmu tentokrát s větším odstupem akcentuje i politické, ekonomické, sociální či hudební podhoubí vzniku punkového hnutí, ale i důvody, proč tak záhy původní hněv částečně ztroskotal na úskalí módy.
Templeova anarchistická koláž je poskládána z aktuálně dotočených rozhovorů s přeživšími členy Sex Pistols, nikdy předtím nepoužitých záběrů z koncertů a zkoušek sestříhaných z více než dvacetihodinového soukromého archivu kapely (včetně předsmrtného rozhovoru s baskytaristou Sidem Viciousem), ale také z ukázek z dobových optimistických reklam (kontrastujících se záběry z pouličních nepokojů), z televizních show a z machiavellistického dramatu Richard III s Laurencem Olivierem. Film opětovně rekapituluje všechny známé a pobuřující výtržnosti kapely i okruhu jejích nejdivočejších příznivců z tzv. Bromley Contingentu i její vynucené, ale bohatě vykoupené přestupy od jedné nahrávací společnosti ke druhé. Do filmu je převzato i několik scén z Templeova předchozího filmu z roku 1980 – jde především o animované pasáže, doplněné novým komentářem. Značný prostor je také věnován skonu Sida Viciouse a jeho osudové heroinové lásky Nancy Spungenové, kterou zbytek kapely nenáviděl. (Česká televize)

(více)

Recenze (70)

venca163 

všechny recenze uživatele

"Tonight...they gonna say SHIT on television." U tohohle dokumentu jsem skejsnul uplně náhodou a něco v něm bylo, tak jsem to nakonec dokoukal. Ale byl to teda slušnej bordel, druhou rukou jsem průběžně listoval wikipedií, abych si k těm obrázkům a zvukům z telky taky přiřadil něco, co dává nějakej význam. Jako já jsem je taky poslouchal, ale dneska je docela srandovní vidět, jakej kult se vytvořil kolem kapely, co všehovšudy nahrála jedno (poměrně hrozný) cédečko, neodehráli pořádně ani jedno turné a po cca 2 letech se totálně rozhádali. Vono mít kolem sebe takovýho doslovnýho srát-na-všechno punkáče je vlastně dost protivný. "Heroin je to nejhlubší dno...zabíjí to veškerou kreativitu." Dokument hezky ukazuje to sociální prostředí, ze kterýho vzešel punk v UK a taky naštěstí nijak nezaobluje ty jejich moudra. Na druhou stranu by stálo za to natočit pohled toho jejich manažera a ukázat, jak moc to byl vlastně jen takovej projekt =). (75%) ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Historie zakladatelů punku je dobrá hlavně kvůli režisérovi. Julien Temple do svého shakespearovského dramatu zařadil tuny archivních materiálů, z nichž značné množství materiálu nemá na první pohled se Sex Pistols nic společného. Jenže to nejsou náhodné záběry, ale promyšlená (ale paradoxně přesto i trochu punková) struktura. Ale nikdy jsem nebyl fanouškem punku ani Sex Pistols, takže mě to zase nijak zvlášť nebralo. ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

Parta geniálních vymaštěnců zdařile zasazená do kontextu země a doby; osvěženo mj. četnými zcela případnými(!) citacemi z Olivierova Richarda III., jakož i povedenými animovanými vložkami. Náhodou jsem cestou někam úplně jinam zahlédl koutkem oka začátek a už jsem od toho nevstal. ()

RockChick 

všechny recenze uživatele

Režiséru Julienu Templeovi se podařilo natočit hudební dokument o nejslavnější punkové kapele všech dob, který má ve svém žánru jen minimální konkurenci. Sledujeme kapelu od jejich slibných počátků až po bouřlivý rozpad a smrt "nejhoršího basáka v dějinách hudby" Sida Viciouse, který se ve 21 letech předávkoval heroinem. Skutečnost je přitom podávána bez zbytečných příkras a mystifikací. Jsme svědky toho, jak Sex Pistols podepisují svou první smlouvu. Jak svými sprostými slovy v živé TV show ruinují kariéru moderátora. Jak slaví Vánoce s dětičkami. To vše je prokládáno rozhovory s kapelou a dobovými záběry Anglie na konci 70. let, na jejíž základech upadající společnosti punk právě vzniknul. Fanouškovi Sex Pistols srdce zaplesá, nejenom nad raritními videi, které tvoří většinu materiálu použitého ve filmu, nefanoušek, který se aspoň trochu vážněji o hudbu zajímá, se díky filmu dozví, jak to vlastně s počátkem punku v Anglii bylo. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Vždy jsem byl punker tak trochu na baterky. Copak o to, punk a pogo já rád, ale po koncertě obvykle má rebélie skončila, umyl jsem se a šel spát, abych mohl v práci plnit plán na 110%. To by žádná sexy pistole neudělala, ale mě anarchistická monarchie zase až tak moc neoslovuje. Co se týká dokumentu, tak hudebně je našlapaný, ale bláboly hlavních aktérů mi uši poměrně rychle odmítaly přijímat, takže mne potěšily zejména informace o tom, z kterého kanálu to chlapci vlastně vylezli, o mlácení fanoušků baskytarou po palicích nebo o blond začátku Siouxsie Sioux. A Viciousovo ležérně nošené tričko s hakenkreuzem ponechám raději bez komentáře. ()

Galerie (60)

Reklama

Reklama