Hollywood v koncích

• Česko

Komedie / Drama

USA, 2002, 114 min

"Pošli H. J. Osmentovi květiny k té ceně za celoživotní přínos." Průměrně výživný mistrův příspěvek do diskuze "Co je to vlastně umění?". Celá část před oslepnutím mi přišla podstatně vtipnější než to, co následovalo. 70% Zajímavé komentáře: betelgeuse, Radko, Honzzaq, Jordan(4.1.2006)

Allenovi filmy nemám příliš v lásce ovšem tímto mě naprosto dostal. Na jedné straně výborně napsaná a zahraná komedie a na straně druhé netrdiční pohled do zákulisí Hollywoodu (:(31.7.2003)

Woodyho Allena mám celkem rád, ale tohle zajisté není film z nejpovedenějších v jeho tvorbě. Moc velká nuda, možná trochu přehnané experimentování, ale stále to nese podpis Woody :-)(9.4.2004)

Samotný nápad na film o režisérovi, který oslepne, ale tají to před štábem, je vynikající, ale obával jsem se, že Woody Allen to pojme nějak sociálně-kriticky nebo jako metaforu a bude po legraci. Naštěstí jsem se mýlil a Hollywood v koncích není jen výborná komedie, ale zároveň film, v němž Woody Allen sám sebe (jakož i jiné osobnosti s filmem spojené) docela ostře paroduje. Asi tak polovina gagů a slovních vtipů je sice určena pro zasvěcené, ale předpokládám, že jiní ani mezi uživateli tohoto webu nejsou, takže si myslím, že se vám to bude líbit stejně jako mně. 80%(11.4.2003)

Slučka Allenových neuróz sa v Hollywood endingu asi najabsurdnejšie zamotala. Otvorene, a dokonca, s humorom (čo u WA nie je paradoxne až tak obvyklé) ukazuje vo filme o točení vlastného filmu ješitnosť ľudí od fachu, spôsobujúcu rozklad vzťahov, obetovaných tvorbe nezáživností, plných originálnych "hlášiek". Dozviete sa, čo vznikne, ak dáte Allenovi rozpočet blocbusteru. Áno nemýlite sa, rovnako fádna pseudoromanca plná hypochondrií a psychosomatických porúch analyzovaných do aleluja, ako storáz predtým. Nehľadiac na štáb, hercov, divákov. Publikum v USA, odchované na príbehu a efektoch, starčeka s neurózou sprdne a pomätene zintelektualizovaná Európa žerúca Woodymu každý teplý prd, zavýska nad nekultúrnosťou američanov a prijme pacienta do láskavej opatery. Nadhľadová a vtipná sebakritika, korunovaná vetou (resp. jej parafrázou): "Kritici stoja na najspodnejšom stupni umenia.".(4.1.2006)

• - Snímka otvárala filmový festival v Cannes v roku 2002. (U_S_O)

• - Postava čínského kameramana s nedokonalou angličtinou byla inspirovaná skutečnou postavou kameramana Zhao Feie, který s Allenem pracoval jako kameraman na filmu Darebáčci. (Witta)