Hollywood v koncích

• Česko Hollywood Ending (více)

Woody karikuje sám sebe - neurotického režiséra Vala Waxmana, na kterého padnou zlé časy. Jo, kdysi to byl pán režisér, ale od té doby se mnoho změnilo a Val teď může být vděčný za sebemenší druhořadý kšeftík v televizi. Manželky a milenky jsou na světě proto, aby svým drahým občas podaly pomocnou ruku. Val dostane od své exmanželky nabídku režírovat velkorozpočtový "mainstreamový film". Je to skvělé, ale katastrofy jsou tady zase od toho, aby nám znepříjemňovali život - Val dočasně oslepne následkem své chronické paranoi. Jde o velký balík peněz a tak skupinka jeho pěti kamarádů dělá vše pro to, aby se šéfproducent o režisérově slepotě nedozvěděl. Tahle Valova disfunkce na sebe ve filmu váže desítky skvělých gagů a situací, které nenechají Vaši bránici v klidu. Zrodila se velká groteska a Woody Allen byl zase u toho. (oficiální text distributora)

derryl

Může i divák trpět filmovou slepotou? Možná, že ano! Ale i přes to jsem byl s Hollywoodem v koncích spokojen. Bylo tam vše, co mám na Allenovi rád. Nevadila mi ani Téa Leoni, kterou jako herečku moc nemusím na plátně vidět. Bylo to vtipné a pravdivé, skutečné a zábavné. V Americe Allena nevystojí, zato ve Francii pana režiséra Waxmana milují, což je krásný vtip a políček americkým recenzentům Allenových filmů, to už není jenom vtípek, to je pravdivá skutečnost, na kterou chtěl Woody filmem zábavně a svojí formou upozornit. Našel jsem si opět mnoho nových hlášek, které přesně zapadají do tvůrcovi geniality a záliby v mezilidských a "mezi-filmových" vztazích. Krásné, i když, jak někteří píší, na Allena slabé (v jistých ohledech to přiznávám i já). ()

viperblade

V tomto filmu se dozvíte spoustu užitečných informací. Například to, že režírování filmů je těžká práce, speciálně, když den před začátkem oslepnete. Nebo když film v Americe nepřijmou, jeďte s ním do Francie, tam budete za Boha! ;-) Woody to myslím řekl docela jasně, nakolik to je auto-biografické, to už se my můžeme jen dohadovat. Každopádně, co se týče filmů Woodyho Allena, je to takový slabší nadprůměr, který v místech, kde film ztrácí tempo, zachraňuje Téa. 70 %. ()

Stružák

Jakmile se film rozjel a hlavní hrdina oslepne, čekal jsem palbu vtipů a film ve stylu grotesky tak, jak to Woody Allen umí. Bohužel, gagů bylo jen pomálu (ale vždycky stály za to! :-D) a film namísto toho nabízel změť více či méně nudných dialogů. Tak jako tak, celé to bylo takové umělé, zdlouhavé a nezábavné. Příběh jako takový je ale fajn, je sice trošku předvídatelnej, ale tak co čekáte od filmu, kterej se jmenuje Hollywood Ending. :-) (Tady ale fakt nechápu českej překlad Hollywood v koncích, opět trošku mimo mísu.) ()

F.man

Nemůžu si pomoct, ale tohle byl od mého oblíbence velký krok mimo. Možná jsem sám a možná pro to budu pranýřován, ale já z Hollywood Ending prostě Woodyho "necítil". Jakoby i on byl při tomhle natáčení tak trochu nevidomý. Jasně, hlavní postava je klasicky Allenovská, ale všechno kolem jakoby nebylo z jeho rukopisu. Těžko říct, jestli to je negativum, ale mě to prostě rozčilovalo. Nemůžu tedy dát více (a štve mě to) než tři hvězdy. Driving around his 1938 Vintage Roadster. If someone saw me in a vintage '38, they'd think I was Himmler! ()

noriaki

Film oscilující mezi parodií na Hollywood a hlubokou zpovědí pana režiséra. Snímků o tvůrčí krizi už bylo natočeno víc než jenom pár, ale žádný nebyl pojatý s tak křišťálově čistou sebereflexí a přitom takovým nadhledem a vtipem. Woody nenechává na filmové mašinérii nit suchou a jak je u nejslavnějšího neurotika zvykem, největší kritice podrobuje sám sebe. Jeho tvorba, život, význam pro kinematografii, rozdílné přijímání Allenových filmů doma v Americe a ve Starém světě, vše je na filmovém plátně důsledně zbilancováno a zabaleno do skvělé zábavy. Woody poskytl světu pohled do svojí duše, a zároveň dokázal zhodnotit celoživotní dílo s obrovskou grácií. Název sám ukazuje na závěr amerického působení, stejně tak v pravdě prorocký konec filmu předpovídá, kam povedou Woodyho kroky a jak moc mu tato změna prospěje. Impozantnější chytání druhé mízy jsem ještě neviděl. ()

• Snímka otvárala filmový festival v Cannes v roku 2002. (U_S_O)
  • Hned na začátku natáčení filmu Woody Allen vyhodil Haskella Wexlera, kterého sice považoval za úžasného kameramana, ale při natáčení zjistil, že je „infantilní a prudí jako malé dítě“. (raininface)
  • Postava čínského kameramana s nedokonalou angličtinou byla inspirovaná skutečnou postavou kameramana Zhao Feie, který s Allenem pracoval jako kameraman na filmu Darebáčci. (Witta)