Reklama

Reklama

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti

(festivalový název)
  • Česko Cowspiracy (festivalový název) (více)

Obsahy(1)

Producenti Kip Andersen a Keegan Kuhn spojili svoje sily za účelom preskúmania problematiky s porovnateľnou mierou kontroverzie, akú v roku 2013 priniesol dokument Blackfish namierený proti zábavnému parku SeaWorld. Ukazujú, ako najväčšie svetové organizácie na ochranu životného prostredia ignorujú najvýznamnejšiu deštruktívnu silu dnešnej doby. Dokument predstavuje šokujúce, no napriek tomu úsmevné metódy s cieľom nájsť skutočné riešenie a fungujúcu cestu k udržateľnosti. Cowspiracy môže byť jeden z najvýznamnejších filmov slúžiacich na inšpiráciu a povzbudenie snáh o záchranu planéty. (ChArLeNe)

(více)

Recenze (59)

JakeFox 

všechny recenze uživatele

Spoustu cisel, ktere jsou aspon dle internetu dost spekulativni. Jde to dost do extremu a chybi tomu trochu pokory a objektivity. Je to typicky nacechrany dokument, ktery ma sokovat. Ale to poselstvi je dobre a musim autory ocenit za cistou a uprimnou snahu vytvorit silny influence na sve divaky. To, ze nas jidelnicek prispiva bohate k znecistovani Zeme byl k roku 2020 uz celkem znamy fakt. Go vegan ani vegetarian u me neni na poradu dne, ale i tak me to zase jednou trochu donutilo zamyslet se, jestli bych nemohl konzumaci dairy produktu snizit a kupovat drazsi produkty. Nebo idealne koupit zahradku a chovat tam kachny a slepice. ()

kinghome 

všechny recenze uživatele

Dokument bych rozdělil do dvou částí, první hodinová část, která je skvělá a zajímavá, zabírá se Greenpeace a dalšími organizacemi, kteří se tváří tak, že dělají pro životní prostředí všechno, ale ve skutečnosti získávají příspěvky od výrobců masa a vlastně nikdo tam neřeší ten největší problém, i jako masožrouta mě tohle vážně chytilo a bylo to strašně zajímavý, i to, že když chtěl náhodou někdo říct celou pravdu, tak byl shodou náhod zavražděn, nebo že většina lidí o tom nechce vůbec mluvit právě pro to, aby se jim něco nestalo. To je ta první část, která je jasně 5*, bohužel následuje druhá půl hodinová část, která se zvrhává v klasickou propagandu Veganů, kde se chlápek ptá na dementní otázky s jasnými odpověďmi, ale dělá to tak, aby přesvědčil co nejvíc lidí, aby se dali na veganství taky, tahle část mi přišla vážně směšná a odpadová, ale na druhou stranu musím říct, že kdybych byl malej zmrdík, co ještě netuší o světě a viděl tenhle dokument, tak se na vegetariánství nebo veganství dá, naštěstí to není můj případ a já budu stále žrát maso, protože je prostě dobrý a já bez něj žít nemůžu, nebo prostě nechci. ()

Reklama

LordSnape 

všechny recenze uživatele

První hodina odkrývá nepříjemná fakta i způsoby přehlížení některých neziskovek a obrovitánskou aroganci ze strany Greenpeace, ale poslední půlhodina je už jen veganská a nadmíru trapná agitka za nepožírání masa. Velmi mě rozčiloval chlápek, který více jak 30 let farmařil a rozmohl v USA masný průmysl, aby mi pak v dokumentu za další léta později říkal, že ten kdo jí maso, nic pro planetu nedělá. Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec, než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Víte jak poznáte v místnosti plné neznámých lidí vegana? Do deset minut Vám to sám řekne. Nemám rád konspirační teorie. A tvrdit, že celý svět zamlčuje prostou a jednoduše pochopitelnou pravdu nedozírného významu, je konspirační teorie. Cowspiracy předkládá impozantní sbírku grafů a statistik, vesměs bez uvedení zdroje, nebo jakéhokoliv ověření. Spousta z nich je už na první pohled absurdní. Pokud je na vyprodukování jednoho litru mléka potřeba 1000 litrů vody, tak jenom české krávy při své produkci 2,9 mld litrů mléka spotřebují ročně 2,9 biliónů litrů vody, což je zhruba jeden a půl Balatonu. Také to mimo jiné znamená, že kráva která nadojí denně průměrně 20 litrů mléka, na tenhle výkon potřebuje větší zahradní bazén vody. A příští den druhý bazén. Ano, kdyby jsme vyvraždili převážnou část krav, prasat, ovcí, koz a slepic, tak by se přírodě nepochybně ulevilo. Ale pochybuji, že by to vydrželo nadlouho. Koneckonců hlas vypravěče sám říká, že živit velkého savce rostlinou stravou je strašně náročné. Příklady vyznavačů raw stravy pojídajících osm kilogramů ovoce a zeleniny denně, nebo frutariánů s jejich spotřebou 200 kilogramů zeleniny týdně "..... doma mám čtyři ledničky a salát nejím z talíře ale z kýble" jsou sice zajímavé, ale nějak se z nich vytratila ta ekologická nenáročnost. Pak už asi nezbude, než se živit pránou. Á propos, pokud ekologické organizace zamlčují náročnost živočišné výroby z důvodu kontroverznosti tématu, co teprve fakt, že značnou část vody a masa spotřebuje téměř 600 miliónů domácích koček a téměř 400 miliónů psů. Ale vysvětlujte lidem, že pro dobro planety musí vybít i je. ()

whack 

všechny recenze uživatele

Prvá polovica dokumentu plná štatistík a grafov bola pre mňa pútavejšia ako druhá časť, ktorá nie je bežným propagovaním vegánstva, ale tvrdí, že keď ľudia prejdú na vegánsku stravu, zachránia Zem, a s týmto ja tak úplne nesúhlasím. Keby to krmivo, ktoré je využívané na vykrmovanie zvierat, sa namiesto toho použilo na nakŕmenie ľudí, mohlo by sa možno nasýtiť aj stokrát viac ľudí. A čo?! Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a priestor na produkovanie vegánskych potravín bude budovaný na úkor inej zelene, tak čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží. Je nás veľa. Environmentalizmus, ktorý je tak strašne nevyhnutný, nemusí začať a nemôže končiť vegetariánstvom! Vegánstvo, pokiaľ je u dotyčného jedinca vrcholom jeho aktivizmu, nie je dostatočným riešením. Vegánstvo ako životný štýl a spôsob stravovania je prospešný po každej stránke, no vo výsledku môže byť niekedy účinnejší aktívny nevegetarián, ako pasívny vegán. Samozrejme by som vôbec nebol proti, keby sa nám podarilo agrobiznis v chove hospodárskych zvierat úplne zrušiť, hoci aj bojkotom živočíšnej výroby, ale buďme realisti. Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachráni Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens. Štatistiky v tomto dokumente sú tiež niekedy nepresné, napríklad, hovorí sa tam, že denne sa narodí na Zemi 216 000 ľudí, ale v skutočnosti je iba čistý prírastok (čiže už s odrátaním tých, čo zomrú) 250 000, čo je dosť alarmujúce číslo, každopádne som čakal viac objektívnych informácií ohľadne preľudnenia už keď do tej témy rypli. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama