Hollywood v koncích

• Česko

Komedie / Drama

USA, 2002, 114 min

Dalsí allenov film ktorý je trochu slabší aj vdaka skvelému námetu. Nemôžem si pomôcť ale miestami mi to prišlo až strašne ukecané ani som sa moc nenasmial ale allen dokáže natočiť pozeraťelný film takže to až tak nevadí . osobne ma potešilo obsadenie thiessenovej, ktorú som už dlho nevidel. Osobne mam rad allenove skoršie filmy aj ked aj tie novsie nejsu na zahodenie. na urovni celebrít ale tie su aspon s posolstvom.(8.2.2008)

S Woodyho filmami prichádza vždy nejaký atypický nápad, ktorý sa oplatí vidieť a hlavne pozrieť sa ako si s nim majster poradí. Tu sa stretávame s ďalším woodyovky nadhľadových príbehom, ktorý však nepatrne padá do klišovitého rozmeru. Filmy o filmoch prakticky vždy majú čím zaujať, pretože je ich málo. Ale tento k nim akosi nepatrí. Alebo teda patrí, ale nevyčnieva. Ale aj tak ešte nebol film, ktorý by sa mi od neho vyslovene nepáčil. 65%.(28.11.2007)

• betelgeuse

Lubitschova noční můra aneb komedie plná omylů. (1) Prvním idiotským omylem je metráž, která komedii beze stopy reálných emocí, resp. košatějšího příběhu (90 minut = maximum) natahuje ke dvěma hodinám. (2) Přímo zločinem proti lidskosti je strukturování klíčové zápletky (slepý režisér na place), kdy veškeré stavební body struktury komického “podvodu” (konfrontace podvodníka a podváděných, gradace nástrah a možných prozrazení, prozrazení) Allen trestuhodně ignoruje, event. odbývá. (3) Evidentně nadsazenému námětu by prospělo mnohem více situačního humoru; místo toho Allen zahlcuje děj nepointovanými dialogy. (4) Allenovo komické glosování (variace neurotika na "jednovětky" Groucha Marxe) všeho a všech se stalo nepříjemně mechanickým, asi jako otravný tik. (5) Zahořklost vůči Hollywoodu (mj. četné narážky na plastické operace, trapný a zlý konec) a povýšenost nad příběhem a jeho postavami jsou stěží receptem na dobrou komedii. (6) Allenova tendence dovádět své filmy i přestárlé hrdiny automaticky k romantickým happy-endům naprosto koliduje se životní pravděpodobností a (zejména) vnitřní logikou příběhu Čili ve výsledku ukázka naprostého rozkladu komediografa.(3.1.2006)

(SPOILERS) "Poznáš Kanadu? Už chápem, že v tej nude nemajú zločinnosť." Najskôr to schytal severný sused Spojených štátov a pomalinky sa začala triasť aj hollywoodska smotánka, keďže odštartovanie príprav veľkého (dosť drahého) filmu bolo na spadnutie, dilema týkajúca sa výberu správneho režiséra stále pretrvávala a čo sa stalo? Hľa, viac menej už pracovne stroskotaný Val Waxman sa hlavne vďaka svojej bývalej manželke dostáva ku kormidlu a začína sa činiť. No ešte predtým musí absolvovať polo profesionálny, polo osobný rozhovor s Ellie (Téa Leoni), v ktorom jasne vychádzajú najavo psychické štrbiny v podvedomí umelca. Následky sa čoskoro dostavujú a Val so strachom oznamuje: "Som slepý!" Jeho agent sa pýta: "Čo si jedol?" Dostáva odpoveď: "Čo na tom? Po tofu sa neoslepne!" :) To je pravda, ale realita je iná a nástrah čaká niekoľko. Tou hlavnou bude asi zistenie odpovede na podivnú otázku. Dá sa režírovať na slepo a tak aby to nikto nezistil? Neriešme, Waxman sa o to snaží a aj keď mu to moc nejde, s pomocou určitých ľudí ako tak prežíva a dokončuje svoj výtvor. Materiál je nesúrodý (ešte aby nebol), prvé názory na recenzie sú zväčša negatívne, ale človek nikdy nevie, každé publikum je iné. Paríž to potvrdzuje a neskrýva svoj obrovský obdiv. A čo nakoniec vylieči (alebo nevylieči) nešťastné postihnutie, úprimnosť (syn) či láska (Ellie)? Zistite sami_______Dostáva vyniknúť dvojaký typ kritiky, v prvom rade sympatická sebareflexia a takisto parodovanie "nedotknuteľného" komerčného prístupu tej celosvetovo známej dediny filmového businessu. Woody v poslabšom duchu (vie aj lepšie), tak povediac aj trošku zdĺhavo, no určite opäť trefne a hlavne svojsky boduje.(7.5.2009)

This is like a work, from a blind man(1.5.2008)