Roger Waters: The Wall

• Velká Británie Roger Waters: The Wall (více)
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 2014, 155 min (Alternativní 127 min)

Roger Waters The Wall je hudebně-zážitková road movie, která zachycuje světové koncertní turné zakládajícího člena legendární britské skupiny Pink Floyd v letech 2010 až 2013. Záběry, pořízené ve třech městech na dvou kontinentech, putují mezi 150 metrů dlouhým jevištěm a zákulisím, ze kterého vše exkluzivně komentuje sám Waters. Divákům se naskytne pohled na úchvatnou hudební a vizuální show, ve které nechybí pyrotechnika, bohaté projekce a před zraky rostoucí monumentální zeď. Waters při tvorbě ohromující rock'n'rollové show doslova zhmotnil vlastní imaginaci a protiválečné vize – stejně jako původní dvojalbum rockové opery z roku 1979 nese i film silné pacifistické poselství a stopuje Watersovu osobní minulost, kterou tvrdě zatížila otcova a dědečkova smrt ve světových válkách. (Aerofilms)

Qer

Vizuální orgie. Tak by se dal tento snímek nazvat. Těžko říct, jak se za ta léta Watersovo poselství změnilo/vyvinulo, ale rostoucí zeď za zvuku starých dobrých Pink Floyd zkrátka nemá chybu. Co mi ale trošičku kazilo dojem, je Watersovo někdy až přehnané tlačení na osobní city a občas divné filozofování, které určitě spousta "uvědomělých" diváků ocení. Na mě ale tyhle kecy o bleskách a ovládáni vlastních snů neplatí. ()

Mistr119

Udělám výjimku a ohodnotím dokument maximem počtu hvězdiček, ačkoliv jsem jej neviděl celý...to, co jsem viděl mi stačí, abych dokument seznal za kvalitní. Nejen, že je kvalitní samotný záznam koncertu, kde Waters opět naráží i na současné problémy, ale i prostřihy "z cest" jsou velmi poutavé a o něčem. :) ()

pothead23

tak tohle me na 30.12.2020 opravdu dostalo... a to upozornuju te the wall znam nazpamet cca od roku 1990. roger evidentne umi ten caj varit z paty dal a dal tata umrel lalalalalala ale je to ve vysledku tak umanuty ze nejde nez jen 5 hvezd ()

Weasel

Tenhle film posílil moji lásku k Pink Floyd a rozhodně i k Watersovi. Snímek totálně nadčasový, úchvatný, euforický. Kéž by akorát ten Waters myslel víc na fanoušky a hlavně roztomilýho Mansonona a urovnal to s Gilmourem, kterej ve snímku neuvěřitelně chyběl...No a taky, co si myslí, že zmíní Sydovo jméno v celym filmu až na konci a to jenom meziřečí? To si děláš srandu Watersi, ty bábovko čarovná....jo a nakonec PROČ TO HRAJETE TAK NAHLAS? ()

lojzo

Bol som na koncerte v Prahe, práve som sa vrátil z kina a ešte stále sa mi trasú ruky. Niekedy prílišné hranie na city absolútne zatiení perfektná show, skvelé efekty, strih koncertných záberov a celková koncepcia. Trochu ma mrzelo, že nespomenuli Rogerovu snahu, keď na každom koncerte rozprával v inom jazyku venovanie pesničky padlému vojakovi (po česky to bolo fakt vtipné), pretože to bolo naozaj obdivuhodné gesto. Ináč som ale dvakrát plakal a celý čas som bol roztrasený. Jednoznačne jeden z najsilnejších a najemotívnejších zážitkov v kine. ()

Norri

Skvělé, úžasné a dokonalé. Koncertu naživo jsem se bohužel neúčastnil a tak jsem popisovanou scénu znal jenom z vyprávění ale také z několika videí na internetu. Ale i když jsem už některé záběry viděl, tak mi to znovu přišlo úžasné, stejně tak jako kolegovi, který na koncertě byl. Koncert je proložený scénami z putování Waterse za hroby jeho otce a děda v Itálii a Francii. Dohromady to působí jako jeden kompaktní celek, ze kterého jsem měl často husí kuži. Znalost původního filmu je výhodou. Jediné, co se tomu dá vytknou, byly titulky, které se neuvěřitelně lišily od textů a celou dobu jsem přemýšlel, jestli je za tím záměr převyprávět poselství vlastními slovy a nebo jenom diletantství překladatele. ()

Oukyn

Neskutečný rockový nářez v podání Rogera Waterse. Je vidět, že si vyhrál s každým detailem show. Především úvod koncertu je naprosto famózní, až běhá mráz po zádech. Je to zatraceně silný zážitek i když jen sedíte v sále kina, na koncertě to muselo být ještě o level výš. Vymakané animace, z nichž velká část je převzata z původního filmu z roku 1982. Stejně tak se Waters drží i sledu jednotlivých písní. Postupné stavění zdi, masky, výbuchy, reflektory, nafukovací figuríny, všechno to do sebe perfektně zapadá a utváří výsledný kulervoucí zážitek. Waters si jede po svém, nedává nikomu šanci, aby mu do něčeho kecal, a sází nám jednu pecku za druhou. Skloubení koncertu a dokumentárního putování za minulostí taky funguje dobře, ačkoliv natahuje celý film, takže ke konci už to celé bylo mírně zdlouhavé. Ale nápad dobrý, provedení taky, celkově to je promyšlená show co vás přiková do sedaček a nepustí až do závěrečných titulků (a vlastně ani po nich :o) Jediné, co mě mrzí, že v sestřihu pro kina nebyla Comfortably Numb s Gilmourem a Masonem z Londýna, čekal jsem na to víc jak půlku filmu, a ono nic. Asi nějaký Watersův vrtoh, či co. I tak ale ultimátní zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný fanda hudby Pink Floyd. ()

WickedFey

Ze začátku je dobré zmínit, že spadám do skupiny lidí, kteří nežili v době rozkvetu této kapely a to s obrovským odstupem a tento hudební styl mi nic moc neříká. Samozřejmě skupinu i tak díky internetu a rodině znám a musím uznat, že se mi některé písničky neskutečně líbí. No a když jsem k tomu přiložil trochu zvědavosti, pak jsem neváhal a na film jsem zašel. Hned na začátku byl parádní rozhovor s jedním z mých oblíbených herců Liamem Neesonem, který zvýšil mou zvědavost o několik procent výše. A v tu chvíli začala neskutečná show doprovázena vyprávěním zásadních životních událostí Rogera Waterse. Hudba nemálo lidem ze sálu vyčarovala "husí kůži" a mráz po zádech. V tu chvíli jsem si nedokázal představit jaké byly tyto koncerty ve skutečnosti. Smekám před takovými umělci. Škoda jen, že spolu žijící Pink Floydi nekomunikují a zřejmě spolu ani už nikdy nevystoupí. Konečné interview s Rogerem Watersem bylo velice povedené a plné zajímavých informací, které jsem ani nevěděl. Díky za tuhle podívanou!.. ()

desa

velkolepe, genialni,neprekonatelne dilo. Samozrejme to hodnotim z pozice fanouska Floydu. Dostalo mne to. Od zacatku do konce jsme se dokazal soustredit´. Nemam vice slov. Skoda ze uz asi zed neuvidim nikdy nazivo. Diky Rogere! ()

milan61

Na vizuální dokonalosti a hudební genialitě skutečně těžko hledat nějaké vši. Podmínkou dokonalého zážitku je ale také kino se špičkovým zvukem. Pak je zážitek skutečně nezapomenutelný. Stejně jako koncert jsem i filmové zpracování viděl dvakrát a musím přiznat, že jsem se nějakou dobu srovnával s titulky, které mě " poněkud obtěžovaly". Asi je ale nutné poznamenat, že řada diváků, zvlášť těch, kteří The Wall blíže neznají až díky titulkům pochopili " o čem to je". Za zdůraznění stojí i skvělý střih, který umocňoval vizuální zážitek a "šel s hudbou". Hodně diskutabilní bylo, jak je patrné i z komentářů, závěrečné "nad dopisy diváků" s Nickem Masonem. Mě se zdál tento závěr vhodným přídavkem, byť zajímavým byl asi hlavně pro skalnější fanoušky Pink Floyd, protože ostatní zřejmě mohli mít problém s tím, kdo je Syd, David atd. ()

CampaHD

IMAX DOLBY ATMOS - čo dodať, nik nevieme akú analýzu si struhneme v hlave v jeho veku. Mňa to bavilo, nevadilo mi ani obrazové či mentorské vnímanie vojen. A či veriť v slzu, plačeme menej na vonok, no to neznamená, že srdce to už nevie. Rogerove možno dnes krváca. Možno ako povedal v rozhovoroch na konci, nie každú stenu v sebe zbúral...veď každý máme v sebe večne živého škriatka. Má úžasný vek, a legendárne veci za sebou. Je to jeho spoveď, a Stena spoveďou je, hlavne obrodou ľudskosti , veď všetci v určitom období chováme na plno svojich démonov. Ja som spokojný, bez pripomienok, dokument je na vysokej úrovni a ľutujem len tých, ktorý si to neužili v kine. Ďakujem manželke za darček a pozvanie. 100% ()

MadFerIt

Skvělý zážitek a výborně zvládnutý film, který bude bavit i nefanouška Waterse/Floydů. Trošku jsem se obával délky 155 minut, ale ani na okamžik jsem se v kině nenudil a hltal vypravění o tom co pro Waterse ona Zeď vlastně je. O hudební stránce se není potřeba dlouze rozepisovat, protože je jednoduše skvělá. Stačí se usadit a vychutnávat si záběry na jednu z nejimpozatnějších show v historii rocku. ()

BigMen

dvě věci. kdo tento styl hudby miluje, musí vidět. kdo ne, koukněte a zamilujete se. za mě plný počet. SUPER ()

Jan00

Bombastické, škoda, že jsem nemohl být účasten koncertu. Téma. které je aktuální i v těchto dnech a troufám si tvrdit, že vždy v budoucnu. ()

corwin78

Excelentní obraz, takový snad u koncertu ještě nebyl a zvuková stopa je brilantní, prostě dokonalý audio-vizuální zážitek! ()

JohnnyV

Neskutečný audiovizuální zážitek. Co na to, že Rogerovy antisemitské výlevy si nezadají s jeho emoční masturbací. Hlavní je zde prostě hudba a ta je autorovo opus magnum. Ještě bych dodal, že autorem hudby není jen Waters ale i Gilmour (Young Lust, Comfortably Numb, Run Like Hell) nebo Ezrin (The Trial). ()

Takaru

Kolik zdí kolem sebe musíme v životě zbourat? A kolik naopak postavit? Nechci a nebudu srovnávat tuto "Wall" ani s legendárním hudebním dvojalbem, ani s původní filmovou verzí. Každá z nich mě zastihla v odlišných životních etapách. Ten čas příšerně letí. Jednoduše jsou na Zemi věci, které se nám zapíší navždy do paměti, nějakým způsobem ovlivní naše bytí, stanou se naší součástí. Vždy, když poslouchám hudbu Pink Floyd, je to pro mě mimořádný zážitek a i tuhle variaci jsem si tehdy v kině náramě užil, a stejně tak i dnes. Objektivně by to byly za čtyři (trefně popsal Rimsy a ledzepfan, přesně tak pánové), ale znáte to. Tady nechci, a vlastně ani nemůžu být, objektivní. Je to příliš osobní a vážné. Jsou poselství a legendy, které budou v našich lidských srdcích znít navždy a nikdy nic neztrátí na svém lesku a významu. Za pět zlatých zářivých...jednou provždy. ()