Nesl v sobě nebe i peklo a touhu naplnit smělé sny přes nepřízeň totalitního režimu. Drama o vynikající osobnosti, slavném kardiochirurgovi, který se za nepříznivých okolností odvážil měnit panující zásady a zvyklosti v lékařství v době totality. Doktor Zbigniew Religa věří, že je možné zachraňovat lidské životy, ohrožené vážnými vadami a nemocemi srdce. Opouští slibně se rozvíjející lékařskou kariéru ve Varšavě, aby se chopil příležitosti a založil kardiochirurgickou kliniku v hornickém městě Zabrzehu. Naráží přitom na nedostatek financí, odpor starších kolegů i dosavadní hranice znalostí svého oboru. Nevzdává se! V 80. letech minulého století uskuteční první transplantaci srdce v Polsku... Forma thrilleru, zdánlivě nevhodného žánru pro samotné téma, umožnila režisérovi Lukaszovi Palkowskému ukázat složitou a rozporuplnou postavu hlavního hrdiny, kterou svým pojetím hereckého ztvárnění působivě naplnil Tomasz Kot. (Česká televize)

filipvrbik

Skvěle natočené drama o hraní si na Bohy, aneb začátky transplantace srdce v Polsku-člověk si uvědomí jak se za 30 posledních let svět změnil...90% ()

petikacka

Polskou kinematografii sleduju ráda a najdou se tam opravdové perly...Ovšem film "Bohové" mezi ně rozhodně nepatří...Je to zajímavý příběh polského kardiochirurga, který si šel za svým, ale taky byl pěkný blázen což ovšem v katolickém Polsku asi jeden musí být...Mě spíše udivilo, že v Československu jsme provedli 1. a úspěšnou transplantaci srdce již v roce 1/1984 oproti polákům, kterých je 2,5x víc než nás a stejně jsme byli daleko před nimi...Výkon Tomasze Kota byl divoký, ale z toho jeho neustálého kouření jsem se málem udusila :-))...Za mě 75% ()

agassi68

Tak vida, aj v Poľsku to ide. Parádne tempo, úderná muzika, charizmatický Kot, reálie 80-tych rokov takmer dokonalé. A to ešte neznášam pohľad na krv.. ()

Rockerman

Koksovna " Jadzia " sice vypouští do vzduchu jedy, ale vydělává nám dolary a ty jsou důležitější, než zdraví lidí. Proto přispějeme na vznik vaší kliniky a vy nás budete léčit. Výborně zpracované drama o prvních transplantacích srdce v Polsku. Asi to bylo všude stejné. Když chcete zavádět nějaké nevyzkoušené novoty tak vždycky u těch starších a "moudřejších" vzbudíte nedůvěru a ti jsou proti vám. A to se netýká jen kardiochirurgie, ale platí to obecně. Chtělo by to více takových Religů! ()

yamk5

Film pre všetkých, respektíve cielený na masy. Veľmi priemerný scenár dopĺňa absolútne predvídateľný dej. Všetko je jasné snáď v prvej minúte filmu (neznalosť poľských reálií vôbec nevadí). Trochu to malo byť asi ako Dr.House, ale je to čistý Vilo Rozboril. Explicitné scény dej skôr narúšali, než posúvali ďalej. Miestami veľmi dobre rozohraná atmosféra, avšak režisérsky veľmi primitívne uchopená. Celé je to dosť videoklipvé. Kamera experimentálnejšia, ale nevadí. Podpriemer. ()

Torpid

Velmi pečlivě a poctivě natočená exkurze do světa kardiologie komunisticko-katolického Polska 80.let. Výborný casting, herectví, režie a skvělá atmosféra té doby. Na osobní linii hlavního hrdiny, sebezničující fascinace a posedlost svou prací, tedy přemístňováním srdcí. ()

bif

Kdo by řekl, že může celkem komorní polský snímek udělat dojem na skeptika jako já. ,,Film o transplantaci srdce? To bude nuda". Jak jsem se jen mýlil. Silná hlavní postava, vedlejší postavy zdárně sekundují, film má silný spád a člověk se za ty dvě hodiny ani nezačne nudit. Nejenže je to film ,,dle skutečných událostí", ale hlavně je nesmírně obohacující a zajímavý. 80%. ()

Dave Lister

Film Bogowie vypraví skutečný příběh jednoho polského kardiochirurga, který koncem osmdesátých let začal za velké nevůle svých nadřízených s transplantací srdce. Právě v tom zmíněném politicky dusném prostředí tehdejší doby a mnoha morálním a etickým překážkám, doktor Zbigniew Religa jde za svým cílem. Je to buldok který se i přes mnohá příkoří a postoje svých kolegů žene kupředu jako zběsilé stádo býků. Film je opravdu velmi silný a emotivní a za mě je to jeden z nejlepších polských filmů za poslední léta. Především také i díky hlavnímu představiteli doktora Religa, Tomaszi Kotovi (Studená válka). Poslední scéna je velmi sugestivní a se mnou zarezonovala velmi silně. Krásný film o urputném boji, lidství, životě, smrti, beznaději, ale také naději. ()

šakal007

Polskou kinematografii mám odjakživa rád. Sahá výš, než česká. Vcelku jednoduchý příběh dokonale vystihuje tehdejší dobu budování nejvyspělejší společnosti na světě. Nebýt lidí jako Religa, byla by ta éra ještě smutnější. ()

blowup

Tak vypadá film o někom a něčem. Tempo, vtip a smysl. Sice mi proběhlo hlavou, kolik prasátek asi položilo za film život, ale snad už je to točeno v pokročilém duchu. Herec JK výborný. Chvílemi stylizace (rekonstrukce budovy kliniky). Kolik klacků pod nohy je naházeno lidem, co chtějí něco posunout dopředu! Je to milé, vidět pak v titulcích na fotkách skutečné aktéry, kteří to dokázali. ()

majky19

Podle mého názoru se jedná o skvělý snímek z lékařského prostředí, během jehož sledování se doslova tají dech a který diváka dokáže strhnout. Svým způsobem může být inspirující pro každého z nás a každý si z něho může něco dobrého odnést. Osobně mně postava doc. Zbygniewa Religy velmi zaujala, především jeho ctižádost, zarputilost, houževnatost a touha něčeho významného a přelomového dosáhnout. Ačkoliv se na první zjednodušený pohled může zdát, že byl svým způsobem fanatik a člověk, který si ani při opakovaném nezdaru nebyl schopen připustit svou chybu, tak mně se líbila především ta jeho nepoddajnost a touha dotáhnout věci do úspěšného konce třeba i za cenu dalších obětí. Velmi inspirující byla zejména scéna ke konci filmu, kdy Religa na lůžkovém oddělení navštěvuje doktora Jana Molla, a rozebírá s ním průběh svých předchozích neúspěšných transplantací. A právě zde byla vyslovena ta důležitá myšlenka, že nebyly až tak důležité ty jednotlivé kroky a postupy, které Religa během transplantací uskutečnil, ale že ze všeho nejdůležitější je být v každém kroku a rozhodnutí svého života pokorný, stát pevně nohama na zemi a snášet neúspěch stejně jako úspěch. To si myslím, že je velká pravda, kterou si ovšem málo lidí dokáže vzít k srdci a správně s touto pravdou naložit. A je to myslím velká škoda, protože právě tohle pochopení by možná mnohým lidem otevřelo oči, a donutilo je nahlížet na věci tím rozumným pohledem. Snímek se mi velice líbil a nemůžu jej hodnotit jinak než stoprocentně. ()

mac000

Co dodat k přehršli převážně pozitivních recenzí? Osobně souhlasím s pocity uživatele CARNIFLEX. Každopádně polská kinematografie mi opět potvrdila své kvaliity a schopnost vybírat ta správná témata, ()

Neor

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl tak skvěle vyvážené drama s komedií. To, jak si režisér hraje s divákem, kdy ho v průběhu filmu opakovaně v jednu chvíli přikove k židli a přiměje ho přemýšlet nad vážností situace, aby ho vzápětí odzbrojil vtipnou scénou, je vážně brilantně odvedený kus práce. Místy jsem si připadal, jak když se dívám na dva prolínající se filmy se stejnou tématikou. První vážný a upozorňující na nelehkou práci a odhodlání chirurgů, zatímco ten druhý sleduje danou problematiku odlehčeně, byť neopomíjí podstatu a důležitost jejich poslání. Hlavní postavě nelze nic vytknout. Tomasz Kot se role zhostil perfektně. A ta hudba ve filmu a místa, na kterých byla použita? Seděla jak zadnice na hrnci odpovídající velikosti. @febiofest2015 ()

Aywes

Syrové polské drama, které umějí jen poláci (kurwa!). Žádná ufňukaná Amerika ani zbytečné hraní na city. Prostě reálné zpracování s kvalitním hudebním podkresem. ()

pafka

Skvely snimek o necem skutecnem. Jedine, co z toho snimku neni moc jednoznacne, je to omezeni rezimem. To mi tam chybelo, jinak skvela evropska filmarina z nemocnicniho prostredi. ()

kamals

Hou, hou , hou, tak to je jizda, tomu rikam zasvetit svuj zivot vede, tomu rikam, mit jasny cil. Vynikajici Tomasz Kot jako profesor Zbigniew Religa v akci. Jedine k cemu se to da prirovnat, je snad Svoboduv Skalpel prosim a vykon Kota k vykonu Machacka, s tim rozdilem, ze Machackova postava je z casti fiktivni a pusobici na spickovem pracovisti, kdezto tohle je autenticka autobiografie a Religa si svoji kliniku v Polksu v osmdesatych letech doslova vykopal z niceho, spolecne pak maji oba borci to, ze jsou fakt v oboru borci. Vynikajici film, vynikajici obsazeni hlavni role i roli vedlejsich. Takhle se "narodu" ukazuji symboly, takhle se dela film, prosim zkuste to filmari v nasich luzich a hajich pochopit, nechte se inspirovat. ()

Saxos

Bardzo dziekuje. Asi se budu opakovat, ale polská kinematografie se opravdu každým filmem šoupe o level výš. Tvůrci vybírají a zpracovávají dobré a chytlavé náměty. Opět věrohodné exteriéry a interiéry 80.let, odpovídající hudba. ()

Polští orli

Polští orli